امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16254
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۷
تعداد بازدید: 55
«کنعان چامورجو» نویسنده و روزنامه نگار مسلمان ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، در ارزیابی وقایع ...

«کنعان چامورجو» نویسنده و روزنامه نگار مسلمان ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، در ارزیابی وقایع روزهای اخیر میدان تقسیم ترکیه و دیگر نقاط این کشور تصریح کرد: کلیه اقشاری که در ترکیه از سوی دولت رجب طیب اردوغان نادیده گرفته شده اند در این تظاهرات حضور دارند.
 
وی افزود: این اقشار با دیدگاه‌هایی کاملاً متفاوت از یکدیگر و با ایدئولوژی‌ها، اعتقادات، مذاهب و شیوه زندگی متفاوت بوده و شاید بتوان گفت تنها نقطه مشترک‌شان ضد امپریالیست بودن‌شان باشد.

چامورجو با تاکید بر اینکه حتی اقشار مسلمانی که از مطالبات تظاهرکنندگان حمایت می‌کنند در این تظاهرات شرکت کرده اند، در ادامه خاطرنشان کرد: همکاری اردوغان با قدرت‌های سلطه‌گر علیه سوریه، عراق، لبنان و ایران و ورود به اعمال تاریک باعث واکنش مسلمانان و حمایت آنان از تظاهرات میدان تقسیم شد.

این نویسنده ترک همچنین تاکید کرد اردوغان همانند یاووز سلطان سلیم پادشاه عثمانی و این بار به نمایندگی از سوی استعمارگران برای فتح سوریه و عراق وارد میدان شده است.

****متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است****

فارس: شرایط به وجود آمده با کشتار ریحانلی و وقایع پارک گزی میدان تقسیم در ترکیه را چگونه می بینید؟

چامورجو: این رژیم سیاسی فعلی ترکیه که از هر نظر وابسته پایتخت های استعمارگران نو شده، مجبور شد نقش خیلی خطرناکی در بحران سوریه تقبل کند. اما در طول بحران سوریه این نقش خطرناک و اعزام هزاران تروریست سلفی به سوریه و نقشه فتح سوریه به همراه قدرت های سلطه گر و سایر اعمال عجیب و غریب تنها با سیاست سرکوب محافل مخالف از سوی اردوغان ادامه یافت. به دستور اردوغان در رسانه ها با هزاران خبر دروغ جنگ روانی علیه سوریه براه انداخته شد. تا اینکه تروریست ها در ماه می گذشته جنایت ریحانلی را مرتکب شدند و بعد هم وقایع پارک گزی باعث انفجار خشم مردم ترکیه علیه رژیم اردوغان شد. اینک بیش از سه هفته است که در پایتخت ترکیه و بیش از هفتاد شهر بزرگ شعار استعفای دولت اردوغان مطرح می شود. این تظاهرات توسط کلیه اقشاری که اردوغان آنان را نادیده گرفت دنبال می شود.

فارس: در تظاهرات میدان تقسیم، پلیس ترکیه دست به خشونت زد و در طول تظاهرات پنج نفر کشته و هزاران تن زخمی شدند. دلیل این نحوه برخورد پلیس ترکیه را چگونه ارزیابی می کنید؟

چامورجو: دلیل مداخله خشونت بار پلیس ترکیه در تظاهرات 31 می، ناشی از دستورات شخص اردوغان است. تظاهرکنندگان مداخله خشونت آمیز پلیس را ناشی از کبر و خودخواهی اردوغان می دانند و فکر می کنند روحیه ضد مذاکره و سازش اردوغان به صورت خشونت پلیس تجلی کرده است. در این ماجرا عده ای کشته و یا زخمی شدند و صدها تن هم دستگیر شده و در بازداشت بسر می برند. مردم نگران غیب شدن عده ای در بازداشت هستند.

فارس: دستگیری خبرنگارانی که اخبار میدان تقسیم را تهیه می کردند، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چامورجو: اردوغان بعد از آغاز بحران سوریه به سانسور رسانه ها اهمیت زیادی می دهد. لذا در طی دو سال گذشته در دستگیری خبرنگاران به دلایل مختلف افزایش زیادی به چشم می خورد. در حال حاضر دولتی در ترکیه بر سر کار است که سعی می کند با دروغ و تحریف و تحریک جلوی اخبار درست و صحیح را بگیرد. هیچ خبرنگار و یا روزنامه نگاری که واقعیت ها را می گوید، نمی تواند در کانال های تلویزیونی تحت کنترل دولت اردوغان حرف بزند. خبرنگارانی که از فعالیت آنان در وقایع میدان تقسیم ممانعت به عمل آمد به تروریست بودن متهم شده و دستگیر شدند.

فارس:  در حالی که تظاهرات کمی فروکش کرده، ولی برخی تظاهرکنندگان هنوز هم دستگیر می شوند، دلیل این کار چیست؟

چامورجو: پلیس ترکیه با تصاویری که در حین تظاهرات تهیه شده، هویت افراد را شناسایی کرده و به خانه هایشان شبیخون می زند. افراد زیادی به این صورت بازداشت شده اند. رژیم اردوغان حتی به تظاهرات مسالمت آمیز حمله ور می شود. حتی کسانی که هیچ کاری نکرده و صرفا ایستاده اند، بازداشت می شوند. ترکیه ای که مثلا کشور مدل در منطقه بود امروز به سوی فاشیسم مطلق سوق می یابد. اینک در روزهایی بسر می بریم که می توان اردوغان را با دیکتاتورهای تونس و مصر مقایسه کرد.

فارس: در پارک گزی نمازخانه ای که توسط یک گروه مسلمان ایجاد شده بود، توسط پلیس تخریب شد. در این روند نقش رسانه های اسلام گرای جانبدار اردوغان را چگونه باید ارزیابی کرد؟

چامورجو: در طی بحران سوریه تمامی گروه های سلفی وابسته به قشر اسلامی ترکیه از اردوغان حمایت کردند. این عده در وقایع میدان تقسیم هم با تمام قوا وارد عمل شده و شروع به حمایت از اردوغان نمودند. در رسانه های اسلام گرای ترکیه هم حفظ منافع جای وجدان و حقیقت و عدالت را گرفت. لذا تخریب نمازخانه در پارک گزی را هم نادیده گرفتند. حتی کتک خوردن یک زن محجبه از پلیس را نیز ندیدند. اینها می دانستند حمایت مسلمانان از تظاهرات میدان تقسیم باعث زیر سوال رفتن مشروعیت دولت اردوغان می شود و لذا این بار تمام قوای خود را برای تخریب وجهه مسلمانان مذکور کردند.

فارس: در مورد برگزاری نماز جمعه در پارک گزی و حضور برخی اقشار مسلمان در تظاهرات چه می گویید؟

چامورجو: در وقایع پارک گزی همه اقشاری که اردوغان آنها را نادیده گرفت، حضور داشتند. این اقشار با دیدگاه هایی کاملا متفاوت از یکدیگر و با ایده لوژی ها، اعتقادات، مذاهب و شیوه زندگی متفاوت بوده و شاید بتوان گفت تنها نقطه مشترک شان ضد امپریالیست بودن شان باشد. همه این اقشار خواهان آزادی، مساوات، احترام به حقوق کشورهای همسایه، رفع تبعیض و غیره هستند. مسلمانانی که از این مسائل دفاع می کنند نیز به همین دلیل در این تظاهرات شرکت کردند. اینها مسلمانانی هستند که اردوغان نتوانسته از آنان بیعت بگیرد. همکاری اردوغان با قدرت های سلطه گر علیه سوریه، عراق، لبنان و ایران و ورود به اعمال تاریک باعث واکنش مسلمانان و حمایت آنان از تظاهرات میدان تقسیم شد.

فارس: نامگذاری پل سوم تنگه بسفر به نام یاووز سلطان سلیم امپراطور عثمانی با واکنش علویان ترکیه روبرو شد. در این مورد نظرتان چیست؟

چامورجو: این نامگذاری از سوی اردوغان، در واقع نگاه وی به منطقه را منعکس می کند. اردوغان هم همانند یاووز سلطان سلیم پادشاه عثمانی و این بار به نمایندگی از سوی استعمارگران برای فتح سوریه و عراق وارد میدان شده است. از سوی دیگر عبداله گل، رئیس جمهور ترکیه با ذکر اینکه برای پروژه های بزرگ بعدی اسامی بزرگان علوی انتخاب خواهد شد، سعی کرد جو را آرام کند. فرق بین اردوغان و گل در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2014 مشخص خواهد شد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار