امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 163902
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۵:۱۳
تعداد بازدید: 366
به گزارش «پیروان مــوعــود »، آیت الله العظمی سیستانی به استفائاتی در زمینه ثواب گریه برای حضرت اباعبدالله(علیه السلام) و همچنین گریه ...

به گزارش «پیروان مــوعــود »، آیت الله العظمی سیستانی به استفائاتی در زمینه ثواب گریه برای حضرت اباعبدالله(علیه السلام) و همچنین گریه مستمر برای شهیدان پاسخ داد.

دفتر آیت الله سید علی سیستانی در نجف اشرف، پاسخ این مرجع تقلید به برخی استفتائات مطرح شده درباره گریه بر شهدا و پاسخ را منتشر کرد.

 آیت الله العظمی سیستانی در پاسخ به استفتایی مبنی بر اینکه گریه برای شهید سبب شادی وی می شود یا عذاب، چنین پاسخ داد: «گریه برای اموات حرام نیست اما باید در آن افراط نشود و اذیت نفس یا مخالفت با قضای الهی داشته نباشد. شهادت یکی از مسائلی است که همه مومنان به آن غبطه می خورند و اگر مردم واقعا به پاداش آن در روز قیامت آگاه باشند دوست دارند خود و عزیزانشان را در این راه تقدیم کنند. مادران شهدا باید حضرت زینب(سلام الله علیها) را الگوی خود قرار دهند که پسران و برادران و نزدیک ترین افراد خود را در راه خدا تقدیم کرد».

 
این مرجع تقلید درباره صحت روایتی از امام صادق درباره وجوب بهشت به گریه کنندگان برای حضرت اباعبدالله(علیه السلام) گفت: «این مساله در روایت های مختلفی آمده و به گریه کنندگان برای امام حسین(علیه السلام) وعده بهشت داده شده است. هیچ شکی در این مساله نیست زیرا احادیث در این زمینه در کتب روایی شیعیان و اهل تسنن وجود دارد. اما این بدین معنا نیست که مردم احساس کنند حتی در صورت ارتکاب معصیت و ترک واجب همچنان در امان خواهند بود بلکه این عمل می تواند در صورت قبول از سوی پروردگار با بهشت پاداش داده شود اما انباشت معصیت نمی تواند بهشت را برای گریه کنندگان به همراه داشته باشد».

 
 آیت الله العظمی سیستانی ادامه داد: « به عبارت دیگر، گریه برای امام حسین(علیه السلام) استحقاق بهشت دارد به شرطی که نقطه مقابل یعنی عملی که سزاوار آتش جهنم باشد، وجود نداشته باشد. گریه نشان دهنده تعلق خاطر انسان است و گریه برای امام(علیه السلام) ولایتمداری صادقانه به پیامبر(صلی الله علیه وآله) و اهل بیت(علیهم السلام) را نشان می دهد».

 وی همچنین درباره گریه در نماز تصریح کرد: «اگر گریه برای امور دنیوی باشد، بطلان نماز را به همراه دارد خواه با صدا و بی صدا یا اختیاری و  غیر اختیاری باشد. اما اگر به صورت سهوی، ترس از عذاب الهی، رسیدن به بهشت، خضوع در برابر خداوند حتی برای امری دنیوی و یا گریه برای مصائب اهل بیت(علیهم السلام) برای تقرب به خداوند باشد، نماز صحیح خواهد بود.»تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات

آخرین اخبار
پربازدید ها