امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 162604
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 280
به گزارش پیروان مــوعــود، روزنامه "زوددویچه سایتونگ" در گزارشی به مسئله نژاد پرستی در آمریکا پرداخته و به  اظهار نظر اوباما در نشست ورشوی ناتو ...

به گزارش پیروان مــوعــود، روزنامه "زوددویچه سایتونگ" در گزارشی به مسئله نژاد پرستی در آمریکا پرداخته و به  اظهار نظر اوباما در نشست ورشوی ناتو درباره خشونت های اخیر در برخی ایالت های آمریکا اشاره کرده و نوشت: اوباما هیچ شکی در این مسئله ندارد که اینکه یک نفر با چه سختگیری توسط پلیس و دستگاه قضائی رفتار می شود به شدت همچنان به رنگ پوست آن فرد بستگی دارد.

به نوشته این روزنامه آلمانی شکاف هایی که جامعه آمریکایی را از هم جدا کرده است کاملا عمیق هستند و اوباما نتوانسته است آن ها را از بین ببرد.

شاید بتوان این اظهارات یک رئیس جمهور را اعتراف به شکست از طرف وی دانست وقتی که می گوید: هنگامی که چنین حوادثی رخ می دهد (تیراندازی های اخیر به پلیس آمریکا) بنابراین خیلی از شهروندان ما این احساس را دارند که به خاطر رنگ پوستشان طور دیگری با آن ها رفتار می شود و این دردآور است و این وضعیت باید همه ما را نگران کند.

اوباما در نشست اخیر ناتو در ورشو باید یک بار دیگر درباره دو حادثه اظهار نظر می کرد که در آن پلیس های سفید پوست بدون دلیل آشکاری این بار در مینه سوتا و لوئیزیانا مردانی سیاه پوست را به ضرب گلوله کشته بودند. اوباما از کلمه منفور نژاد پرستی گریزان است. البته همچنین هشت سال بعد از اینکه یک سیاه پوست بر آمریکا حکومت می کند همچنان این مسئله که انسان ها چگونه از طرف دستگاه قضایی و پلیس رفتار می شوند به رنگ پوست آن ها بستگی دارد و رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا هم در این باره شکی ندارد.

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت تنها چند ساعت بعد از شروع نشست ناتو اوباما بار دیگر باید درباره یک حمام خون دیگری در آمریکا اظهار نظر می کرد که در این حادثه نیز رنگ پوست افراد نقش تعیین کننده‌ای داشت.

در جریان اعتراضات علیه تیراندازی ماموران پلیس آمریکا به سیاه پوستان در دالاس تیراندازی هایی رخ داد که در آن حداقل پنج نفر از کارکنان پلیس کشته و هفت نفر دیگر مجروح شدند و این حمله‌ای بی سابقه در آمریکا محسوب می شد که به گفته اوباما یک حمله شرم آور و وحشتناک به پلیس آمریکا بود.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: این وضعیت البته آن گونه که نیویورک پست روز جمعه اعلام کرده است یک جنگ داخلی نیست، البته خشونت بین پلیس و سیاه پوستان در جامعه آمریکا ظاهرا غیر قابل کنترل شده است و این وضعیت درست در روزهای پایانی ریاست جمهوری اولین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا رخ می دهد که وعده داده بود برخی شکاف ها و گودال های عمیقی که در جامعه آمریکا ایجاد شده است را پر می کند.

اما این وعده اوباما همچنان برآورده نشده باقی مانده است. آمریکایی ها دوبار اوباما را با اکثریت قریب به اتفاق به عنوان رئیس جمهور کشورشان انتخاب کردند. همزمان جامعه آمریکا همچنان بیش از گذشته دچار جدایی می شود و از بالا رفتن ارزش و احترام برای جمعیت سیاه پوست آمریکا هم کم تر اثری هست.

بعد از گذشت هشت سال از ریاست جمهوری اوباما که در آن موارد بیشتری از خشونت های مرگبار پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان جامعه آمریکا را متزلزل کرده است نتایچ نظر سنجی ها بسیار دلسرد کننده است.

بر اساس نتایج نظر سنجی موسسه گالوپ شمار آمریکایی هایی که نگرانی بالایی درباره روابط بین سیاه پوستان و سفید پوستان دارند در سل جاری میلادی رکورد بالای 35 درصد را بدست آورده است. این در حالی است که در سال 2010  ، 13 درصد این نگرانی ها را داشتند. همزمان شمار شهروندانی که از رفتار با پلیس های سیاه پوست راضی هستند کاهش پیدا کرده و از 69 درصد در سال 2013 به 49 درصد در دو سال بعد ازآن کاهش پیدا کرده که البته در بین سیاه پوستان 33 درصد این گونه اظهار نظر کرده اند.

این آمارها نشان دهنده امیدهای به یاس بدل شده در جامعه آمریکا است. در نوامبر سال 2008 و در روز بعد از اولین پیروزی انتخاباتی باراک اوباما از هر 10 آمریکایی هفت نفر اظهار داشته بودند که انتظار بهبود روابط بین سیاه پوستان و سفید پوستان را در دوران ریاست جمهوری اوباما دارند.

البته اوباما همواره رنگ پوست خود و مشکلات آمریکایی های آفریقایی تبار را به صورت محتاطانه موضوع و در دستور کار قرار می داد. اولین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا هرگز خیلی علاقمند نبود به عنوان رئیس جمهور سیاه پوستان مطرح شود. طبیعتا وی از این آمارها آگاهی دارد که بر اساس آن برای مردان سیاه پوست احتمال اینکه کشته و یا بازداشت شوند خیلی بیشتر از سفید پوستان در جامعه آمریکا است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار
پربازدید ها