امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164020
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۲۵
تعداد بازدید: 364
به گزارش پیروان مــوعــود،در پی تحولات اخیر در ترکیه و کودتای نافرجام ۱۵ جولای این کشور شاهد افزایش تنش ها در روابط ترکیه با متحدان قدیمی غربی خود به ...

به گزارش پیروان مــوعــود،در پی تحولات اخیر در ترکیه و کودتای نافرجام ۱۵ جولای این کشور شاهد افزایش تنش ها در روابط ترکیه با متحدان قدیمی غربی خود به ویژه آمریکا هستیم. بسیاری از مقامات ترکیه، آمریکا و برخی متحدان قدیمی رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس سابق ارتش ترکیه را متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام این کشور می کنند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در اظهاراتی تند متحدان غربی خود را به شدت مورد انتقاد قرار داد و آنها را به ایستادن در کنار کودتاچیان و همچنین به حمایت از تروریسم متهم کرد.

اظهارات تند رجب طیب اردوغان علیه آمریکا و متحدان خود در ناتو در حالی صورت می گیرد که قرار است روز ۹ جولای وی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دیدار کند.

تحولات اخیر و وعده مقامات ترکیه مبنی بر تغییر در سیاست خارجی این کشور موجب شده است تا دیدار وی با رئیس جمهور روسیه در کانون توجهات قرار گیرد و به دقت از سوی واشنگتن و متحدان غربی اش از یک سو و مسکو از سوی دیگر رصد شود.

در همین راستا گفتگویی با «عثمان فاروق لوغ اوغلو» معاون حزب جمهوی خلق ترکیه که بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه است انجام شده که مشروح آن در زیر آمده است.

*در روزهای اخیر شاهد شاهد آن هستیم که مقامات ترکیه از جمله رئیس جمهور«اردوغان» صحبت از تغییرات در سیاست خارجی آنکارا می کنند. بطور خاص این تغییرات در چه حوزه هایی خواهند بود؟چرا؟

من پیشنهاد تغییرات سیاست خارجی را داده ام که بر اساس آنها ترکیه مبادرت به عادی سازی روابط با همسایگان نزدیک خود به ویژه روسیه، اسرائیل و مصر کند. منافع ترکیه در سال های اخیر به خاطر روابط منفی اش با همسایگانش آسیب های بسیاری دیده است. دولت هم اعلام داشته است که تلاش خواهد کرد دوستان ترکیه را افزایش دهد و دشمنانش را کاهش. به هر حال بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای این اقدامات واقع گرایانه رنگ و بوی ایدولوژیک یافته و از آن به عنوان جهت گیری های مجدد در سیاست خارجی ترکیه تفسر می شود، سیاست های مستقل از آمریکا و اروپا در قبال روسیه. این تلاش ها برای احیای روابط بایستی برای تامین منافع استراتژیک و اقتصادی ترکیه ادامه یابد. البته بعد از آرام شدن اوضاع داخلی ، روابط ترکیه با غرب هم تدریجا به وضعیت عادی برخواهد گشت.

*اهمیت دیدار اردوغان با رئیس جمهور روسیه چیست؟ آیا این دیدار تاثیری در حل روند بحران سوریه خواهد داشت؟

نزدیکی ترکیه به روسیه می تواند تاثیرات وسیعی در منطقه داشته باشد. مسئله اصلی این است که باید ببینیم این دو قدرت منطقه ای تا چه حد خواهند توانست در سوریه همکاری کنند. اگر روسیه و ترکیه تلاش هایشان در سوریه را مشترک کنند و در عین حال با ایران همکاری کنند شانس پایان درگیری ها در سوریه بسیار زیاد خواهد بود. به خاطر تاثیر احتمالی دیدار اردوغان و پوتین در سوریه است که دیدار این دو رئیس جمهور از اهمیت زیادی برخوردار است.

*روی آوردن اردوغان به سیاست های خاورمیانه ای آیا به این معنی است که آنکارا از عضویت در اتحادیه اروپا ناامید شده است؟

ترکیه عضو جامعه اروپایی-آتلانتیکی است. روابط ما با غرب همواره سخت بوده است. درست است که در حال حاضر روابط ترکیه و اروپا با مشکلاتی مواجه است و با رجزخوانی هایی همراه است اما با اینحال پروسه الحاق به اتحادیه اروپا کم و بیش پا برجاست و زمانی که گرد و غبارها فروکش کنند ترکیه و اتحادیه اروپا به روابطشان ادامه خواهند داد.

*علت بهبود نسبی روابط ایران و ترکیه بعد از کودتای ۱۵ جولای چیست؟

تهران قویا کودتا در ترکیه را محکوم کرد و محکم در کنار دولت منتخب ترکیه ایستاد. همچنین تغییرات در سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه به بهبود فضای روابط بین ایران و ترکیه کمک کرده است. من قویا معتقدم که این دو قدرت پیشروی منطقه یعنی ایران و ترکیه می توانند از طریق همکاری و مشارکت موجبات ثبات و پیشرفت مناطق پیرامونی خود را ایجاد کنند.

منبع: مهر

آخرین اخبار