امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۵:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161806
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۸:۳۵
تعداد بازدید: 266
 به گزارش پیروان مــوعــود، محمد بن سلمان شاهزاده جوان و متنفذ سعودی و وزیر جنگ فعلی این رژیم که می‌داند پدر کهنسالش چند صباحی دیگر بیشتر ...

 به گزارش پیروان مــوعــود، محمد بن سلمان شاهزاده جوان و متنفذ سعودی و وزیر جنگ فعلی این رژیم که می‌داند پدر کهنسالش چند صباحی دیگر بیشتر زنده نخواهد ماند، از هم اکنون رایزنی‌های خود را برای جانشینی وی آغاز کرده است؛ سفر هفته گذشته محمد بن سلمان به آمریکا و دیدارش با اوباما پشت درهای بسته از منظر کارشناسان در همین راستا ارزیابی می شود.

بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران،از مدت‌ها قبل، از وقوع جنگ قدرت در خاندان سعودی خبر داده بودند؛«سایمون هندرسون» پژوهشگر آمریکایی که در امور عربستان صاحب نظر است چندی پیش، طی مقاله‌ای در سایت وابسته به آکادمی مطالعات خاور دور واشنگتن نوشت:«تغییر النعیمی از وزارت نفت عربستان و دیگر تغییرات انجام شده در این کشور در مجموع، با هدف ایجاد ساختاری جهت اجرای دیدگاه‌های اصلاحی محمد بن سلمان موسوم به طرح 2030 انجام می‌گیرد».

این کارشناس آمریکایی مسائل عربستان در همان مقاله تصریح کرده که «نقش محمدبن‌سلمان در تصمیم‌سازی عربستان به مراحل جدی رسیده است، تا جایی که ممکن است این تردید به وجود آید که سلمان بن عبدالعزیز به زودی فرزندش محمد را در جایگاه نخست‌وزیری تعیین خواهد کرد. (این جایگاه در اختیار خود پادشاه است) اختصاص دادن این پست به محمد بن سلمان باعث می‌شود وی به صورت تقریبا نهایی پادشاه آینده عربستان شود».

محمد بن سلمان برای رسیدن به جایگاه پادشاهی عربستان، رقیبی به نام «محمد بن نایف» دارد، ولیعهد کنونی رژیم سعودی که او هم در زمره متحدان واشنگتن به شمار می‌رود و از لحاظ سن و سابقه بر «محمد بن سلمان» ارجحیت دارد؛ بن سلمان برای کنار زدن بن نایف، در گام نخست، متحدان وی را نشانه گرفته است؛ یکی از متحدان «بن نایف»، «متعب بن عبدالله» وزیر گارد ملی عربستان و فرزند پادشاه سابق این کشور است. آنطور که از دربار سعودی خبر رسیده، «بن سلمان» قصد دارد گارد ملی را به وزارت دفاع الصاق کند.

برخی کارشناسان، اقدامات و تحرکات اخیر «محمد بن سلمان» در ساختار قدرت سعودی را به کودتا تشبیه کرده‌اند؛ آن‌ها در این راستا به عزل 6 وزیر سعودی در اوایل ماه می اشاره می‌کنند که به نوعی تصفیه سیاسی و یکپارچه سازی حاکمیتی از سوی وزیر دفاع پرسودای سعودی محسوب می‌شد.

«مجتهد» شاهزاده افشاگر سعودی ماه گذشته همزمان با تشدید تحرکات «بن سلمان» جهت قبضه قدرت در صفحه توییتر خود نوشت،«محمد بن سلمان در راستای افزایش قدرت نظامی خود و کاهش اختیارات دیگران، تصمیم گرفته است تا نیروهای نخبه در ارتش و گارد و وزارت کشور را در یگانی واحد تحت نظارت خودش یکپارچه کند.»

وی افزود: بن سلمان قصد دارد تا اداره مبارزه با مواد مخدر را هم تحت مدیریت مستقل قرار دهد. این افشاگر سعودی تاکید کرده که جانشین ولیعهد سعودی همچنین درصدد است تا پلیس آگاهی را با دستگاه اطلاعات در قالب مدیریتی واحد و مستقل جدا از وزارت کشور قرار دهد و همچنین نیروهای مرزی را به بهانه ناآرامی‌ها در مرزهای شمالی و جنوبی کشور، به ارتش منتقل کند.

به گفته مجتهد این تصمیمات بیش از گارد ملی، وزارت کشور را هدف قرار داده است و شامل نیروهای ویژه و نیروهای وضعیت فوق‌العاده می‌شود تا به جز پلیس و دفاع مدنی و زندان‌ها، چیزی در اختیار «بن نایف» باقی نماند. وی تاکید کرده که این اقدام‌ها مقدمه‌ای برای سلب تمام نفوذ و اختیارات ولیعهد است تا برکناری وی از وزارت کشور و سپس ولیعهدی و پرش به سمت تخت پادشاهی آسان گردد. بن سلمان تمام این نقشه‌ها را به اسم اصلاحات به پیش می‌برد.

نخستین زمزمه های جنگ قدرت در عربستان، دی ماه سال گذشته مطرح شد؛ زمانیکه پایگاه خبری "ساندی تایمز" انگلیس به نقل از «موسسه مسائل خلیج» گزارش داد، ملک سلمان پادشاه فرتوت سعودی قصد دارد برادرزاده‌اش «محمد بن نایف» را از ولیعهدی خلع و پسرش «محمد بن سلمان» را جایگزین او کند. این پایگاه خبری همچنین احتمال اینکه ملک سلمان به نفع پسرش از پادشاهی صرفنظر کند را نیز مطرح کرد.

آنطور که منابع رسانه‌ای مرتبط با دربار سعودی فاش کرده‌اند، ملک سلمان طی جلسات و مهمانی‌هایی تلاش کرده برادرانش را متقاعد سازد که ثبات سلطنت سعودی نیازمند تغییر جانشینی از الگوی مورب یا جانبی (انتقال سلطنت به برادر) به  الگوی عمودی است که براساس آن پادشاه سلطنت را به شایسته‌ترین پسرش واگذار می‌کند.

نخستین اقدام «ملک سلمان» برای تغییر در الگوی جانشینی پادشاهی سعودی، در اردیبهشت ماه سال گذشته به وقوع پیوست؛ ملک سلمان در آن مقطع زمانی، «مقرن بن عبدالعزیز» برادر ناتنی‌اش را 94 روز پس از انتصاب، از سمت ولیعهدی برکنار و «محمد بن نایف» برادرزاده‌اش را جایگزین وی کرد. حالا به نظر می‌رسد ملک سلمان قصد دارد ضمن تغییر مجدد ولیعهد، با کناره‌گیری از قدرت، پسر جوانش را به کرسی پادشاهی برساند.
 

منبع: میزان

 

آخرین اخبار
پربازدید ها