امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۹:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16357
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طالبان سه‎شنبه گذشته رسما دفتر خود را با عنوان «دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان» در دوحه، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طالبان سه‎شنبه گذشته رسما دفتر خود را با عنوان «دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان» در دوحه، پایتخت قطر باز کرد و پرچم خود را برافراشت.

دولت آمریکا در نخستین واکنش برای مذاکره با این گروه اعلام آمادگی کرد، اما حکومت افغانستان گفت که گشایش این دفتر حاوی پیامی بود که با ضمانت‌هایی که آمریکا قبلا به دولت افغانستان داده، مغایرت دارد و در مذاکرات قطر شرکت نمی‎کند.

مقام‎های دولت افغانستان گشایش این دفتر را خلاف قوانین بین‎المللی در مورد نمایندگی دولت‎ها می‎دانند و می‎گویند که افغانستان نمی‎تواند دارای دو نمایندگی همزمان در یک کشور خارجی باشد.

هرچند پرچم و عنوان امارت اسلامی از دفتر طالبان در قطر حذف شد، اما شورای عالی صلح آن را ناکافی دانسته و گفته است که پیامی که از آن جا در مورد ادامه جنگ فرستاده شد، برای حکومت افغانستان قابل قبول نیست.

اختلافات بر سر چگونگی فعالیت دفتر طالبان در قطر تلاش‌ها برای آغاز گفتگوهای صلح را تحت شعاع قرار داده است.

به طوری که امروز جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است با توجه به اتفاقات روزهای گذشته مطمئن نیست که روند این گفتگوها به جریان اصلی اش بازگردد.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تماسی با «عاشق حسین طوری» مدیر رادیو پشتون در خصوص تحولات اخیر در روند مذاکرات صلح گفت‌وگویی صورت داده که به شرح زیر است:

طوری با اشاره به اینکه دفتر طالبان از 17 ماه پیش در قطر احداث شده و نمایندگان طالبان به ریاست «طیب‌ آقا» در آن مستقر شده بودند گفت: این اقدام بدون مشورت با «حامد کرزی» رئیس جمهوری افغانستان انجام گرفت. همان زمان نیز دولت کرزی به این امر اعتراض کرد و حتی به قطر سفر کرد، اما هیچگاه دولت قطر و آمریکایی‌ها اجازه ندادند که طالبان با نماینده و شخص کرزی ملاقات داشته باشند.

وی افزود: در واقع آمریکایی‌ها نمی‌خواهند موضوع صلح افغانستان به نتیجه برسد و به نوعی می‌توان گفت که موضوع صلح افغانستان از سوی آمریکا به گروگان گرفته شده است و می‌خواهند روند مذاکرات را آن طور که خود می‌خواهند پیش ببرند.

مدیر رادیو پشتون با بیان اینکه کرزی مدتی است به این موضوع معترض است گفت: بارها اعلام کرده نمی‌گذاریم که پروسه صلح ما از سوی بیگانگان به گروگان گرفته شود و بر این اساس تصریح کرده که آنها به دنبال اهداف استراتژیک و نامشروع خود هستند و بر این اساس طالبان را متهم به خدمت به آمریکا کرده است.

کارشناس شبه قاره گفت: دفتر طالبان قرار بود سه‌شنبه هفته پیش رسما کار خود را آغاز کند، اما با نصب تابلوی امارت اسلامی افغانستان موضوع جدیدی برای چالش با دولت افغانستان ایجاد شد. بر همین اساس بود که کرزی در پی این اقدام طالبان مذاکرات آمریکا و افغانستان بر سر پیمان امنیتی را به تعویق انداخت،‌ چون بیم آن را داشت که نصب تابلو به معنای سفارت طالبان در قطر قلمداد شود و  آمریکا نیز آن را به رسمیت بشناسد در پی این اعتراض شدید افغانستان رزماری دی کارلو نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که دفتر طالبان را در قطر به عنوان سفارتخانه مستقل طالبان نمی‌شناسیم همچنین، این تابلو از بیرون ساختمان برداشته و به داخل محوطه دفتر منتقل شد.

مدیر رادیو پشتون گفت: من این عمل دولت آمریکا را به عنوان یک عقب‌نشینی تاکتیکی تحلیل می کنم، چرا که فقط می‌خواستند دولت افغانستان را آرام کنند. آمریکا کاملا با طالبان هماهنگ است و در این قضیه به گفته صاحب‌نظران پاکستان هم با آمریکا هماهنگ بوده و اگر این همراهی نبود، طالبان نمی‌توانست در قطر دفتر تاسیس کند و افرادی که در پاکستان مستقر بودند امروز در دفتر قطر مستقر نبودند.

مدیر رادیو پشتون در خصوص اهداف آمریکایی‌ها در انجام اینگونه اقدامات گفت: بیش از این، طرح‌هایی را آمریکایی‌ها در خصوص فدرال شدن کشور افغانستان مطرح کرده بودند که بر اساس این طرح و با تجزیه کشور، شرق و جنوب این کشور به طالبان، مرکز آن به دست حکومت مرکزی و شمال این کشور نیز به ائتلاف گروه‌های شمالی داده می‌شود. به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها هنوز به دنبال اجرای این طرح هستند.

وی با بیان اینکه دولت افغانستان و طالبان در مسیر مذاکرات صلح مواضع مشخصی را اعلام و بر آن اصرار دارند، تصریح کرد: شخصا در گفت‌وگویی که با تعدادی از فرماندهان طالبان داشتم، اعلام کردند که موضع آنها مانند گذشته است، یعنی تا زمانی که یک نیروی خارجی هم در افغانستان باشد، به جنگ خود ادامه خواهند داد به علاوه اعلام کردند که در مذاکرات خود با آمریکایی‌ها نیز این نکته را یادآوری کرده‌اند و یادآور شده‌اند که اگر می‌خواهید مذاکره کنید باید کشور ما را ترک کنید. متقابلا آمریکایی‌ها هم اعلام کرده‌اند که طالبان باید مسیر خود را از القاعده جدا کند و قانون اساسی، حقوق زنان و اقلیت‌ها را به رسمیت بشناسد، اما اینکه تا چه میزان بر مواضع خود پایبند بمانند، باید منتظر زمان باشیم.

مدیر رادیو پشتون در خصوص اینکه آیا آمریکایی‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد یا نه گفت: با توجه به اهداف و تاسیسات گسترده‌ای که آمریکایی ها در افغانستان دارند، مانند تأسیس 9 پایگاه در نقاط استراتژیک افغانستان حتی در زیر زمین و میلیاردها دلار هزینه ای که داشته اند بعید به نظر می رسد، به علاوه با جدیت به دنبال امضاء پیمان امنیتی  با دولت افغانستان هستند تا پس از 2014 نیروهایی خود را در  پایگاه‌های احداث شده خود مستقر کنند.

وی افزود: پیش از این سخن از ادامه حضور نیروهای آمریکایی بود ولی به تازگی می‌شنویم که نیروهای ناتو نیز قرار است بمانند. به نظرم این یک خوشبینی است که برخی فکر می‌کنند آمریکا، افغانستان را ترک خواهد کرد، آمریکایی‌ها صحنه جنگ در افغانستان را ترک خواهند کرد، تا در پایگاه‌های خود مستقر شوند. بر این اساس بود که سه‌شنبه گذشته فرماندهی جنگ در افغانستان به شکل کامل به نیروهای افغان منتقل شد.

طوری با تاکید بر این که آمریکایی‌ها جنگ را به پایان نخواهند برد تصریح کرد: اینکه با طالبان مذاکره می‌کنند، برای پایان جنگ نیست، چرا که اگر جنگ به پایان برسد، دیگر بهانه‌ای برای ماندن در افغانستان ندارند. در واقع آنها می‌خواهند بخشی از کشور را به طالبان و بخشی را به ائتلاف شمال دهند و در نهایت جنگ را افغانی کنند و خود کنترل آن را به دست بگیرند. در این مسیر نیز توازن را در جنگ برقرار خواهند کرد و هر طیفی که در جنگ داخلی تضعیف شود را مورد حمایت قرار خواهد داد.

وی افزود: به طور مثال چندی پیش و در چند مرحله آمریکایی‌ها نیروهای طالبان را که در جریان جنگ تضعیف شده بود نجات دادند و این مسئله‌ای است که  مقامات دولت افغانستان به آن اذعان کرده اند.

مدیر رادیو پشتون در خصوص سرانجام مذاکرات آمریکا و طالبان گفت: حال اینکه طالبان و آمریکا در مذاکرات به توافق می‌رسند و آیا طالبان از مواضع خود عدول خواهد کرد، موضوعی است که باید در آینده شاهد آن باشیم، چرا که در بین طیف طالبان نیز هستند نیروهایی که از  روند مذاکرات راضی نیستند، به طور مثال چندی پیش سخنگوی گروه جبهه فدائیان افغانستان که علیه آمریکایی‌ها می‌جنگند در تماسی به من گفت که از روند مذاکرات با آمریکایی ها راضی نیستند و آن را خیانت به مردم افغانستان می‌دانند.

مدیر رادیو پشتون ادامه داد: حال اگر روزی نیروهای طالبان که در افغانستان مشغول جنگ با آمریکایی‌ها هستند، بفهمند که مذاکره‌کنندگان با آمریکا می‌خواهند امتیاز بدهند و یا از مواضع گذشته کوتاه بیایند، چه عکس‌العملی نشان خواهند داد، به هر حال مذاکرات آمریکا و طالبان همچنان ادامه دارد و اعتراض دولت افغانستان نیز راه به جایی نمی‌برد. دولت قطر نیز زندگی مجللی را برای نمایندگان طالبان در دوحه فراهم کرده است.

وی گفت: سال آینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار می‌شود. آمریکا در حال رایزنی با طالبان است تا از آنها امتیاز بگیرد و آن همان ادامه حضور نیروهایش پس از 2014 در افغانستان است.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها