امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16412
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۵
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یمن، عربستان اخیراً دهها هزار تبعه یمنی را از خاک خود اخراج  کرده و قوانین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یمن، عربستان اخیراً دهها هزار تبعه یمنی را از خاک خود اخراج  کرده و قوانین سختگیرانه را در خصوص تمدید اقامات سایر اتباع یمنی در پیش گرفته است اما دولت یمن در اقبال این اقدامات توهین آمیز سکوت کرده و هیچ کاری انجام نداده است.

«عایشه عمر» دانشجوی یمنی که به همراه خانواده خود در عربستان اقامت دارد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس افزود: تصمیم دولت عربستان مبنی بر بیرون راندن دهها هزار نفر از یمنی ها از خاک این کشور به نفع اتباع یمنی نبوده و برای شرکت‌های سعودی نیز زیان‌هایی را به دنبال داشته است.

وی افزود: پیاده کردن قوانین جدید و سختگیرانه در ارتباط با تمدید اقامت در عربستان، یمنی ها  را با مشکلات زیادی روبه رو کرده تا جایی که می توان گفت امکان تمدید اقامت آنان از بین رفته است.

عایشه تصریح کرد: در عربستان برخی شغل‌ها فقط به سعودی‌ها اختصاص دارد و اتباع خارجی حق ندارند در این شغل‌ها فعالیت داشته باشند.

وی ادامه داد: از آنجا که تعداد اتباع خارجی که در برخی شرکت‌ها مشغول به کار هستند بیش از سعودی‌ها است دولت عربستان اعلام کرده است که کارفرمایان باید خارجی‌ها را اخراج کرده و به جای آنان سعودی ها را به کار گیرند.

اتباع خارجی یک چهارم اتباع سعودی حقوق می‌گیرند
 
این تبعه یمنی مقیم عربستان افزود: این در حالی است که تمدید اقامت اتباع خارجی متوقف شده و این اقدام نه تنها برای کارگران خارجی به وی‍ژه یمنی ها زیان آور است بلکه منافع شخصی تاجران را نیز در معرض زیان قرار می دهد.

وی در توضیح این مطلب افزود: یک کارگر خارجی، یک چهارم یک کارگر سعودی حقوق می‌گیرد و دو برابر او کار می کند به اضافه اینکه در بیشتر موارد سعودی ها حاضر نیستند کارهای دشوار و طاقت فرسایی را که خارجی ها انجام می د هند، برعهده بگیرند.

عایشه گفت: در این میان برخی شغل ها نیز فقط به سعودی ها اختصاص یافته است  بنابرین آن دسته از خا رجی ها که عهده دار این شغل ها بوده اند باید کار خود را تغییر دهند و در این شرایط آنان برای شغل جدید شانس زیادی نداشته وچاره ای جز رو آوردن به مشاغلی نظیر رانندگی ندارند.

تغییر شغل برای اتباع خارجی در عربستان ممنوع است

وی تصریح کرد: محدودیت دیگری که مسئولان سعودی در مورد خارجی ها اعمال می کنند این است که در دوره اقامت حق ندارند شغل خود را تغییر دهند در غیر این صورت علاوه بر پرداخت جریمه مالی باید خاک عربستان را ترک کنند.

عایشه افزود: چنانچه یک تبعه خارجی پس از پایان تاریخ اقامت و قبل از تمدید آن، فوت کند موسسات و نهادهای ذیربط سعودی جواز فوت و دفن متوفی را صادر نمی کنند.

وی از سکوت دولت یمن در قبال این اقدامات سعودی انتقاد و ابراز امیدواری کرد که دولت در برابر اقدامات توهین آمیزی که کشور همسایه آن یعنی عربستان در خصوص اتباع یمنی در پیش گرفته، احساس مسئولیت کرده و از کرامت و شرافت آنان دفاع کند.

عایشه از اینکه دولت یمن سکوت کرده است ابراز تاسف کرده و  این سوال را مطرح کرد که دولت تا چه زمانی می خواهد سکوت خود را ادامه دهد؟
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها