امروز : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 30
۲۰:۲۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1637
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 507
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی از فعالیت های عمده بسیجیان سراسر کشور در ایام تعطیلات عید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی از فعالیت های عمده بسیجیان سراسر کشور در ایام تعطیلات عید نوروز است تا ضمن آشنایی با جهاد شهدا، جانبازان و ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس، به جهاد خدمت رسانی و خودسازی در اردوهای جهادی برای پیشرفت کشور و نظام اسلامی ایران گام بردارند و بتوانند با معرفی الگوی مناسب برای حکومت جهانی اسلام، برای ظهور حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف زمینه سازی کنند.

سردار حسینعلی یوسفعلی زاده علی استادحسینی فرمانده سپاه جوادالائمه استان خراسان شمالی در گفتگویی با پایگاه اینترنتی بسیج به تشریح وضعیت اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی بسیج در استان خراسان شمالی پرداخته است که متن این مصاحبه در ادامه آمده است:
 
بهره برداری از گنج جنگ در راهیان نور
 
لطفاً در خصوص فعالیت های ویژه سپاه استان خراسان شمالی برای اردوی راهیان نور امسال توضیحاتی بفرمایید؟

اردوهای راهیان نور بستری پر از معنویت، عزت و معرفت را فراهم کرده برای آشنایی نسل نو و جدید انقلاب اسلامی که رهروان نسل گذشته انقلاب هستند با میدان هایی که آن جا محل ایثار و از خودگذشتگی در راه خدا و معراج شهیدان خاک تا افلاک بوده است. سال به سال هم شکر خدا این سفرها از رونق و اثرگذاری بیشتری برخوردار شده است.

در سال 1391 علیرغم کم مهری هایی که در اواخر دولت فعلی در حال صورت گرفتن است سپاه و بسیج با تمام وجود و قدرت پای کار آمده تا این  برنامه ی اثرگذار و فرهنگی پر از معنویت که به عنوان یک تلاش برای مقابله با جنگ نرم محسوب می شود دچار خدشه و ضعف نشود و با قدرت و قاطعیت انجام گیرد.

امسال قریب به 9 هزار دانش آموز سال دوم دبیرستان اعم از دختران و پسران را به اردوهای راهیان نور اعزام کردیم و در این خصوص متاسفانه بر خلاف پشتیبانی هایی که در سال گذشته چه از طریق ستاد پشتیبانی راهیان نور که با مسئولیت استانداران برگزار می شد و چه مشارکتی که آموزش و پرورش در تامین هزینه های راهیان نور داشتند، امسال هیچ گونه حمایتی از سوی ایشان نداشتیم و هر دوی اینها دچار خدشه و اخلال شد اما به جهت قولی که به دانش آموزان عزیز داده شده بود و برنامه ای که پر از خیر و برکت بود سپاه استان با تمام وجود هزینه های سرشار این برنامه را تامین و این نوجوانان و جوانان جامعه اسلامی را به اردوهای راهیان نور اعزام کرد.

البته کار سنگینی بود که با لطف خداوند در امنیت کامل برگزار شد. طبیعی است که این برنامه غنی فرهنگی که در معراج شهیدان و سرزمین های نور در محیطی که مقام معظم رهبری از آنجا به عنوان گنج تعبیر کردند و فرمودند جنگ ما گنج است و باید بتوانیم گوهرهای این گنج را استخراج کرده و به اهلش ارائه کنیم، این نوجوانان و جوانان عزیز که در این عرصه های غنی و پربار فرهنگی حضور پیدا می کنند هر کدام سهم و غنیمت خود را برداشت می کنند.

ما گزارشات زیادی داریم که این نوجوانان عزیز گرچه در ابتدای اعزام بعضاً با مخالفت خانواده، والدینشان و یا با شماتت برخی از همسن و سال های خود برای اعزام به این سفر روبرو بودند اما با تمام این مسائل این عزیزان پا در این سفر معنوی گذاشتند که هم موجب کمال روحی و معنوی خود شدند و هم پس از بازگشت دست چند هم سن و سال دیگر و حتی اعضای خانواده خودشان را برای حضور در این مسیر مقدس که حقیقتا معراج شهیدان می باشد گرفتند.

ما گزارشات زیادی از این عزیزان داریم که هدایت پذیرفتند، مورد عنایت شهیدان قرار گرفتند، حجاب و عفت پذیرفتند و از بعضی ناهنجاری ها که در وجود نازنینشان توسط تهاجم فرهنگی وارد شده بود جدا شدند.

خانواده ها از مسئولین و برگزارکنندگان اردوهای راهیان نور بسیار تقدیر و تشکر و قدردانی کردند و تاکید می کردند که این سفری پر از خیر و برکت است و خواهشمندیم که بازهم ادامه پیدا کند. طبیعی است که پس از بازگشت این عزیزان، هم استحکام و پایداری این عزیزان در بسیج بیشتر می شود و هم برکات نفوذ آنها در بین همسالانشان که این خود نوعی تبلیغ است.

وقتی ما نزدیک به 9 هزار نفر دانش آموز به سرزمین های نور اعزام می کنیم اگر هر کدام از این عزیزان حداقل 5 نفر را مورد هدایت خود قرار دهند، خاطراتشان را بیان کنند و از غنائم فرهنگی و معنوی که از آن جا همراه آورده اند یادی کنند می بینیم که نزدیک به 45 هزار نفر خود به خود تحت تاثیر این تبلیغ و برنامه فرهنگی قرار می گیرند ضمن این که امیدواریم انشاءالله در سال های آینده با پشتیبانی بهتر و حمایت و درک بیشتر مسئولین ذیربط، برنامه راهیان نور با قدرت بیشتری انجام شود.

در مورد تاثیرات ویژه راهیان نور در سطح استان خراسان شمالی از لحاظ فرهنگی و اجتماعی توضیح دهید؟

وقتی فردی از زیارت خانه خدا و عتبات عالیات بر می گردد اطرافیان و نزدیکانش گرد او جمع می شوند و از او راجع به این که سفر چطور بوده، چگونه گذشته و یا از خاطرات و دستاوردهای او در این سفر سوال می کنند که همین کار هم در مورد راهیان نور انجام می گیرد.

قطعا عزیزانی که به اردوهای راهیان نور اعزام می شوند نیز به تناسب میزان معرفتی که نسبت به شهیدان، ایثار، جهاد و از خود گذشتگی پیدا کرده اند همین فضا را به بدنه جامعه منتقل می کنند و ایشان را تحت تاثیر قرار می دهند.

در حقیقت هدف ما اینست که نوجوانان و جوانان عزیز کشورمان با فرهنگ ایثار و شهادت و جهاد در راه خدا و حضور در عرصه های عزت و شرف آشنا شوند و بهترین قالب همین است که خود این عزیزان راویان عرصه های عزت و شرف باشند که الحمدلله همین کار در حال انجام شدن است.

کتابی توسط سپاه حضرت جواد الائمه (ع) که حاوی خاطرات و دلنوشته های عزیزان شرکت کننده در اردوهای راهیان نور به ویژه دانش آموزان است تهیه و منتشر شده است.

پاهایی در گل و لای شلمچه

خاطره ای از اردوهای راهیان نور بفرمایید؟

در آبان ماه بعد از سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به خراسان شمالی در یکی از دوره ها شرکت کردم.

مانی که در منطقه حضور پیدا کردم روز قبلش در یادمان شلمچه باران شدیدی باریده بود و حدود چهارصد نفر از دختران دانش آموز استان خراسان شمالی همراه با مسئولین کاروان و راویان محترم حضور داشتند و ما نیز به آنان ملحق شدیم.

اکثر قریب به اتفاق این عزیزان دانش آموز کفش هایشان را درآورده بودند و در محیط گل و لای که اگر پا می گذاشتی چندین سانت در گل و لای فرو می رفت با پای برهنه و بدون جوراب و کفش که در دست گرفته بودند گوشه ای دنج را پیدا کرده بودند و خیلی مشتاقانه در این فضای ویژه شلمچه نشسته بودند.

خاطرات و نکات شنیدنی راویان عزیز را گوش می کردند آنجا مرثیه ای به یاد شهیدان خوانده شد و یادی از شهیدان شد و چند دقیقه ای هم  بنده صحبت کردم. بعد از صحبت من چند نفر از خواهران بازدید کننده مراجعه کردند و گفتند واقعا تا ما به اینجا نیامده بودیم باور نمی کردیم که رزمندگان هشت سال دفاع مقدس چگونه با تحمل این همه سختی توانستند پیروزی را بر ما رغم بزنند وقتی که به اینجا آمدیم و از نزدیک دیدیم که عزیزان رزمنده چقدر با مشکلات فراوان روبرو بودند بسیار تحت تاثیر قرار گرفتیم.

اردوهای جهادی محصول اردوهای راهیان نور است و جوان ایرانی را به خط مقدم جبهه می برد

در مورد اردوهای جهادی استان خراسان شمالی توضیحاتی بفرمایید؟

یکی از تلاش های سپاه و بسیج این است که جوانان و نوجوانان جامعه اسلامی از طریق حضور در عرصه های حقیقی به یک نوع خودیابی دست پیدا کنند. عرصه حقیقی کجاست؟ یادمان های سال های عزت و شرف، شلمچه و... این مکان ها یک عرصه حقیقی است که ما جوانان و نوجوانان را داخل این عرصه قرار می دهیم و برایشان تبیین می کنیم که اینجا چه گذشته است. اردوهای جهادی یکی دیگر از این عرصه هاست در واقع این عزیزان در 10 الی 15 روز برای مردم محروم خانه ای می سازند و متوجه این نکته می شوند که ساختن یک خانه در 10 روز تلاش، جهاد، ایثار و از خود گذشتگی می خواهد پس حالا ساختن ایران چقدر زمان می خواهد، ساختن جهان چقدر، جبران خرابی ها چقدر، نوسازی ها چقدر و... چقدر هم ایثار و از خود گذشتگی لازم دارد؟

در واقع ما از طریق اردوهای جهادی رابطه جوان با عرصه هایی که باید جهاد، تلاش و ایثار کند و از خود بگذرد و راه مجاهدان و ایثارگران را ادامه دهد به ایشان نشان می دهیم.

ما جوانان نو ساخته مسلمان، انقلابی و شیعه را از زندگی روزمره و پیچ و خم های عادی کوچه بازارهای شهر جدا می کنیم و او را به محیطی می بریم که باید خودش در نقش سازنده ایران و میهن اسلامی ایفای نقش کند.

اردوهای جهادی محصول اردوهای راهیان نور می باشد ما در اردوهای راهیان نور افرادی را می بریم و به آن ها نشان می دهیم که جوانان و نوجوانان در سن شما در فرازی از تاریخ که انقلاب اسلامی به حضور ایثارگرانه و مجاهدانه در مقابله با یک دشمن متجاوز خارجی نیاز داشت ایشان هم دل از وابستگی و تعلقات به دنیا کندند و راهی عرصه های عزت و شرف شدند و افتخار عظیم شهادت و جهاد در راه خدا را برای خودشان بیمه کردند.

ساختن ایران و خدمت به ملت کمتر از مبارزه با آمریکا و اسرائیل نیست، کمتر از مبارز صدام نیست ما باید بتوانیم کشورمان را بسازیم، ایران را الگو و نمونه کنیم و به همه مردم دنیا نشان دهیم و با وجود تمام مشکلات، تحریم ها، تهدیدها، جنگ نرم، جنگ سخت و... کشورمان را خواستیم بسازیم و توانستیم و برای پیشرفت کشورمان حاضریم عرصه های مختلف را طی کنیم.

قطعا در این میان دشمن اوج خواستنش این است که جوان ایرانی سرش به بازی های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... گرم شود و به دنبال این است که با تهاجم فرهنگی جوانان ایرانی رزمنده نباشند بلکه جوانان کم حوصله، سست عنصر و ضعیف النفس بار بیایند. اردوهای جهادی به جوان ایرانی نهیب می زند که برخیز دشمن از تو یک فرد مجاهد، ایثارگر، جهادگر و... نمی خواهد بلکه از تو یک آدم سست عنصر و ضعیف النفس می خواهد اما انقلاب اسلامی، شهیدان، امام شهیدان، مقام معظم رهبری و آرمان های پیش رو از تو یک ایرانی متعهد، انقلابی و ایثارگر می خواهد. اردوهای جهادی در واقع جوان ایرانی را به خط مقدم جبهه می برد همین طور که اردوهای راهیان نور جوانان ایرانی را به خط مقدم جبهه ای که هزاران شهید در آنجا تا ملکوت اعلی پر کشیدند برد. آنجا مقابله با جنگ سخت بود و اینجا مقابله با جنگ نرم است دشمن می خواهد ما ضعیف النفس باشیم اما ما می خواهیم قوی باشیم و کشورمان را بسازیم.

حقایق به نسل جدید بی واسطه منعکس شود

تاثیرات ویژه اردوهای جهادی در انسجام ملی و پیشرفت استان خراسان شمالی چگونه بوده است؟

ما در تلاش هستیم که از طریق بسیج و اردوهای جهادی جوانان ایرانی را فردی عمل گرا و متکی به تجارب بار بیاوریم که دنیا را فقط محل درس خواندن و کارمند شدن ندانند و عرصه های مختلف زندگی را تجربه کنند و حضور این عزیزان بازخورد و بازتاب خوبی را در جامعه دارد. جوانی که 10 الی 15 روز در روستایی زندگی می کند این فرد فرهنگی را به خانواده و هم سن و سال های خود منتقل می کند و مشکلات و محرومیت ها را از نزدیک لمس می کند این اردوها فرصت مناسبی است که حقایق به نسل جدید بی واسطه منعکس شود و خودشان را وسط میدان ببینند.

نمونه هایی از اقدامات عملی که توسط جهادگران در استان خراسان شمالی صورت گرفته را نام ببرید؟

ما حدود 80 عرصه فعال در حوزه محرومیت زدایی داریم که اکثر اینها را به عنوان پروژه های جهادی تعریف کردیم از جمله احداث و بازسازی مساجد، مدارس، آبرسانی، لایروبی قنات و...  در حوزه اردوهای دانشجویی امسال 25 گروه برای اردوهای جهادی اعزام کردیم حدود 1200 نفر در اردوهای 15 روزه و 3 گروه دانشجویی غیر بومی داشتیم با استعداد 250 نفره آمدند در استان کار جهادی کردند. اردوهای دانش آموزی، طلاب و... که از حوزه های کاری شان برداشت محصول، غبار روبی مساجد، ساخت خانه ورویس های بهداشتی، ساخت و بازسازی مساجد، مدارس و... را می توان نام برد. الحمد الله چندین هزار نفر روز عزیزان بسیجی در اردوهای جهادی و اردوهای طرح هجرت که مربوط به بسیج سازندگی است شرکت کردند و نقش موثری را ایفا کردند که همه این تلاش ها بیش از آن که کار عملیاتی و عمرانی محسوب شود یک کار فرهنگی انقلابی تلقی می شود.

اردوهای جهادی نقطه آشنایی جوان و نوجوان ایرانی با کار و محل چشیدن شیرینی سازندگی

لطفا خاطره ای کوتاه از اردوهای جهادی بفرمایید.

یکی از این عزیزان دانشجو که در اردوهای جهادی شرکت کرده بود امسال تابستان در جلسه ای که خدمتشان بودیم عنوان کرد که روز اولی که من به اردوهای جهادی اعزام شدم واقعا با نیت شیطنت و شوخی به آنجا رفتم و برای کار نرفته بودم. همان روزهای ابتدایی ضمن شیطنت کم کم دستم به کار چسبید و آرام آرام متوجه شدم که جامعه به ما نیاز دارد و به این باور رسیدم که می توانم آدم تاثیر گذاری باشم که این خاطره برای بنده بسیار جالب و تاثیر گذار بود در واقع اردوهای جهادی نقطه آشنایی جوان و نوجوان ایرانی با کار است و محل چشیدن شیرینی سازندگی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها