امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 163910
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 232
به گزارش پیروان مــوعــود؛ باراک اوباما عصر پنجشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری در وزارت دفاع آمریکا، از گفتگو های هسته ای با ایران دفاک کرد و گفت: ...

به گزارش پیروان مــوعــود؛ باراک اوباما عصر پنجشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری در وزارت دفاع آمریکا، از گفتگو های هسته ای با ایران دفاک کرد و گفت: پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران در چارچوب مذاکرات هسته ای چند ساله با ایران صورت گرفته است.

وی با بیان این که جدل درباره پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران به گفته او "جنجال سازی" است، افزود: این توافق پنهانی نبوده و پرداخت این مبلغ به ایران در دیماه گذشته اعلام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: این پرداخت در پی مذاکرات مستمر جان کری (وزیر خارجه آمریکا) و همتای ایرانی او بود. موقعیتی بود که از خطر پرداخت جریمه سنگینی رها بشویم. ما که در شرف اجرای توافق بودیم، توانستیم به ایرانی‌ها فشار بیاوریم که زندانی‌ها را آزاد کنند.

وی با اشاره به توافق جامع هسته‌ای ایران و جامعه جهانی افزود: الان یک سال است این توافق تصویب شده و خوشبختانه شش ماه است که ایران به آن پایبند بوده است. بسیاری می‌گفتند ایران پایبند نیست. اما حتی ارتش و نهادهای امنیتی اسرائیل هم می‌گویند که ایران از بمب اتمی دور شده است.

اوباما در واکنش به انتقادهای اخیر گفت: اگر می‌خواهیم خبر درست کنیم، چرا کسی نمی‌گوید این توافق خوب اجرا شده است. این افرادی که می‌گویند آسمان دارد روی سرمان خراب می‌شود، چرا نمی‌گویند ایران توافق را مو به مو اجرا کرده است. در مقابل شاهد جنجالی هستیم که چرا ما پول نقد به ایران داده ایم.

وی درباره دلیل پرداخت نقدی به ایران نیز تصریح کرد: تنها دلیلی که ما به آنها پول نقد دادیم، این بود که تحریم اجازه نمی‌داد ما از طریق حساب منتقل کنیم. فقط چون نقد پرداخت کرده‌ایم، یک عده این را خبری کردند. پول نقد دادیم چون ما توافق بانکی نداریم و بخشی از فشارهایی بود که به ایران وارد کردیم.

* داعش محکوم به شکست است
رئیس جمهوری ایالات در ابتدای این نشست خبری، با ارائه گزارشی مختصر از دستاوردهای ائتلاف بین المللی ضد داعش، گفت: این گروه افراطی در یک سال گذشته پیشروی عمده‌ای نداشته و با از دست دادن بخش‌های بزرگی از تصرفات خود تضغیف شده است.

وی با بیان این که حملات ائتلاف به رهبری آمریکا علیه این گروه افراطی در عراق و سوریه دقیق‌تر شده است، تصریح کرد: با وجود آن که حملات علیه داعش را تشدید کرده ایم، اما با توجه به استفاده آنها از مردم به عنوان سپر انسانی، نهایت تلاش خود را می کنیم تلفات غیرنظامیان در کمترین سطح باشد.

اوباما از پیشرفت‌های ائتلاف به رهبری واشنگتن علیه داعش ابراز رضایت کرد و گفت: به طور حتم این گروه نابود خواهد شد اما خطر حملات جسته‌وگریخته‌ی داعش خطری واقعی‌ است.

وی به پیشروی‌ها علیه این گروه در مناطقی که ائتلاف درگیر نبرد با آنها است، اشاره کرده و گفت: حملات هوایی نشان می‌دهد که افراطیون در جنگ‌های متعارف شکست خواهند خورد. اما آنها نشان داده‌اند که قادر هستند دست به حملات کوچک‌تری بزنند که جامعه را به هراس می‌اندازد.

وی با بیان این که مهاجمان توانسته‌اند توجهی که در پی آن بودند، به سمت خود جلب کنند،افزود: احتمال وقوع حمله توسط یک گرگ تنها (مهاجمی موثر از افکار افراطی که به تنهایی دست به حمله بزند) یا گروهی کوچک، که به کشته‌شدن مردم بیانجامد، خطری واقعی‌ست.

منبع: نسیم

آخرین اخبار