امروز : شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - 2016 October 22
۰۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 162457
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: 184
به گزارش پیروان موعود، "بنیامین نتانیاهو،" نخست وزیر اسرائیل در سفری منطقه‌ای به 4 کشور جنوب صحرای افریقا رفته که اولین سفر نخست وزیر این رژیم ...

به گزارش پیروان موعود، "بنیامین نتانیاهو،" نخست وزیر اسرائیل در سفری منطقه‌ای به 4 کشور جنوب صحرای افریقا رفته که اولین سفر نخست وزیر این رژیم به قاره افریقا پس از حدود 30 سال محسوب می‌شود.
نتانیاهو در اولین مرحله از این سفر 4 روزه، روز دوشنبه به اوگاندا رفته و پس از آن از کنیا، روآندا و اتیوپی نیز بازدید خواهد کرد.
نخست وزیر اسرائیل با سفر به افریقا در پی پایان دادن به دهه‌ها خصومت میان تل‌آویو و کشورهای افریقایی است تا آرای آنها را در سازمان ملل متحد به نفع این رژیم جلب کند.
اکنون که انتقادات از متحدان غربی اسرائیل بالا گرفته و چشم‌انداز حل چند دهه درگیری این رژیم با فلسطین امیدوار کننده نیست، نتانیاهو به دنبال اصلاح وجهه منفوری است که اسرائیل در قاره سیاه دارد.
اسرائیل به دلیل شهرک‌سازی‌ در کرانه باختری رود اردن و همچنین محاصره فلج کننده باریکه غزه همواره در سازمان ملل متحد تحت شدیدترین انتقادات قرار دارد.
یکی از اهداف نتانیاهو از سفر به افریقا متقاعد کردن کشورهای افریقایی به رای ندادن علیه اسرائیل در نهادهای بین المللی است.
آریه اودِد، سفیر سابق اسرائیل در کنیا و اوگاندا به شبکه دویچه‌وله آلمان گفت: «در سازمان ملل متحد (قطعنامه‌های) زیادی وجود دارد که اسرائیل را هدف قرار می‌دهند و ما می‌خواهیم با کمک افریقایی‌ها این (وضعیت) را تغییر دهیم.»
روابط پرتنش اسرائیل با کشورهای افریقاییروابط اسرائیل با کشورهای افریقایی به لحاظ تاریخی به دلیل حمایت برخی از این کشورها از آرمان فلسطین پر‌تنش بوده است.
شاید به همین دلیل بوده که از زمان سفر اسحاق شامیر، هفتمین نخست وزیر اسرائیل به افریقا در سال 1987 تاکنون هیچ اسرائیلی دیگری به این قاره نرفته است.
روابط کشورهای افریقایی از جمله کشورهایی که نتانیاهو در حال بازدید از آنها است در پی جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1973 قطع شد اما این مناسبات در دهه 1990 بار دیگر احیا شدند.
حمایت اسرائیل از رژیم آپارتاید در افریقای جنوبی از دیگر دلایلی بود که روابط اسرائیل با کشورهای افریقایی را بیش از پیش متشنج کرد.
یورام الرون از مقامات رسمی وزارت خارجه اسرائیل اخیرا در کنفرانسی درباره روابط این رژیم و افریقا در حضور ده‌ها شخصیت برجسته و دیپلمات افریقایی به نیاز تل‌آویو به حمایت کشورهای افریقایی در مجامع بین المللی اشاره کرد و گفت: «امروزه روابط با قاره افریقا در بالای دستور کار سیاست خارجی ما قرار دارد.»
افریقایی‌ها مردد هستندبا این حال، کشورهای افریقایی که طعم استعمار را در گذشته و طرح‌های مزورانه غرب را در دوره‌های اخیر چشیده‌اند درباره روابط با تل‌آویو به دیده تردید می‌نگرند.
نتانیاهو در پاسخ به سوالی در مورد روابط اسرائیل با رژیم آپارتاید در افریقای جنوبی گفت: «این (روابط) در دوران پیشینیان من متوقف شده و از این بابت خوشحالم.»
صدور تسلیحات اسرائیلیصادرات اسرائیل به افریقا در سال گذشته میلادی حدود 1 میلیارد دلار بوده که تقریبا 2 درصد از کل صادرات این رژیم را به خود اختصاص داده است.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، با تشدید فعالیت‌های رو به رشد شبه نظامیان و ستیزه‌جویان تکفیری از جمله الشباب وابسته به گروه القاعده و بوکوحرام مرتبط با گروه تروریستی داعش در سراسر افریقا، سران اسرائیل به دنبال فروش سلاح و تجهیزات نظامی پیشرفته خود به این کشورهای این قاره هستند.
این روزنامه در مطلبی به نقل از اوهاد کوهن، رئیس بخش تجارت خارجی در وزارت اقتصاد و صنعت اسرائیل افزود: روی آوردن تل‌آویو به بازار قاره سیاه در حالی است که «صادرات اسرائیل به بازارهای سنتی اتحادیه اروپا و امریکا» کاهش یافته است.
کوهن تصریح کرد اسرائیل با روی آوردن به بازارهایی مانند بازار افریقا که سرعت رشد بیشتری نسبت به بقیه دارند، در تلاش برای تنوع بخشیدن به صادرات‌ خود است.

آخرین اخبار