امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16282
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۵۸
تعداد بازدید: 80
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی،‌ در نشست نود و دوم کمیته ایمنی دریانوردی سازمان بین‌المللی ...

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی،‌ در نشست نود و دوم کمیته ایمنی دریانوردی سازمان بین‌المللی دریانوردی، فعالیت‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تأمین امنیت دریانوردی و مبارزه با حملات مسلحانه علیه کشتی‌ها و دزدی دریایی به سمع و نظر هیئت‌های نمایندگی‌ یکصد کشور عضو و 70 سازمان بین‌المللی و منطقه ای دولتی و غیر دولتی رسیده است.

ترجمه فارسی متن بیانیه انگلیسی که توسط علی اکبر مرزبان، نماینده ثابت سازمان بنادر و دریانوردی نزد IMO قرائت شد ‌به شرح ذیل است:

«از زمان گسترش دزدی دریایی در خلیج عدن، سواحل شرقی کشور سومالی و شمال اقیانوس هند، جمهوری اسلامی ایران بیش از 25 بار ناو خود را به این مناطق اعزام کرد تا کشتی‌تجاری و تانکرهای نفتی کشتی‌های تحت پرچم ایران را که از این مناطق عبور می‌کنند، اسکورت کند؛ این خدمات همچنین به بعضی از کشتی‌های تحت پرچم سایر کشورها ارائه شد.
 
در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران تاکنون بیش از 1500 کشتی تجاری و تانکرهای نفتی را اسکورت کرده است تا مانع از حملات به آن‌ها از سوی دزدان دریایی شود؛ از میان این کشتی‌ها 16 کشتی خارجی و 136 کشتی ایرانی از حملات بالقوه و گروگان گیری رهایی یافتند.
 
علاوه بر این دو کشتی دیگر (یکی ایرانی و دیگری چینی) که توسط دزدان دریایی به تصرف درآمده بودند و 20 سرنشین آن‌ها به گروگان گرفته شده بودند، توسط ناوهای ایرانی آزاد شدند و کشتی ها به سفر خود ادامه دادند.
 
در پایان این بیانیه آمده است: تا آنجا که به ایران مربوط می‌شود و آنچه که از یک دولت ساحلی مسئولیت پذیر می‌توان انتظار داشت، با اقدام به موقع و عاجل ناوهای ایرانی، امنیت دریانوردی در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران حفظ شد؛ با لحاظ این نکته و البته شراکت دولت‌های همسایه، ما معتقدیم که کل منطقه یعنی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریایی عمان برای کشتی‌رانی بین المللی کاملاً ایمن و دارای امنیت است‌».
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها