امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۷:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164105
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۱:۱۸
تعداد بازدید: 387
به گزارش پیروان مــوعــود از قم، شیخ عبدالله الدقاق نماینده آیت‌الله شیخ عیسی قاسم و برنده سومین جایزه حقوق بشر اسلامی با حضور در دفتر پیروان ...

به گزارش پیروان مــوعــود از قم، شیخ عبدالله الدقاق نماینده آیت‌الله شیخ عیسی قاسم و برنده سومین جایزه حقوق بشر اسلامی با حضور در دفتر پیروان مــوعــود پیرامون اهمیت این جایزه حقوق بشری توضیح داد که در ادامه مشروح این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.پیروان مــوعــود: در مورد جایزه حقوق بشری که گرفتید و اهمیت آن، توضیح بدهید؟شیخ عبدالله دقاق: از ستاد حقوق بشر اسلامی وابسته به قوه قضائیه ایران تشکر می‌کنم که سومین جایزه حقوق بشر اسلامی را به آیت‌الله مجاهد عیسی قاسم اهدا کرد، ستاد حقوق بشر اسلامی اهمیت زیادی دارد، چون دنیای غرب همیشه حقوق بشر را بهانه قرار می‌دهد، گویی که غرب مثلاً حقوق بشر را ایجاد کرده است.

در حقیقت اسلام و قرآن، بنیان‌های حقوق بشر را بنا نهاد؛ زمانی که در قرآن آمد «قد کرمنا بنی‌آدم» ما به انسان‌ها کرامت بخشیدیم. جایزه حقوق بشر اسلامی برای تکریم نقش هدایت‌گر و حقوقی آیت‌الله عیسی قاسم است و ما از این ستاد حقوق بشر اسلامی تشکر می‌کنیم.پیروان مــوعــود: چه تفاوت‌هایی بین حقوق‌بشر غربی و حقوق بشر اسلامی وجود دارد؟شیخ عبدالله دقاق: من به حقوق‌بشر غربی از نظر نظری و عملی می‌پردازم، از لحاظ نظری، حقوق بشر در غرب پس از انقلاب فرانسه شکل گرفت، انقلابی که باهدف دموکراسی صورت گرفت و انقلابی برضد روحانیت و طبقه حاکم ظالم آن بود. مطرح‌شدن حقوق بشر در آن زمان‌بر ضد دین بود.

نخستین کسانی که به مبانی حقوق بشر در غرب اعتراض کردند، کاتولیک‌ها بودند که جزو متدینین در غرب بودند حقوق بشر به‌عنوان یک شعار جذاب در غرب بر ضد دین مطرح شد که این از لحاظ نظری است. دولت‌های غربی که شعار حقوق بشر را سر می‌دهند، در عمل بر ضد حقوق بشر هستند، به‌عنوان‌مثال هلند به مدت سه قرن اندونزی را به‌عنوان مستعمره خود داشت، این در حالی بود که جمعیت اندونزی از جمعیت تمام اروپا بیشتر است و هلندی‌ها فساد زیادی را در آنجا مرتکب شدند. همچنین انگلیس هند را بیش از یک قرن مستعمره خود داشت، انگلیس فلسطین را هم مدتی مستعمره خود داشت و این کشور ما را گرفتار رژیم صهیونیستی کرد، این در حالی است که این کشور همیشه دم از حقوق بشر می‌زند.

برای همین نمی‌توان به شعاری حقوق بشری که غرب سر می‌دهد، اطمینان کنیم. در واقع غرب این شعار را سر می‌دهد تا جنایت‌های خود و نقشه‌هایشان در جهان به‌ویژه منطقه خاورمیانه را بپوشانند. نمی‌توان به حقوق بشر در غرب از لحاظ نظری و عملی اعتماد کرد. می‌توان حقوق بشر اصیل را از دین بزرگ اسلام و قرآن کریم به لحاظ نظری و عملی استخراج کرد.

پیروان مــوعــود: در خاورمیانه هم وضعیت حقوق بشر مناسب نیست و این مسئله سبب سوءاستفاده برخی افراد شده است. دیدگاه شما در این باره که دولت‌های غربی بخواهند برای ما نسخه بپیچند، چیست؟شیخ عبدالله دقاق: جهان غرب نقشه‌هایی برای سیطره بر منابع ملت‌ها دارد، در جنگ جهانی اول و دوم نقشه‌های آن‌ها در قالب حمله نظامی مستقیم بود، اما بعد از جنگ جهانی دوم و افول استعمار غربی در کشورهای عربی، غرب رو به استعمار غیرمستقیم روی آورد. یکی از وجوه این استعمار مطرح‌کردن شعارهای جذاب همچون دموکراسی و حکومت مردم بر مردم و حقوق بشر است، اما کشورهای غربی در عمل حاکمانی را در کشورهای عربی گماردند که مزدور غرب بودند و نقشه‌های خودشان را از طریق این حکام اجرا کردند.

آن‌ها شعار حقوق بشر را برای پوشاندن جنایت‌ها و نقشه‌های خبیث خود که برای تحقق آن تا به امروز تلاش می‌کنند، سر دادند.

پیروان مــوعــود: نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه، ثبات و امنیتی که ایران وجود دارد؛ همکاری ایران با بحرین و اتفاقاتی که این چند وقت اخیر در بحرین اتفاق افتاده است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟شیخ عبدالله دقاق: جمهوری اسلامی ایران رهبر محور مقاومت در منطقه است، یک محور دیگر در منطقه نیز که عربستان فرمانده آن است، محور هیمنه بر منابع ملت‌ها است، در مقابل محور هیمنه، محور مقاومت است که این محور در مقابل نفوذ غرب و آمریکا در منطقه ایستادگی می‌کند. مقاومت و ثبات جمهوری اسلامی ایران، الگویی بزرگ، جذاب و پیشرو برای تمام آزادگان در جهان است و اگر ملت‌ها بیدار شوند و عدالت اجتماعی را مطالبه کنند، همیشه ملت‌ها از طاغوت‌ها قوی‌تر هستند. ملت‌ها فرماندهی را دارند، هرچقدر که طاغوت‌ها قوی‌تر باشند، ملت‌ها قوی‌تر هستند و جمهوری اسلامی ایران همیشه با ملت‌ها است.گفت‌وگو از سید سعید سید هاشمی انتهای پیام/

 

آخرین اخبار