امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16194
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۳
تعداد بازدید: 226
کاووس سید امامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها نخستین محیط‌هایی‌ ...

کاووس سید امامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها نخستین محیط‌هایی‌ هستند که برای ابراز نظرات و افکار و اندیشه‌ها مورد توجه واقع می‌شوند، اظهار داشت: مهمترین نکته این است که در تبیین مفهوم آزادی اندیشه باید مفهوم آن را به لحاظ لغوی مورد توجه قرار داد و این مفهوم این است که انسان توانایی داشته باشد راجع به هر موضوعی فکر کند.

وی در ادامه افزود: اندیشه چیزی نیست که در تملک کسی خارج از انسان باشد، هر انسانی در هر شرایطی حتی بد می‌تواند از این آزادی بهره‌مند باشد مگر اینکه خود بخواهد برای آزادیش محدودیت ایجاد کند.

سیدامامی با اشاره به اینکه آنچه اغلب مورد مناقشه و بحث قرار می‌گیرد آزادی بیان است،‌ گفت: این آزادی بدین معناست که انسان اندیشه‌هایش را در عرصه عمومی بیان و از این طریق توسط منابع ارتباطی چون مطبوعات، رسانه‌ها و اینترنت منتقل کند و در اینجاست که می‌توان حد و حدود آزادی را بیان کرد.

این استاد دانشگاه امام صادق (ع) با اعتقاد بر اینکه هر نوع پیشرفتی در زندگی انسان از طریق داشتن آزادی انتخاب به دست می‌آید، یادآور شد: زمانی که ما برای یک فرد چند گزینه را قرار داده و وی را محدود به انتخاب کنیم دامنه اختیارش را تنگ کرده‌ایم بنابراین خیلی نباید انتظار ابتکار از او داشته باشیم اما زمانی که از خود فرد می‌خواهیم فضای عمل و فعالیتش را مشخص کند، زمینه خلاقیت بیشتری دارد تا از امکانات به بهترین نحو استفاده کرده و همچنین در اندیشه‌های فردی رشد و دامنه توانایی و قابلیت‌هایش نیز بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انسان‌هایی که در محیط بازتر زندگی می‌کنند دامنه آزادی اندیشه‌شان نیز بیشتر است، گفت: بنابراین هرچه افراد در محیط‌های بسته‌تر باشند امکان بهره‌مندی از اندیشه آزادانه کمتر خواهد بود با وجود اینکه هیچ تصوری نیز از آزادی اندیشه ندارند.

سیدامامی با تاکید بر اینکه هیچ دینی بالاخص دین اسلام محدودیتی برای آزادی اندیشه ایجاد نکرده است، افزود: این شرایط اجتماعی است که ممکن است محدودیت ایجاد کند. بعضی اندیشه‌ها در قالب کلام و بیان در می‌آیند که اینجا یک رشته محدودیت‌ها مطرح می‌شود، حتی در روابط شخصی بین دو نفر ممکن است در معامله‌ای احساس کنیم که طرف مقابلمان صداقت کافی ندارد بنابراین اینجا نوع کلام و اندیشه‌مان را کنترل کرده که چه بگوییم و چه نگوییم هرچه این مسایل عرفی‌تر باشد پذیرشش برای افراد راحت‌تر است اما عده‌ای ممکن است با آن موافق یا عده‌ای مخالف باشند بنابراین در این جامعه باید قانون تعیین کند که مورد توافق چیست، تا کجا مختار هستیم آزادی بیان داشته باشیم یا خیر.

* بیشتر دستورات دینی جنبه اخلاقی دارد

وی با اشاره به اینکه در مباحث دینی این کنترل‌ها و محدودیت‌های آزادی بیان به دو صورت اعمال می‌شود، توضیح داد: یکی از این راه‌ها اخلاق است که هم وجهه فردی دارد و هم اجتماعی. از یک سو اخلاق دینی به ما حکم می‌کند که عقایدمان درباره افراد چگونه باشد و از بعد دیگر نیز دین می‌گوید که چه چیز را باید گفت و چه چیز را خیر. بنابراین از این دو بعد ما به لحاظ دینی می‌توانیم محدودیت ایجاد کنیم. به اعتقاد من درصد عمده محدودیت‌هایی که در بیان و گفتار دین مبین اسلام وارد می‌شود از وجهه اخلاقی است یعنی خود فرد باید تعیین کند مجموعه تعالیم من چطور اقتضا می‌کند بنابراین بیشتر دستورات دینی، اخلاقی است.

سیدامامی با تاکید بر اینکه بسیاری از این مباحث اخلاقی بین جوامع غربی و شرقی نیز در تفاوت‌های فرهنگی نهفته که نمی‌توان یکی از این الگوها را برای دیگری تجویز کرد، اظهار داشت: بنابراین باید به این تفاوت‌ها احترام گذاشت. یک بعد دیگر آزادی بیان نیز به حقوق مردم،‌ آزادی‌های سیاسی و ... مربوط می‌شود. در این زمینه‌‌ها نباید دچار این وسوسه شویم که به بهانه تخطی در امور دینی جلوی برخی آزادی‌های بیان را بگیریم.

وی در ادامه افزود: اگر تاریخ علم را در طول زمان بنگریم هرجا که امکان آزادی و تضارب آراء در حوزه‌های علمی و فکری فراهم باشد شاهد پیشرفت و شکوفایی علمی هستیم وگرنه دچار رکود می‌شویم، نمونه این امر در اروپا قرون وسطی در کلیساها با جلوگیری از تضارب آراء مشاهده شد و هر نوع اندیشه‌ای که به بهانه ناآگاهی و مخالفت با کلیسا سرکوب شد جامعه را دچار عقب ماندگی کرد، این دوره را می‌توان با دوره شکوفایی فکری و تمدنی اسلامی در کشورهایی چون هندوستان، اسپانیا و ... مشاهده شد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها