امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164055
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 240
به گزارش پیروان مــوعــود، پس از اینکه در نیمه ماه ژانویه گذشته آمریکا و روسیه توافق کردند دست به حمله علیه جبهه النصره بزنند، «محمد ...

به گزارش پیروان مــوعــود، پس از اینکه در نیمه ماه ژانویه گذشته آمریکا و روسیه توافق کردند دست به حمله علیه جبهه النصره بزنند، «محمد الجولانی» رهبر جبهه النصره در پایان ماه میلادی گذشته از پایان دادن به عملیات‌های این گروه تروریستی با اسم جبهه النصره و تشکیل گروه تازه‌ای به نام جبهه فتح الشام خبر داد.

پس از این اقدام، وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که تغییر اسم جبهه النصره به منزله تغییر رفتار و هدف این گروه نیست و دولت آمریکا هنوز هم این گروه را تروریست به شمار می‌آورد. وزارت امور خارجه آمریکا افزود: هدف از طرح روسیه در حلب تسلیم شدن گروه‌های مسلح و خارج کردن شهروندان به زور است و هرگونه عملیات نظامی روسیه در حلب باید با موافقت سازمان ملل باشد.

نحوه برخورد واشنگتن با جبهه النصره در سوریه

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا چند روز پیش گفت عملیات نظامی مسکو و دمشق در سوریه نگران کننده است. باید به طور جدی جلوی اقدام‌های روسیه و سوریه را گرفت.

این نخستین بار نیست که جان کری چنین موضعی را در پیش گرفت. هرگاه که گروه تروریستی جبهه النصره و دیگر گروه های وابسته به آن به ویژه در حلب مورد حمله قرار می گیرند سیاستمداران آمریکایی و ناظران حقوق بشر خشمگین می شوند و نیروهای هوایی روسیه و سوریه را متهم به کشتار غیر نظامیان، بمباران بیمارستان ها و نادیده گرفتن حقوق غیر نظامیان می کنند. ناظران بر این باورند واشنگتن با چنین اتهام ها تلاش می کند تا اجازه ندهد گروه های تروریستی و از جمله جبهه النصره در سوریه نابود شوند.

چگونگی برخورد واشنگتن با جبهه النصره در لبنان

چند روز پیش در لبنان اتفاقی رخ داد که دیگر تردیدی باقی نمی گذارد که آمریکا هنوز هم از جبهه النصره پشتیبانی می‌کند.

به گزارش منابع آگاه عربی، دستگاه اطلاعاتی لبنان موفق شد مکان حضور «ابومالک التلی» سرکرده جبهه النصره در القلمون در منطقه جرود عرسال را به دقت مشخص کند. دستگاه اطلاعاتی از فرمانده ارتش خواست یک فروند هواپیمای شناسائی «سیسنا کارافان 208» را که آمریکا به ارتش لبنان داده است ارسال کند تا موشک «هلفایر» را به سوی پایگاه حضور ابومالک التلی شلیک کند.

با اعلام نتایج رصد و کنترل محل استقرار ابومالک التلی توسط نیروهای امنیتی، فرماندهی ارتش لبنان به دفتر ارتباطات نظامی آمریکا مستقر در وزارت دفاع لبنان در منطقه الیرزه بیروت اعلام کرد که با استفاده از هواپیمای سیسنا برای حمله به مقر این سرکرده جبهه النصره برپایه توافق امضا شده میان 2 کشور موافقت کند. دفتر ارتباطات نظامی آمریکا در پاسخ، با استفاده از هرگونه سلاح و تجهیزات آمریکایی برای کشتن ابومالک التلی مخالفت کرد. آمریکایی ها بدون هرگونه توجیهی با این مخالفت، تنها به پایبندی لبنان به تعهداتش مبنی بر دستیابی به موافقت آمریکا پیش از هر اقدام و هر عملیاتی اشاره کردند و مانع از این شدند که نیروی هوایی ارتش لبنان دست به عملیات و هدف قرار دادن آن مکان بزند.

چرا واشنگتن به جبهه النصره توجه زیادی دارد؟

بر پایه گزارش روزنامه «ایزوستیا» روسیه،  تصمیم تغییر اسم جبهه النصره به جبهه فتح الشام و جدایی این گروه از القاعده به دست آمریکا گرفته شده است. آمریکا با این اقدام خود می‌خواهد جبهه النصره را در فهرست گروه‌های مخالف میانه رو در سوریه قرار دهد.

به نظر می‌رسد جبهه النصره جایگزین مناسبی برای داعش است. این گروه طی سال های پیش به طور هوشمندانه بازی و خود را با گروه های میانه رو ادغام کرد. این گروه خود را به عنوان یک گروه سنی پایدار در برابر نظام سوریه معرفی کرد که از گروه های تروریستی خارجی دوری می کند. همچنین این گروه سربازان آمریکا را هدف قرار نداده است. این گروه با گروه‌های دیگر مثل گروه احرار الشام که از پشتیبانی قطر، ترکیه و عربستان برخوردار است شبکه‌ای از روابط را برقرار کرده است.

ناظران بر این باورند که تلاش واشنگتن برای شانه خالی کردن و نداشتن اطلاعات از اوضاع جبهه النصره در حلب و دیگر مناطق  نشان می‌دهد که واشنگتن برای رهایی جبهه النصره عمل می‌کند تا از این گروه برای رسیدن به اهداف ژئواستراتژیک خود استفاده کند.

وزارت دفاع آمریکا قصد دارد برگ برنده‌ای با نام جبهه النصره را در دست داشته باشد تا به وسیله آن حزب الله لبنان دشمن سرسخت رژیم صهیونیستی را که عامل اصلی موازنه نظامی در سوریه شده است، آزار دهد.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار
پربازدید ها