امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 162111
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۵۴
تعداد بازدید: 315
به گزارش «پیروان مــوعــود»، وزیر امورخارجه عربستان با فراکنی و متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و برهم زدن ثبات منطقه، قادر به سرپوش ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، وزیر امورخارجه عربستان با فراکنی و متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و برهم زدن ثبات منطقه، قادر به سرپوش گذاشتن بر نقش کشورش در اشاعه تروریسم در جهان و فریب افکار عمومی نیست.
عاد الجبیر وزیر امور خارجه عربستان که به همراه محمدبن سلمان جانشین ولیعهد این کشور به فرانسه رفته است در نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی خود در پاریس ادعا کرد: ایران برای قاچاق مواد منفجره به کشور های حاشیه خلیج (فارس) و قاچاق سلاح به یمن تلاش می کند.  همه جهان از مداخله های ایران در عراق و سوریه آگاهی دارد. 
این ادعاها از سوی وزیر امور خارجه کشوری علیه ایران مطرح می شود که تجاوز نظامی به یمن برای به قدرت رساندن دولتی نشانده، اعزام نیرو به بحرین برای سرکوب قیام مردمی این کشور، تشکیل گروههای تروریستی و استفاد از این گروهها در عراق، سوریه و لبنان برای ضربه زدن به محور مقاومت را در پرونده دارد و رد پایش در بیشتر حوادث تروریستی جهان به دلیل ایجاد مدارس دینی مروج تفکرات تکفیری دیده می شود.
عربستان همواره پس از انقلاب اسلامی رویکرد ناسالمی را در ارتباط با جمهوری اسلامی در چارچوب  الگوهای سه گانه ادعاهای مذهبی، قومیتی و مسائل ژئوپلیتیک  اتخاذ کرده است حمایت از رژِیم صدام معدوم گرفته تا تلاش برای تغییر نام خلیج فارس، بی احترامی پی در پی به حجاج ایرانی، حمایت از گروههای تروریستی نظیر گروهک ریگی معدوم، تلاش برای ضربه زدن به منافع ایران در منطقه، نزدیکی به رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به محورمقاومت،  پایین آوردن مصنوعی قیمت نفت و ضربه زدن به مذاکرات هسته ای بخشی از طیف اقدامات ضد ایرانی سران آل سعود طی 37سال گذشته بوده است.
اما در ماههای اخیر  پس از مرگ عبدالله  و به قدرت رسیدن سلمان و تغییرات سیاسی در عربستان و به ویژه پس از توافق هسته ای ، تنش آفرینی ریاض از فاز تنش های نهفته خارج و به صورت بیمارگونه ای از سوی مقام های سعودی، آشکارا  در چارچوب  اتهام زنی و ایران هراسی دنبال می شود.  
بیشتر تحلیلگران  رفتارآل سعود و اتهام زنی ها و تنش آفرینی های پیاپی آنها علیه  ایران را، در بستر  پیشینه روابط عربستان با امریکا ودر چارچوب  معادله نفت / امنیت مورد تاکید قرار داده اند و به این نکته اشاره کرده اند که پیش از این، در چارچوب این معادله، هرگز هیچ بحثی در باره ارزش های مشترک با عربستان که بیشتر چون نسخه متمدنانه ای از داعش است، مطرح نبوده ، آل سعود اداره کننده نظام خودکامه ای بوده که مخالفت سیاسی، آزادی بیان، آزادی مذهب و فعالیت های مدنی در آن ممنوع است اما امریکای مدعی دموکراسی  به سبب نیاز به نفت همواره به عربستان به عنوان متحدی استراتژیک درمنطقه توجه می کرده است. 
از سویی وقوع انقلاب اسلامی در ایران سبب شده بود تا امریکا به ریاض به عنوان مولفه ای برای مهار تهران  نگاه و نفوذ معنوی انقلاب اسلامی را در منطقه  در چارچوب ایران هراسی کنترل کند هر چند بنابر اذعان نیوزویک خطر فروپاشی آل سعود ناشی از تهدید ایران نبوده بلکه بازتاب ضعف های داخلی بوده که حل آن فراتر از توان واشنگتن است: سرکوب عمومی به دست آل سعود و نمونه مشخص آن ، بدرفتاری با اقلیت شیعه از جمله اعدام اخیر آیت الله  نمر باقر النمر روحانی شیعه که خواهان مخالفت مسالمت آمیز با پادشاهی سعودی بود.
بر اساس دیدگاه تحلیلگران غربی در حال حاضر دگرگونی هایی در معادله نفت / امنیت رخ داده بطوریکه بازار انرژی در جهان رو به گسترش است؛ آمریکا به زودی به صادر کننده نفت بدل خواهد شد و علاوه بر این، توافق هسته ای فرصت هایی را پدید آورده است که نگاه غرب را به ایران متوجه سازد و همه این ها از مواردی است که سران آل سعود را به اتخاذ رفتارهای بیمارگونه عصبی علیه ایران وادار کرده است .
علاوه بر این عربستان آشکارا فراتر از مرزهایش ارزش های دموکراسی را زیر پا می گذارد. عربستان در بحرین به سرکوب اکثریت شیعه آن کشور کمک می کند. متون آموزه های افراطی در مدارس دینی سراسر جهان در عربستان تهیه می شود، پول سعودی ها صرف حمایت از شبکه های تروریستی نظیر القاعده، داعش و النصره  می شود و شهروندان سعودی به عنوان عامل اجرای حملات تروریستی یازدهم سپتامبر وبسیاری از حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان شناخته شده اند . حمایت های مشابهی از افراط گری های خشونت آمیز  از سوی عربستان ادامه دارد و رفتارهای منطقه ای این کشور نیز به منافع آمریکا لطمه زده است.
آل سعود برای سرنگونی بشار اسد در سوریه بدون نگرانی از این که چه کسی قدرت را پس از او در دست خواهد گرفت، فشار می آورد. در یمن هم سعودی ها خیزش مردمی  را به مناقشه ای فرقه گرایانه بدل کرده اند و همه این موارد غربی ها را بر آن داشته است تا دیدگاه خود را درباره این خاندان تغییر دهند و پس از توافق هسته ای به سوی ایران متمایل شوند .
این شرایط وضعیتی را پدید آورده است تا خاندان آل سعود پس از توافق هسته ای از فروپاشی دیوار ایران هراسی و آشکار شدن نقش فعال این خاندان در پشتیبانی از تروریسم نگران بوده و به تنش آفرینی روی آور شوند.
بر همین مبنا محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش طی یادداشتی در نیویورک تایمز تنش آفرینی های آل سعود را در چارچوب  وحشت از فروریختن دیوار ایران هراسی و نگرانی از نمایان شدن تهدید جهانی واقعی یعنی نقش فعال عربستان در پشتیبانی از افراط گرایی خشن دانست .
آقای ظریف اشاره کرده بود فراموش نکنیم که عاملین بسیاری از اقدامات تروریستی، از واقعه دهشتناک 11 سپتامبر گرفته تا تیراندازی در سن برناردینو و دیگر صحنه های توحش افراطی در این فاصله و تقریبا تمامی اعضای گروه های افراطی نظیر القاعده و جبهه النصره، یا از اتباع سعودی هستند و یا  توسط عوام فریبانی که به پشتوانه دلارهای نفتی دهه هاست پیام های ضد اسلامی نفرت و فرقه گرایی را ترویج می کنند، شستشوی مغزی گردیده اند.
تهدیدات تروریستی که امروزه از سوی گروههای همسانی چون القاعده، سپاه جنگوی، سپاه صحابه، داعش، النصره، جیش الاسلام، بوکوحرام و دهها گروه دیگر از شرق آسیا تا غرب افریقا، آسیای میانه، خاورمیانه ، اروپا و امریکا را در معرض تهدید قرار داده است محصول سرمایه گذاری خاندان آل سعود در ایجاد مدارس دینی  است که تفکرات افراطی فرقه وهابیت را ترویج می نماید این فرقه که هیچ ارتباطی به مذاهب چهار گانه اهل سنت ندارد هر گونه تفکر و اندیشه غیر خودی را تکفیر می کند.
امروزه بسیاری از رسانه های غربی نیز با اذعان به نقش عربستان در حمایت از تروریسم  از بی توجهی  امریکا به اقدامات تروریستی این کشور انتقادهای جدی را مطرح می کنند. جلوگیری دولت اوباما از انتشار اسناد 28صفحه ای که نقش عربستان را در حادثه 11 سپتامبر آشکار می کرد نمونه ای از این بی توجهی هاست.
روزنامه نیویورک تایمز  پس از حوادث پاریس نوشته بود عربستان سعودی هم مانند گروه تروریستی داعش است که خود آن را ایجاد کرده است.
نشریه پولیتیکو نیز با تاکید بر اینکه  ایده‌های وهابی‌گری و سلفی‌گری که عربستان سعودی مشوق و مروج آن است، دشمن واقعی ما هستند از نادیده گرفتن نقش ریاض در اشاعه تروریسم از سوی امریکا به شدت انتقاد کرده بود. 
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی اعلام کرد که ائتلاف تحت فرماندهی عربستان، با جنگ یمن باعث شکوفایی و تقویت شبکه تروریستی القاعده در این کشور شد.
از سویی جبیر در حالی با فرافکنی ایران را به دخالت در عراق وسوریه متهم می کند که نقش آفرینی تهران در این دوکشور، با دعوت دولت های  دمشق و بغداد و در راستای مبارزه با گروههای تروریستی است که اگر ایران نقش آفرینی نمی کرد اکنون  ریاض هم در تصرف داعش بود. 
جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا هم در سخنانی که بسیار خبرساز شد و وی را وادار به سه بار عذرخواهی کرد، اذعان کرده بود  که متحدان آمریکا در خاورمیانه برای تغییر نظام در سوریه، به شکل‌گیری گروه‌های تروریستی کمک کرده‌اند.
 وی که در دانشگاه «هاروارد» درباره روابط خارجی سخنرانی می‌کرد، در مورد تحولات سوریه گفت: گلایه همیشگی من این بود که بزرگترین مسئله ما متحدانمان هستند چرا که متحدان ما در منطقه، بزرگترین مسئله ما درسوریه بودند.
آن‌ها آنقدر مصمم به کنار زدن اسد و در اصل یک جنگ نیابتی شیعی-سنی بودند… که صدها میلیون دلار و ده‌ها و صدها هزار تن تسلیحات را برای هر کسی که با اسد می‌جنگید، روانه کردند، بدون در نظر گرفتن اینکه افرادی که در حال دریافت این کمک‌ها بودند، النصره، القاعده و عوامل افراط‌‌گرای جهادی بودند که از دیگر بخش‌های جهان آمده‌اند.

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها