امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 163783
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۶:۴۱
تعداد بازدید: 235
به گزارش «پیروان مــوعــود »، پایگاه اینترنتی «کوارتز» در مطلبی نوشت: کابل به تازگی شاهد مرگبارترین حمله در ماه‌های اخیر ...

به گزارش «پیروان مــوعــود »، پایگاه اینترنتی «کوارتز» در مطلبی نوشت: کابل به تازگی شاهد مرگبارترین حمله در ماه‌های اخیر بوده است. این حمله زمانی رخ داد که تروریستی انتحاری در میان یک تظاهرات مسالمت‌آمیز خیابانی خود را منفجر کرد. حدود 80 نفر بر اثر این حمله کشته و صدها نفر زخمی شدند.
گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. در حالی که یک سخنگوی طالبان اعلام کرد این گروه هیچ ارتباطی با حمله مذکور ندارد. این حمله توجهات را به سوی تهدیدی که از جانب داعش برای افغانستان وجود دارد معطوف کرد. حادثه مذکور همچنین یک بار دیگر این پرسش را مطرح کرد که گروه‌های تروریستی حاضر در افغانستان چه ارتباطی با یکدیگر دارند.
داعش در افغانستان نیروی زیادی ندارد. این گروه تروریستی در زمان اوج قدرت خود در افغانستان حدود 5 هزار نفر عضو داشت. این میزان به دلیل اعمال فشار از سوی ناتو، نیروهای ارتش افغانستان و اعضای طالبان در طول سال گذشته کاهش یافته است. در سطح کشور افغانستان می‌توان گفت تعداد اعضای داعش کمتر از 10 درصد نیروهای طالبان است.
بنابر این مطلب، با این وجود همانطور که حمله اخیر کابل نشان داد، نمی‌توان تهدید این گروه تروریستی را ناچیز شمرد. داعش تصرفات خود در افغانستان را «ولایت خراسان» می‌نامد. 
افراطگراهای این شاخه از داعش، افرادی هستند که حاضر به زندگی تحت کنترل دولت افغانستان، طالبان پاکستان یا القاعده نیستند. آن‌ها طرفدار به کارگیری خشن‌ترین اقدامات هستند و حتی با القاعده تفاوت‌های اساسی دارند. در حالی که طالبان همواره مسیر مذاکره با شیعیان افغانستان را باز می‌گذارد، تروریست‌های منتسب به داعش در این کشور از کشتار مردم کابل لذت می‌برند.
کلید موفقیت تروریست‌های داعش در «ولایت خراسان» رها کردن این ناحیه بی‌قانون از سوی دولت افغانستان است. مناطق روستایی ولایت‌های مرزی مانند ننگرهار، کونر و نورستان در 15 سال گذشته و به دلیل حضور طالبان از کنترل دولت خارج شده است. 
در انتهای این مطلب آمده است: بنابراین در واقع توانایی داعش برای انجام حمله در افغانستان، محصول موفقیت طالبان در سال‌های گذشته در دور نگه داشتن نیروهای دولتی این کشور از مناطق تحت کنترل خود است. باید گفت تلاش دولت افغانستان و نیروهای ناتو برای هدف قرار دادن مواضع داعش در افغانستان ثمر چندانی نخواهد داشت. در اصل چالش اساسی، نه مبارزه با داعش، بلکه تحت کنترل درآوردن نواحی رها شده و سرکوب طالبان است.
تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات

آخرین اخبار
پربازدید ها