امروز : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 5
۰۸:۲۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1621
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 337
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، مجلس «دوما» روسیه توافق‌نامه‌ها بر سر شرایط حضور و استفاده از پایگاه‌های نظامی خود در تاجیکستان و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، مجلس «دوما» روسیه توافق‌نامه‌ها بر سر شرایط حضور و استفاده از پایگاه‌های نظامی خود در تاجیکستان و قرقیزستان را به تصویب رساند.

این اسناد در پاییز سال گذشته ضمن سفرهای «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به «بیشکک» و «دوشنبه» از سوی مقامات نظامی این کشورها به امضا رسیده بودند.

بنا به گفته منابع رسمی، در توافقنامه همکاری با تاجیکستان زمان حضور پایگاه «201» روسیه در خاک این کشور را به مدت 30 سال تدوین و پیش‌بینی شده‌ است که این پایگاه نظامی همزمان با محافظت از منافع روسیه در همکاری با نیروهای مسلح محلی در تأمین امنیت تاجیکستان سهیم می‌باشد.

بنابر این گزارش، روسیه در پاسخ به رضایت تاجیکستان برای حضور این پایگاه، در جهت تأمین جنگ‌افزارها و تجهیزات نظامی خاص مطابق با قانون همکاری‌های نظامی فنی خود به تاجیکستان کمک کرده و برای تکمیل تخصصی کادرهای نیروهای مسلح این کشور تعدادی از نظامیان تاجیک را در دانشگاه‌های خود آموزش می‌دهد.

منابع رسمی تصریح کرده‌اند که توافق‌نامه تصویب‌شده وضعیت حقوقی پرسنل پایگاه نظامی روسیه، خانواده‌های پرسنل نظامی و غیر‌نظامی شامل این پایگاه و همچنین صلاحیت قانونی پایگاه و تعامل و استفاده از نیروهای آن در خاک تاجیکستان را تعیین می‌کند.

توافق‌نامه همکاری نظامی با قرقیزستان و تفاهم‌نامه وابسته به آن که 20 سپتامبر سال 2012 در بیشکک برای مدت 20 سال به امضا رسید، سندی است که براساس آن زمینه قانونی حضور نظامیان روسیه در قرقیزستان تعیین شده و مسائل مربوط به استقرار و استفاده از نیروهای این پایگاه نیز تنظیم شده‌ است.

بر پایه این توافق، روسیه تا سال 2032 حق نگهداری نیروهای نظامی خود در خاک قرقیزستان را دریافت کرده‌ است.

در همین حال، به منظور تقویت و تکمیل نیروهای مسلح قرقیزستان روسیه وعده داده است که در تکمیل و تجهیز نیروهای مسلح این کشور کمک کند.

این در حالی است که مجلس روسیه بتازگی سندی را در جهت لغو بدهی بیش از 500 میلیون دلاری قرقیزستان نیز تصویب کرد.

بنا به نوشته سامانه دومای روسیه، در جلسه روز گذشته که پس از بررسی این توافقنامه‌ها تصویب شد «نیکولای پانک‌اف» نماینده رسمی رئیس جمهوری روسیه و همزمان معاون وزیر دفاع این کشور به نمایندگان نکات این 2 سند را توضیح داد.

به گفته این منبع، «ویکتور زاوارزین» معاون اول کمیته دفاع مجلس روسیه نیز با حمایت از این توافقات، در حضور نمایندگان دوما بر اهمیت حیاتی این اسناد تأکید کرد.

این عضو مجلس روسیه که خود در گذشته زمانی فرماندهی پایگاه 201 روسیه در تاجیکستان را بر عهده داشت آسیای مرکزی را منطقه نفوذ روسیه دانسته و تأمین ثبات آن را برای کشورش بااهمیت عنوان کرد.

وی با اشاره به تهدیدهای مربوط به امنیت روسیه، منبع اصلی این تهدیدها و خطرات فرامنطقه‌ای را از مرزهای جنوبی و از کشورهای آسیای مرکزی دانسته و حضور بلندمدت نظامی در این منطقه را مهم ارزیابی کرد.

این نماینده دومای روسیه همچنین تأکید کرده که بنابر اهمیت استراتژیک آسیای مرکزی، نه تنها روسیه بلکه کشورهای غربی نیز تمایل و تلاش زیادی برای تسلط بر معادن، منابع آب و انرژی این منطقه دارند.

به گفته وی، هدف اصلی اجرای هر طرحی در آسیای مرکزی از سوی کشورهای مختلف رسیدن به منافع اقتصادی بوده و به این منظور برنامه‌هایی را در زمینه ایجاد پایگاهی برای حضور نظامی خود مورد اجرا قرار می‌دهند.

زاوارزین با توجه به این وضعیت، توافقنامه‌های همکاری با تاجیکستان و قرقیزستان در زمینه تمدید حضور پایگاه‌ نظامی را دارای اهمیت سیاسی و امنیتی خواند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها