امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161989
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۴:۴۱
تعداد بازدید: 394
گروه سیاسی پیروان مــوعــود، برآورد تحولات خاورمیانه از زمان آغاز هزاره ی سوم به این سو نشان می دهد که با وجود افزایش بی ثباتی و ناامنی در خاورمیانه ...

گروه سیاسی پیروان مــوعــود، برآورد تحولات خاورمیانه از زمان آغاز هزاره ی سوم به این سو نشان می دهد که با وجود افزایش بی ثباتی و ناامنی در خاورمیانه و اسقاط پی در پی رژیم های دیکتاتوری مستقر در این منطقه، جمهوری اسلامی ایران نه تنها شاهد کاهش قدرت خویش نبوده، بلکه بر گذر زمان بر دامنه نفوذ و قدرت ایران در سراسر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا افزوده شده است.

اهمیت رویداد فوق تا بدان جاست که ناظرین منطقه ای فارغ از موافقت یا مخالفت شان با نظام اسلامی، متفق القولند که جمهوری اسلامی هیچگاه به مانند امروز قدرتمند نبوده و به یکه تازی خویش ادامه نداده تا بدان جا که بخش بزرگی از امنیت منطقه هم اکنون تحت سیطره ایران قرار دارد. با این حال و با وجود ثبات تهران، دشمنان داخلی، منطقه ای و بین المللی از تلاش های خویش جهت تضعیف جمهوری اسلامی نکاسته اند.

رسانه های داخلی و منطقه ای در خلال روزهای اخیر از افزایش درگیری میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تروریست های وابسته به حزب دموکرات کردستان ایران در منطقه شمال غرب کشور و به ویژه در اشنویه، مهاباد و پیرانشهر خبر داده اند، تنشی که تا کنون ضربه ی مهلکی را بر پیکره این گروهک ترویستی وارد نموده است؟

چرایی آغاز حملات؟

تثبیت نظام اسلامی در سال های آغازین انقلاب و ضربات پی در پی بر پیکره گروه های تجزیه طلب مستقر در غرب ایران منجر به خروج آنان از کشور در ابتدای دهه هفتادی شمسی شد. ضعف مفرط ایران گروه ها، انشعاب های متداول و متلاشی شده شالکه رهبری آنان چنان زوال را برای آنان در پی داشته که منجر شده بخش اعظمی از این گروه های تروریستی به طور یکجانبه اقدام به آتش بس نموده و از تداوم جنگ مسلحانه امتناع ورزند.

برآورد موقعیت گروه های تجزیه طلب کرد در خلال دو دهه اخیر حکایت از آنان دارد که دسته جات متعدد آن ها نظیر تجزیه حزب دموکرات به دو شعبه دموکرات کردستان ایران و دموکرت کردستان، درگیری داخلی میان کومله و دموکرات و سپس ظهور پژاک (شاخه پ ک ک در ایران)، کردهای تجزیه طلب را در ضعیف ترین حالت ممکن قرار داده و آن ها را ناگزیر ساخته در پی عدم دستیابی به خواسته های خویش از طرق رویارویی نظامی، با در خواست گفتگو به میدان آمده بلکه شرایط را برای تحقق اندک خواسته های خویش فراهم نمایند.

نظام جمهوری اسلامی ایران با وجود استقبال از گفتگو با همه معارضین، بر زمین نهادن مطلق سلاح ها و عدول آن ها از برخی مواضع شان که به تمامیت ارضی ایران لطمه وارد می کند را خواستار شده است، امری که با موافقت آن ها همراه نبوده است. برآورد دو دهه اخیر نشان می دهد که گروه های فوق از یک سو از قدرت جمهوری اسلامی و فشارهای احتمالی تهران بر اربیل ( تجزیه طلبان در کردستان عراق مستقر می باشند) آگاه بوده و لذا از برخورد نظامی پرهیز نموده اند و از سوی دیگر نیز درخواست مذاکره آن ها از سوی نظام اسلامی بی پاسخ مانده است، از همین رو این گروه ها در استیصال مطلق به سر برده اند.

ناکامی تجزیه طلبان در جذب نیرو یا تحمیل خواسته های شان به هم وطنان کرد نظیر تحریم انتخابات از سوی آن ها یا تشویق برای مقابله با نظام اسلامی منجر زوال مطلق آن ها شده است. از همین روست که به باور تحلیلگران منطقه ای، سیاست کنونی اتخاذ شده از سوی رهبران حزب دموکرات کردستان ایران مبنی بر از سر گیری جنگ مسلحانه بر علیه تهران آخرین راهکار این حزب جهت خروج از بن بست خود ساخته و تلاش برای احیای آن ها تلقی می شود. این در حالی است که تصمیم وضع شده حتی از سوی دیگر گروه های تروریستی تجزیه طلب نظیر کومله، حزب دموکرات کردستان در مقطع کنونی مورد تایید قرار نگرفته است.

دعوت به جنگ مسلحانه از سوی بی بی سی

رسانه ی فارسی زبان دستگاه سلطنتی بریتانیا که در خلال سال های اخیر به طرق مختلف در راستای افزایش تنش های داخلی در ایران کوشیده است، بلافاصله با انتشار خبر درگیری محدود طرفین در اشنویه مبادرت به انتشار گسترده خبر و تحلیل های کذایی در این باره نموده است.

بی بی سی که در ماه های اخیر بیش از هر زمان در جهت افزایش تنش های قومی-مذهبی در ایران و سرایت احتمالی بی ثباتی به کشورمان نقش ایفا نموده، بلافاصله اقدام به پوشش تحلیلی این مسئله در برنامه صفحه دو خود با حضور به اصطلاح کارشناسان نموده است.

برنامه فوق که توسط مهدی پرپنچی از روزنامه نگاران این تلوزیون برگزار می شود، سه مهمان به نام های سعید برزین، هِمِن سیدی و کامران متین را دعوت نموده بود. برنامه فوق الذکر در ابتدای امر دو مصاحبه با مهمانان خارج از محل برگزاری گفتگو را پخش کرد.

مجری تلوزیون بی بی سی در اولین مصاحبه به گفتگو با حسن شرفی معاون حزب ترویستی دموکرات کردستان ایران و سخنگوی آن مبادرت ورزید. با وجود سوال های پر ابهام رد و بدل شده در جریان مصاحبه یاد شده و اذعان تلویحی شرفی به ضعف مفرط حزب و ناکامی اش در طول سه دهه اخیر، وی تلاش نمود تا با اغراق از موقعیت نظامی حزب تروریستی اش سخن گفته و بیان کند که آماده است که ضربات مهلکی را به جمهوری اسلامی وارد آورد. این اظهارات در حالی بود که او در این مصاحبه گه گاه سخن از مذاکره با ایران در پیش کشیده تا بلکه همه ی درها به روی آینده فعالیت این حزب بسته نشده باشد.

سخنگوی حزب دموکرات کردستان ایران در پاسخ به سوال احتمال فشار از سوی حکومت اقلیم جهت اقدامات تروریستی بیان داشت که ما نمی توانیم برای منافع اقلیم، از خواسته های خویش عدول کنیم، از همین رو بدون اعتنا با مواضع دولتمردان کردستان عراق به حملات خویش ادامه می دهیم. اظهارات فوق در حالی است که مقامات اقلیم به دلیل حملات داعش بیش از پیش به جمهوری اسلامی ایران وابسته شده و نفوذ ایران در اقلیم بدان حد است، که نگرانی از واکنش کشورمان تا کنون یکی از عوامل کلیدی ممانعت کردستان عراق از برگزاری رفراندوم استقلال این منطقه بوده است.

معاون حزب دموکرات کردستان ایران از نفوذ بلامنازع حزبش در درون مناطق کردنشین سخن گفته و مدعی شده قاطبه طرفداران شان در داخل ایران اقدام به فعالیت می نمایند، این در حالی است که حزب یاد شده نه تنها در طول سال های گذشته بارها و بارها دچار اختلاف های داخلی شده، بلکه بر خلاف دو دهه پیش که هر از گاهی زمینه تنش در شمال غربی کشورمان را فراهم می آورد، دیگر توان کمترین اخلال در مناطق کردنشین را ندارد.

این عضو بلند پایه حزب تروریستی دموکرات کردستان ایران در این گفتگو از تلاش گروهش برای آزادی ایرانیان سخن گفت و اظهار داشت که هم اکنون بسیاری از ایرانیان از جمله رهبران فتنه در بند بوده و لذا می بایست شرایط را برای مقابله با جمهوری اسلامی فراهم نمائیم. سخن از حمایت از ایرانیان از سوی وی تصویرِ سیاست های این گروه در سال های ابتدایی انقلاب را به ذهن متبادر می سازد که در آن حزب یاد شده بدون توجه به فضای انقلابی همراه با کومله اقدام به تصرف پادگان، اشغال سنندج و اعلام ایجاد خودمختاری در مناطق تحت سیطره نموده و در سال های جنگ تحمیلی مدام از سوی رژیم صدام حسین مورد حمایت قرار گرفته اند.

بی بی سی سپس به سراغ خالد عزیزی رهبر حزب دموکرات کردستان که یک دهه پیش از حزب دموکرات کردستان ایران منشعب شده بود رفت. گفتگوی فوق به وضوح از ضعف مفرط جریان های تروریستی حکایت داشت. خالد عزیزی که حزبش چندی پیش از سر استیصال موجودیت جمهوری اسلامی را نیز به رسمیت شناخته بود، از سیاست متفاوت حزبش از حزب رقیب سخن یاد کرد.

شیطنت بی بی سی فارسی و دامن زدن به اختلافات داخلی زمانی تشدید شد که این رسانه همزمان دو شخص تجزیه طلب و مدافع تروریست ها را در برابر یک فرد دیگر به عنوان کارشناس برنامه دعوت نموده بود. هِمِن سیدی نویسنده و همکار پیشین بی بی سی و کامران متین دیگر کارشناس بی بی سی در برابر سعید برزین به گفتگو پرداختند.

هِمِن سیدی در فرآیند گفتگوی یاد شده اساسا تمامی سیاست های احزاب یاد شده اعم از کومله و دموکرات را مطلقا سیاسی دانسته و جمهوری اسلامی را به در پیش گرفتن رویه خشونت آمیز در برابر کردها متهم نمود. ادعا در مورد سیاست های سیاسی جریان های تروریستی یاد شده در صورتی بیان می شود که نظام جمهوری اسلامی و به ویژه هم وطنان کردمان در طی سه دهه اخیر هزاران شهید ناشی از اقدامات تروریستی این گروه هارا متحمل شده اند. حمله به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ترور نماینده خبرگان کردستان، حمله به سربازان و پاسگاه های مزری و ادعای کنونی حزب دموکرات کردستان ایران مبنی بر تداوم جنگ مسلحانه به وضوح در برابر ادعاهای یاد شده قرار دارند.

کامران متین دیگر کارشناس دعوت شده نیز اساسا تداوم خشونت را به نظام اسلامی وصل نموده و کشورمان را به اعدام 100 هزار تن از مخالفینش متهم نموده است. به گفته ی او تحت هر شرایطی جمهوری اسلامی به دلیل ماهیت دولتی اش در مظان اتهام قرار دارد.

سعید برزین کارشناس به ظاهر میانه رو برنامه نیز اگرچه به سیاست های احزاب کرد انتقاد کرده و خواستار خلع سلاح آن ها می شود، اما جمهوری اسلامی را نیز در تداوم وضع کنونی دخیل دانسته و ادامه خشونت را به جهنم احتمالی تشبیه نموده است.

هِمِن سیدی جهت به کرسی نشاندن اظهارات خویش به هر طناب پوسیده ای متوسل شده و مقابله گاه و بی گاه پاسگاه های مرزی با قاچاق چیان مرزی را از جمله سیاست های مرگبار نظام در برابر کردها دانسته است، این در حالی است که رهبری نظام اسلامی در اظهارات اخیرشان صراحتا خواستار توقف مقابله با کولبرها شده و خواستار بازخواست قاچاقچیان اصلی بوده اند.

گفتنی است که مناطق کردنشین در خلال سال های اخیر شاهد رشد چشمگیری بوده و جمهوری اسلامی بر آن است با رشد و پیشرفت این منطقه در راستای از میان بردن تبعیض، بیکاری در منطقه بکوشد، منتها سیاست های ناامنی سازی گروه های تجزیه طلب نظیر حمله به مهندسین ایرانی در منطقه، حمله به خطوط لوله انتقال گاز، تهاجم علیه کامیون های حامل بار و... مانع از تسری روز افزون صنعت به منطقه شده است.

سعید برزین در برنامه یاد شده از احتمال ایجاد جنگ خانمان سوز در ایران نظیر آن چه در سوریه و عراق جریان دارد، در صورت افزایش جنگ مسلحانه سخن گفت، اما دو کارشناس دیگر به گونه ای سخن گفته اند که تمامی راه ها به ظاهر بر روی جریان های کرد بسته شده و آن ها ناگزیرند جهت دستیابی به حقوق حقه خویش به سلاح متوسل شوند، فارغ از آن که پیامدهای آن چه می تواند باشد.

کارشناسان فوق در پاسخ به واکنش احتمالی مردم ایران اظهار نموده اند که اطلاع دقیقی از نظر مردم در صورت اقدام مسلحانه حزب دموکرات کردستان ایران ندارند، با این حال مطمئن هستند که مردم کرد به حمایت از جریان های یاد شده خواهند پرداخت. دو کارشناس فوق در رابطه با اظهارات و سیاست های معکوس مردم کرد نسبت به دیدگاه های احزاب یاد شده هم چون حضور فعال در پای صندوق های رای پاسخ درستی ارائه ندادند.

نکته حائز اهمیت درباره سیاست های مسلحانه احتمالی در کشور آن که، تمامی ایرانیان فارغ از مواضع سیاسی شان و حتی وفاداری شان به نظام اسلامی در دفاع از ثبات و امنیت و هم چنین تمامیت ارضی ایران متفق القولند و بارها و به طرق گوناگون نشان دادند، اقدام مسلحانه یا تلاش برای تجزیه کشور خط قرمز آن ها محسوب شده است.

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار
پربازدید ها