امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۱۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16197
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۳
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر اشعری طی نامه‌ای ثبت دو اثر «ذخیره خوارزمشاهی» از کتابخانه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر اشعری طی نامه‌ای ثبت دو اثر «ذخیره خوارزمشاهی» از کتابخانه مدرسه عالی شهید مطهری و «مجموعه نقشه‌های ایران» از مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه در نهمین دور برنامه حافظه جهانی یونسکو را به رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و اعضای کمیته ملی حافظه جهانی جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت. 

بر اساس این گزارش، سازمان علمی - فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال ١٩٩٢میلادی (1371 شمسی) با انگیزۀ حفاظت از میراث مستند و ایجاد شرایط مناسب برای دسترسی به آن در کشورهای مختلف اقدام به تصویب و اجرای برنامه حافظه جهانی کرد.

چند سال پس از تأسیس برنامه حافظه جهانی، درسال ١٣٨٤ با توجه به اهمیت و غنای پیشینه فرهنگی و تمدنی کشورمان و تأثیرات جهانی آن، همچنین ضرورت تدارک شرایط لازم برای صیانت از آثار مهم علمی، فرهنگی و تاریخی کشور و ثبت ملی و جهانی آن کمیسیون ملی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران، کمیته ملی حافظه جهانی را در سازمان اسناد و کتابخانه ملی تشکیل داد تا ضمن انجام اقدامات لازم، با همکاری دستگاه‌های ذیربط به برنامه‌هایی برای حفظ میراث علمی و فرهنگی کشور دست یابد.

برای نخستین بار در سال ١٣٨٤ آثاری برای ثبت به ششمین دور برنامه حافظه جهانی یونسکو ارسال شد و در سال ١٣٨٦این آثار که عبارت بود از «شاهنامه بایسنقری» از کاخ گلستان و «وقفنامه ربع رشیدی» از کتابخانه مرکزی تبریز در حافظۀ جهانی ثبت شد. پس از آن در سال ١٣٨٨ «مجموعة اسناد تشکیلات اداری آستان قدس رضوی در دوره صفویه» از سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و در سال ١٣٩٠ شش اثر در قالب دو پرونده با   نام‌های «التفهیم لاوائل صناعة التنجیم» از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و «مجموعه پنج نسخة خطی خمسه نظامی» موجود در «مدرسه عالی شهید مطهری»، «کاخ گلستان»، «موزه ملی ایران»، «کتابخانه و موزه ملی ملک» و «کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران» در این برنامه به ثبت رسید.

در سال جاری نیز دو اثر «ذخیره خوارزمشاهی» از کتابخانه مدرسه عالی شهید مطهری و «مجموعه نقشه‌های ایران» از مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه در نهمین دور برنامه حافظه جهانی ثبت شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار