امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161826
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۰۲:۳۲
تعداد بازدید: 245
به گزارش «پیروان مــوعــود»، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که نیروهای مسلح آن « البنیان المرصوص» نام دارند از چندی پیش حمله به ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی که نیروهای مسلح آن « البنیان المرصوص» نام دارند از چندی پیش حمله به مراکز داعش در شهر «سرت» را آغاز کردند تا این شهر را از چنگ داعش آزاد کنند.
مرکز اطلاع رسانی نیروهای البنیان المرصوص چند روز بعد از آغاز عملیات اعلام کرد که این نیروها اردوگاه «تاقرفت» را آزاد کرده و نیروهای مهندسی نظامی در حال پاکسازی مین‌ها هستند. این مرکز همچنین یک هفته بعد از آغاز عملیات تعداد نیروهای لیبیایی را که در درگیری با داعش کشته شده بودند، 6 نفر اعلام کرد. البنیان المرصوص به همین منوال اعلام کرد که شهرک «هراوة» واقع در 70 کیلومتری شرق سرت، نیروگاه «البخاریه» و پایگاه هوایی «القرضابیه» از دست داعش آزاد شده است.
روزنامه «الاهرام» مصر در این زمینه گزارش داد، با وجود اینکه گفته می‌شد آمریکا از نیروهای لیبی پشتیبانی هوایی می‌کند ولی دولت الوفاق این مسئله را تکذیب کرد. در واقع سرعت پیشروی این نیروها نشان می‌دهد که آنها با عناصر داعش که تعدادشان به بیش از 5 هزار نیرو می‌رسد وارد جنگ نشده‌اند.
این روزنامه فوریه گذشته اعلام کرده بود که داعش قصد دارد برای مقابله با حملات هوایی، نیروهای خود را از سرت به «طرابلس» منتقل و از این شهر به صورت تاکتیکی عقب نشینی کند. داعش با این اقدام خود وارد شهری می شود که تراکم جمعیت در آن زیاد است و از این طریق می‌تواند مدت زمان جنگ را افزایش دهد و با تصرف نخستین پایتخت عربی، روحیه نیروهای خود را افزایش دهد.
به گزارش الاهرام، پنهان شدن عناصر داعش و خودروهای مجهز به سلاح آنان به صورت ناگهانی معمایی است که نیاز به کنکاش دارد. در سایه این مسئله بود که نیروهای البنیان المرصوص توانستند بدون هیچ گونه مقاومتی وارد سرت شود. در واقع اگر عناصر داعش ناگهانی از این شهر رفته باشند نشان می‌دهد که این گروه طرح جایگزینی برای لیبی دارد.
پس از اینکه سؤالاتی درباره پیشروی سریع این نیروها و تعداد تلفات کم آنها مطرح شد مرکز اطلاع رسانی البنیان المرصوص بیانیه‌های خود را به سرعت تغییر داد و تعداد افراد زخمی را بیشتر از 400 نفر اعلام کرد و با انتشار بیانیه ای از جامعه بین الملل ارسال هر چه زودتر کمک‌های پزشکی را خواستار شد.

طرح داعش برای انتقال جنگ به طرابلس
یک منبع اطلاعاتی لیبیایی که در نبرد سرت حضور نداشته است به الاهرام خبر داد که آنها تحرکات داعش را از یک ماه پیش رصد می کنند و اطلاعات آنان نشان می‌دهد که شمار عناصر داعش در سرت 5000 نفر بوده است. همچنین 8 هزار تروریست نیز در طرابلس حضور دارند. علاوه بر این افراد شمار زیادی از تروریستها نیز از طریق فرودگاه «میعتیقة» طرابلس از طریق ترکیه وارد این کشور شده اند.
به گفته این منبع، هسته‌های خاموش داعش در طرابلس و در منطقه های «وادى الربیع، جنزور، حى الأندلس، قرقارش و غوط الشعال» حضور دارند و در آن مخفی هستند؛ مسئله‌ای که نشان می‌دهد اکثر عناصر داعش به طرابلس منتقل شده‌اند. مسئولان غربی از جمله «پیتر کوک» سخنگوی پنتاگون نیز اعلام کرد که پیشروی نیروهای البنیان المرصوص قابل تقدیر است و باید پس از سرت در سایر شهرهای لیبی عناصر داعش را تعقیب کرد که می‌تواند اشاره ضمنی به حضور داعش در طرابلس باشد.

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها