امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 162710
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۲۹
تعداد بازدید: 312
قرآن مجید خواب حضرت ابراهیم علیه السلام را بیان می کند که وی خواب دید فرزند خود اسماعیل را ذبح می کند، فردای آن روز نسبت به این کار اقدام کرد، ولی خداوند قوچ بزرگی را برای پیامبرش فرستاد تا آن قوچ را به جای فرزندش ذبح کند.

یکی از سوالات درباره امام زمان (عج) امکان یا عدم امکان خواب دیدن ایشان است که در این باره روایات و اقوالی از بزرگان وجود دارد که در ذیل مرور می شود:

 

چنین چیزی نه تنها ممکن است بلکه واقعیت نیز دارد؛ چرا که شیطان هرگز نمی تواند به صورت پیامبر صل الله و علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام درآید و دلیل آن وجود روایات و خواب هایی است که یاران پیامبر و معصومان علیهم السلام پس از شهادت شان آنها را در خواب دیده اند و پس از بازگویی خدمت امام دیگر (ع) مورد تایید قرار گرفته است.

 

امام صادق علیه السلام در تایید این گونه خواب ها فرموده است: «پدرم از جدم از پدرش از رسول خدا صل الله علیه وآله نقل کرده است که فرمودند: «من رآنی فی منامه، فقد رآنی، فان الشیطان لا یتمثل فی صورتی و لا فی صورة احد من اوصیائی و لا فی صورة احد من شیعتهم؛ هر کس مرا در خواب ببیند، به یقین مرا دیده است، زیرا شیطان نه به صورت من و نه به صورت یکی از اوصیای من و نه به صورت یکی از پیروان آنان ظاهر نمی شود.»

 

علامه مجلسی در شرح و تفسیر این حدیث می فرماید: و این خبر دلالت دارد که هرگز شیطان به صورت پیامبر صل الله و علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام، بلکه در صورت و شکل آنها ظاهر نمی گردد. سپس اضافه می کند که شاید مراد از شیعیان همان شیعیان و پیروان خالص آنها، همانند سلمان و ابوذر و .. باشد.

 

شیخ صدوق می نویسد: در اخبار صحیحه از ائمه ما علیهم السلام روایت شده هر فردی پیامبرصل الله علیه وآله یا یکی از امامان علیهم السلام را در خواب ببیند که وارد شهر یا روستایی شده است، ورود آنها امنیت آن شهر و روستا را از آنچه که از آن می ترسند، در پی خواهد داشت و همچنین با آرزوهایشان خواهند رسید.

 

اما سوال این است که آیا خواب غیر معصوم(ع) حجت است؟

تا اینجا روشن شد که امکان دیدن رسول خدا صل الله علیه وآله و یا یکی از معصومین علیهم السلام در خواب وجود دارد با این بیان اگر کسی پیامبر (ص) یا امام (ع) را در خواب دید و سخنی و یا حکم و یا دستوری به او داد، آیا لازم الاجرا است یا نه؟

 

در پاسخ باید گفت: این احکام نسبت به شخص پیامبر صل الله علیه وآله و امام لازم الاجرا است، اما نسبت به غیر معصوم حجت نبوده و لازم الاجرا نیست. به عنوان مثال قرآن مجید خواب حضرت ابراهیم علیه السلام را بیان می کند که وی خواب دید فرزند خود اسماعیل را ذبح می کند، فردای آن روز نسبت به این کار اقدام کرد، ولی خداوند قوچ بزرگی را برای پیامبرش فرستاد تا آن قوچ را به جای فرزندش ذبح کند.

 

و یا این که امام حسین علیه السلام به عبدالله بن جعفر که تلاش زیادی برای بازگشت امام حسین علیه السلام می کرد، فرمودند: «انی رایت رسول الله فی منامی و امریی بامر لابد ان انتهی الیه؛ همانا رسول خدا صل الله علیه وآله را در خواب دیدم، مرا دستوری داد که در حال انجام آن ماموریت هستم.» عبدالله پرسید: آن خواب چیست؟ حضرت (ع) فرمودند: «تا کنون آن را برای کسی نگفته ام و از این پس هم برای کسی نخواهم گفت، تا خدای را ملاقات کنم.»

 

بنابراین، می توان گفت خواب معصوم حجت است و اگر پیامی در خواب داشته باشد به آن عمل خواهد کرد. اما نسبت به غیرمعصوم که هر یک از ما مردم را شامل می شود خواب حجت نبوده و اگر پیامی در آن باشد لازم الاجرا نیست.

منبع:خبرگزاری شبستان

آخرین اخبار
پربازدید ها