امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16297
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۰
تعداد بازدید: 195
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «فرانس 24»، سازمان دیده بان حقوق بشر از حکم 5 سال زندان برای یک نویسنده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «فرانس 24»، سازمان دیده بان حقوق بشر از حکم 5 سال زندان برای یک نویسنده و فعال عربستانی انتقاد کرد.

یک دادگاه عربستانی «مخلف الشمری» نویسنده و فعال سنی مذهب عربستانی را به 5 سال زندان، ممنوعیت از نویسندگی، فعالیت‌های مطبوعاتی و خروج از کشور محکوم کرده است.

الشمری متهم شد که تلاش کرده تا نظام پادشاهی را در افکار عمومی خارجی و داخلی بی اعتبار کند و همچنین در زمینه برانگیزی فتنه و توهین به علما مجرم شناخته شده‌است.

«جو استورک» معاون مدیر بخش خاورمیانه این سازمان گفت: الشمری در واقع یکی از افرادی است که در فهرست بلند فعالان عربستانی حضور دارد که تنها به دلیل استفاده از حق خود برای آزادی بیان مانند خلافکاران به زندان انداخته شده‌اند.

این سازمان تأکید کرد که الشمری در پی نوشتن مقالاتی در فاصله سال‌های 2009 و 2010 در انتقاد به فساد موجود در کشورش و رفتارهای دوگانه رهبران سیاسی این کشور و دفاع از حقوق اقلیت شیعه، محکوم شده است.

از سوی دیگر مخلف الشمری در واکنش به این حکم تأکید کرد که وزارت کشور پیشتر این حکم را برای او صادر کرده است و آزادی بیان، دفاع از حقوق بشر و قربانیان خشونت‌های خانوادگی بخشی از جرائم امنیتی و تروریستی به حساب نمی‌آیند.

سازمان عفو بین الملل در سال 2011 گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن عربستان برای سرکوب آزادی بیان و اعتراضات مدنی مردم دست به اقدامات ضد بشری فراوانی زده است.

این سازمان تأکید کرد که هزاران نفر به اتهام جرائم امنیتی و سیاسی بدون محاکمه در زندان‌های عربستان حضور دارند و تنها 330 نفر از آنها تا کنون در دادگاه‌هایی «غیر منصفانه» محاکمه شده‌اند.

نهادهای حقوق بشری بارها به عربستان به دلیل عدم رعایت حقوق زنان، زندانیان سیاسی، اقلیت‌های دینی و مذهبی هشدار داده که ریاض همه این اتهام‌ها را رد کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها