امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 163587
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۲۰:۴۶
تعداد بازدید: 257
به گزارش پیروان موعود، کمیته سیاسی ائتلاف ملی معارضان سوریه دور از چشم رسانه‌ها نشستی را با همکاری شورای میهنی کُرد برگزار کرد تا پرونده کردستان ...

به گزارش پیروان موعود، کمیته سیاسی ائتلاف ملی معارضان سوریه دور از چشم رسانه‌ها نشستی را با همکاری شورای میهنی کُرد برگزار کرد تا پرونده کردستان سوریه و پیشنهادها درباره فدرالی شدن این منطقه که از سوی جمعی از احزاب سیاسی کرد مورد حمایت یگان‌های کرد وابسته به جزب اتحاد دموکراتیک به رهبری صالح مسلم مطرح شده بود را بررسی کند.
این دیدارها از پانزدهم ماه جاری میلادی به مدت سه روز در شهر استانبول ترکیه برگزار شد و در آن تحولات میدانی در مناطق شمال سوریه و ماهیت اقدامات نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت ائتلاف آمریکایی مورد بررسی قرار گرفت.
در این نشست تاکید شد که پیشروی نظامی و فدرالی شدن شمال سوریه تحت رهبری اتحاد دموکراتیک موجب حذف مخالفان از عرصه سیاسی در بخشی از خاک سوریه است بنابراین باید به مقابله با حزب اتحاد دموکراتیک رفته و کاری کرد که آمریکا دست از حمایت آن بردارد به شکلی که یک قدرت نظامی موازی یا جایگزین آن برای مبارزه با داعش تشکیل شود که مورد حمایت واشنگتن قرار گیرد.
منابع نزدیک به شورای میهنی کرد اعلام کردند نشست‌هایی که با بیانیه خبری یا اظهارات رسانه‌ای درباره آن همراه نیست، تحت نظارت مستقیم دولت ترکیه و به درخواست قطر و عربستان برگزار می‌شود چرا که این 2 کشور معتقدند کُردها با سیطره بر مناطق نفت خیز شمال سوریه تروریست‌های مورد حمایت این رژیم‌های عربی را از محاسبات نفتی خارج کرده و بدین ترتیب این تروریست‌ها بخشی از مناطقی که از طریق آن به خودکفایی اقتصادی می‌رسند از دست می‌دهند.
این منبع افزود: اگر کُردهای سوریه به مرزهای ترسیم شده بین ترکیه و سوریه متعهد باشند آنکارا مشکلی با کردهای سوریه ندارد به شرطی که آنها به منفذ آبی در مناطق تحت سیطره خود که تحت حکومت فدرالی است دسترسی نداشته باشند چون در غیر این صورت آنها به طور مستقیم و بدون رجوع به دولت دمشق قادر به صادرات نفت خواهند بود.
این اقدام مورد حمایت عربستان و قطر است به شرطی که آنها در ازای ارائه کمک‌های مالی و نظامی به ائتلافی که شورای میهنی کرد معارض اتحاد دموکراتیک در آن شریک است، از سهمی از سرمایه گذاری در زمینه نفتی از مناطق شمال سوریه برخوردار باشند.
این منبع گفت: علاوه بر شخصیت‌های مستقل و دیگر احزاب کردی، طرف‌های سیاسی معارض متعددی برای حضور در این نشست دعوت شده بودند اما تحولات اخیر ترکیه مانع رسیدن آنها به استانبول برای حضور در این نشست شده بود.
شرکت کنندگان در این نشست توافق کردند کارگاه‌هایی برای دستیابی به توافق درباره تشکیل ساختار نظامی جایگزین نیروهای دموکراتیک سوریه برگزار کنند به گونه‌ای که گروه‌های شبه نظامی بیش‌تری در آن حضور داشته و در تصمیم‌گیری‌های آن شریک باشند و این نیرو وابسته به ائتلاف معارضان سوریه بوده و از سوی وزیر دفاع آنچه حکومت معارضان نامیده می‌شود، فرماندهی شود.
شورای میهنی کرد همچنین خواستار حضور نماینده این شورا در هیات مخالفان سوری است که در مذاکرات آتی ژنو حضور خواهند داشت.

تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات

آخرین اخبار
پربازدید ها