امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16365
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 276
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که شب گذشته به کاشان سفر کرده بود، در ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که شب گذشته به کاشان سفر کرده بود، در سخنانی در جشن بزرگ میلاد امام زمان(عج) که در محل مصلی این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: ما مکاتب مختلفی داریم که ایده‌های برجسته‌ای داشتند اما در طول زمان امتداد نداشتند، یکی از ویژگی‌های مکتب ما این است که در آن ولایت تکریمی وجود دارد و یکی از شخصیت‌های بزرگی که در این زمینه ویژگی‌های برجسته‌ای داشت مرحوم فیض کاشانی بود که متعلق به سرزمین شماست.

وی افزود: مرحوم فیض کاشانی داماد فیلسوف بزرگ ملاصدرای شیرازی بود و او از افتخارات مردم کاشان است، مرحوم فیض کاشانی فرد بسیار بزرگی بود و برخی آثار او از نظر اخلاقی و تهضیب نفس یکه است.

رئیس مجلس بر همین اساس یاد آور شد: یک شخصیت بزرگی مانند مرحوم فیض کاشانی که نابغه دهر بود، پس از آنکه به مقام فقاهت رسید و با علوم مختلف آشنا شد، نهایتا باز می‌گوید عطش من برآورده نشد و دردم آرام نگردید، او از خداوند برای این موضوع طلب کمک می‌کند و جایی که او را آرام کرد به قرآن کریم و کلام الهی بود، بنابراین اگر کسی بخواهد سعادتمند شود باید به این راه توجه کند، راهش توجه به قرآن و روایات است، البته این موضوع به معنای آن نیست که عقل را باید تعطیل کرد، آنچه دین را کامل و انسان را برجسته می‌کند و تکامل می‌بخشد توجه به قرآن و احادیث است، وقتی در زندگی بزرگان دین هم توجه می‌کنیم شاهدیم که آنان هم به این امر توجه پیدا کردند.

لاریجانی با بیان اینکه نهایت اطمینان در قرآن و احادیث برای انسان حاصل می‌شود، خاطر نشان کرد: آنچه برای ما مهم است این که باید بررسی کنیم آرمانهای مدرسه مهدوی برای امروز ما چیست؟ ما باید آن آرمانها را پیدا و راهمان را براساس همان آرمانها برگزینیم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد دو تجربه مهم در تاریخ اسلام برای تشیع وجود دارد، یکی حکومت علوی است که امام علی ع آن را پایه گذاری کرد و دیگری پدیده ظهور حضرت عصر (عج) است. ما در میانه این دو تجربه قرار داریم.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه تجربه امام علی (ع) نشان دهنده یک دنیا از معارف است، تصریح کرد: تجربه امام علی (ع) نشان می‌‌دهد چگونه یک جامعه علوی براساس عدالت شکل می‌گیرد، جنگ‌هایی که خوارج، قاسطین و مارقین برای امام علی (ع) به وجود آوردند به خاطر ترس از عدالتی بود که ایشان ایجاد کرده بودند.

وی با یاد آوری اینکه رکن شکل گیری یک جامعه براساس عدالت است، خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب در بسیاری از نصایح به بزرگان، کرارا بر مسئله عدالت تاکید می‌کنند، چرا که این موضوع یک مبنای دینی دارد. جامعه اسلامی  جز با رکن عدالت نمی‌تواند پایدار بماند چرا که عدالت موجب عمیق شدن پیوندها می‌شود و ارتباطات لغزنده بنا نمی‌شود.

رئیس مجلس  با ذکر این نکته که آن میثاقی که باید در جامعه اسلامی شکل گیرد را در معارف علوی می‌یابیم، گفت: گنجینه‌ای که از حکومت امام علی (ع) برای جامعه شیعی به جای مانده دستاورد بزرگی است.

وی در ادامه سخنانش به موضوع ظهور امام عصر (عج) و ویژگی‌های یک منتظر واقعی اشاره کرد و یاد آور شد: باید دید چرا مسئله ظهور و انتظار برای جامعه اسلامی یک اصل بزرگ است؟ آنگونه که امام سجاد (ع) می‌فرماید انتظار گشایش برای مومنین است و آیات و احادیث در این زمینه نیز بسیار زیاد است که باید آنها را مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه کسی که زمینه معرفتی‌اش کامل باشد دریافتی هم از حضرت پیدا می‌کند، تصریح کرد: اگرمی‌خواهیم در چنین شبی به وظیفه‌مان آگاه شویم باید بدانیم فیض الهی دم به دم در تمام هستی به همه انسانها می‌رسد ولی چون ما آماده نیستیم به دیدار حضرت نائل نمی‌شویم، اگر می‌خواهیم پیرو حضرت مهدی (عج) و منتظر واقعی باشیم باید طریقی که دوستی، مودت و محبت به اهل بیت را زیادمی‌کند، پیدا کنیم، آن وقت تبدیل به منتظر واقعی می‌شویم، منتظران واقعی مقام بزرگی دارند.

لاریجانی با اشاره به ویژگی‌های یک منتظر واقعی تصریح کرد: منتظر واقعی باید به ولایت به تمام معنا پایبند باشد، ما ایرانی‌ها  در حب اهل بیت همیشه زبان زد بودیم اگر ما عشق به امام عصر می‌ورزیم باید واقعی باشد، ما در دوران غیبت امام زمان (عج) قرار داریم، ایشان می‌فرمایند که در دوران غیبت باید به فقها رجوع کنیم بنابراین باید بدانیم که راهمان همین است.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه موضوع داشتن مکتب و اطاعت کردن از فقها و مراجع و رکن ولایت را باید به طور جدی مورد توجه قرار دادیم، خاطر نشان کرد: وقتی امام زمان ظهور کند استعدادها شکوفا می‌شود و دیگر مقام بالقوه وجود ندارد و همه فعلیت پیدا می‌کنند.

این یک آرمان است ولی باید بدانیم رسیدن به جامعه مهدوی منوط به این است که حلقه تکامل را خودمان دنبال کنیم، ما مسلمانان نباید انسانهای دست دوم باشیم،جامعه مسلمانان باید به سمت دریافتهای علمی و عقلانی بشتابند.

لاریجانی ادامه داد: مستکبران تئوری به نام تئوری جهانی سازی درست کردند که شکل آن فریبنده است ولی در بطن آن یک استعمار جدیدی نهفته است، آنان می‌گویند به کشورهایی که نفت و گازشان را می‌خریم، نباید صنایع پیشرفته بدهیم، باید صنایع دست چندم به آنها بدهیم.

رئیس مجلس با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان متذکر شد، در همین مسئله هسته‌ای جایگاهی که همیشه از آن دفاع می‌کرد، ولایت فقیه بود، آن جایگاهی که حمایت می‌کرد تا جامعه ما از نظر علم و دانش پیشرفت کند و عقب افتاده نباشد، ولایت فقیه بود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه از خصوصیات جامعه مهدوی این است که دوستی و محبت در آن واقعی است و تصنعی نیست، گفت: اوج دوستی و محبت در جامعه مهدوی وجود دارد البته این موضوع به معنای آن نیست که حق را زیر پا بگذاریم، این درس دیگری از خصوصیات جامعه مهدوی است، یکی از ویژگی‌های جامعه مهدوی آبادانی است بنابراین باید برای آبادانی و رونق تولید در کشور تلاش کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه جامعه کسل از نظر اقتصادی، جامعه مهدوی نیست گفت: اینکه مقام معظم رهبری دو سال است می‌فرمایند باید تولید رونق یابد و تولید ملی اصل قرار گیرد، این موضوع ریشه در سنت اسلامی دارد، ما باید برای آبادانی کشور تلاش کنیم و بسیار فعال باشیم.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم رجوع به فقها در دوران غیبت امام زمان (عج)، اظهار داشت: باید بدانیم راه همین است که در دوران غیبت امام عصر، همانگونه که خودشان فرمودند به فقها رجوع کنیم، اعوجاجاتی که گاهی روشنفکران و برخی افراد سطحی‌نگر مطرح و تصور می‌کردند غیر از معصوم نباید به کس دیگری رجوع کنیم، این سخنان یک انحراف بزرگ بود. یکی از مسائلی که شهید مطهری به آرای مرحوم شریعتی ایراد داشت، در همین نکته نهفته بود. مرحوم شریعتی طوری راجع‌به فقها سخن می‌گفت که علاقه مؤمنان به فقهاست لذا گروهک‌های مختلفی به وجود می‌آمدند و حتی یک گروه افراد بی‌سوادی هم مثل گروه فرقان پیدا شدند که تفسیر قرآن کردند، در همین گروه تمام تلاش‌شان این بود که فضای گرایش مارکسیستی را با ادبیات اسلامی عجین کنند.
لاریجانی با بیان اینکه نگرانی شهید مطهری از این انحرافات بود، تصریح کرد: یک زمانی شهید مطهری در مورد آرای مرحوم شریعتی مطلبی نوشت که آن زمان سروصدای زیادی ایجاد کرد. بنده راجع‌به علت نگارش این مطلب از شهید مطهری سؤال کردم که او گفت «من یک وظیفه اسلامی احساس کردم باید راه صحیح را برای جوانان روشن کرد هرچند که به من فحش دهند و تهمت بزنند.»
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: شهید مطهری در همین راه ایستادگی کرد و خونش را هم در این راه داد چرا که راه صحیح اسلام همین بود. اگر بخواهیم از حکمت‌های مدرسه مهدوی درس بیاموزیم باید به فقها رجوع کنیم. چرا که ما از این روشنفکربازی‌ها و برخی سطحی‌نگری‌ها بسیار لطمه خوردیم و بسیاری از انحرافات در کشورمان به وجود آمد.
وی گفت: اگر امروز اسلام واقعی در خدمت شماست، به خاطر زحمتی است که فقه‌ها و علما کشیدند. اسلام‌شناسی یک فنی است که ملاشدن نیاز دارد. کار فقها و علمای ما همین است.
رئیس مجلس متذکر شد: اگر امروز ایران ما سرافراز است به خاطر این است که ملت ما تشخیص دادند باید از ولایت امر تبعیت کنند. بسیاری از سردرگمی‌ها در جوامع اسلامی به خاطر این است که این ولایت را ندارند.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جنایات گروه‌های تروریستی در سوریه، گفت: این گروه‌های تروریستی که امروز بلای جان مسلمانان شده‌اند و آبروی مسلمانان را می‌برند، پشت‌ صحنه‌ایی دارند و آن پشت صحنه همان سرویس‌های اطلاعاتی است. این گروه‌ها با کمک آمریکا و انگلیس به وجود آمدند اما از دست‌شان در رفت و به یک فرقه تبدیل شدند، علت این موضوع دور شدن از استوانه ولایت و فقاهت است. اما از طرفی شاهدیم که انقلاب اسلامی رخ داد و مردم به استوانه ولایت و فقاهت متوسل شدند و از آن پیروی کردند و نتیجه آن کشوری سرافراز شد.
وی با تأکید براینکه موج بیداری اسلامی مسلمانان را زنده کرد، گفت: چند دهه است که تمام کشورهای عربی از ترس اسرائیل شب‌ها می‌لرزند و کاری نمی‌توانند انجام دهند اما در جنگ 33 روزه یک گروه کوچک مانند حزب‌الله کمر اسرائیل را شکست چرا که حزب‌الله از مجاهدان واقعی تشکیل شده و این ثمره ولایت و مکتب مهدوی است. اما شاهدیم که در مقابل این حرکت مجاهدانه سنگ‌اندازی می‌کنند.
رئیس مجلس در ادامه سخنانش تأکید کرد: چند روز پیش هم این موجودات موزی بین‌المللی دور هم جمع شدند و گفتند برای حقوق بشر باید در سوریه یک دالان سلاح به وجود بیاوریم؛ آنان می‌دانند که چه جنایاتی در سوریه رخ می‌دهد ولی آنان به دنبال تغییر شکل و ترتیب خاورمیانه هستند.
وی با اشاره به هدف دشمنان از تغییر شکل خاورمیانه گفت: آنان می‌گویند باید به ایران فشار بیاوریم و راه مقاومت را سد کنیم یعنی حزب‌الله را عقیم کنند و حماس را سرجایش بنشانند، خاورمیانه جدیدی که آنان به دنبالش هستند این است که به نحوی نهضت بیداری منطقه منحرف شود که در آن صورت تبدیل به یک خاورمیانه خنثی می‌شود.
لاریجانی ادامه داد: آنان می‌گویند باید خاورمیانه مرکب راهواری برای رژیم صهیونیستی شود اما این اتفاق نخواهد افتاد و این تنها یک هوس سیاسی است و منطبق با واقعیت نیست. همین هوس سیاسی 33 روز آمریکا و صهیونیست‌ها را به صحنه شکست در لبنان کشاند.
رئیس مجلس همچنین گفت: البته سیمای خاورمیانه در حال تغییر است ولی بر بال مجاهدان فی‌سبیل‌الله، ان‌شاءالله ترکیب خاورمیانه عوض می‌شود.
رئیس دستگاه قانون‌گذاری کشورمان متذکر شد:‌ آنهایی که در کاخ‌های شیشه‌ای در خاورمیانه نشسته‌اند، باید نگران باشند، کشورهایی از منطقه که به پول نفت و گازشان اتکا کرده‌اند و با این حرکت مذبوحانه نمی‌توانند شرایط را عوض کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها