امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164278
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۱۹
تعداد بازدید: 280
این مکان شریف می تواند تبدیل به دانشگاهی برای انتقال فرهنگ مهدوی باشد. چرا که امام رضا علیه السلام به شکلی گسترده نسبت به مباحث مهدویت و ترویج فرهنگ مهدوی اهتمام داشته اند.

حسن اسداللهی سلطان آبادی، در رابطه با تاثیر و نقش آستان مقدس حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در ترویج فرهنگ مهدویت  و انتظار تصریح کرد: طبق روایات و فرمایشات ائمه علیهم السلام، ایرانیان در آخرالزمان نقش بسیار پررنگی دارند و از زمینه سازان ظهور امام زمان هستند.

 

وی افزود: زمینه سازان باید افرادی باشند که از جهت معنوی وعلمی در سطح بسیار بالایی باشند. و برای ظهور امام زمان طبیعی است که ما باید تمدن اسلامی را احیا کرده و با احیای تمدن اسلامی این زمینه را فراهم کنیم .

 

کارشناس ارشدد کلام اسلامی گفت: حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام به عنوان قطب فرهنگی ایران اسلامی، می تواند نقش بسیار مهمی در زمینه سازی ظهور و تربیت منتظران واقعی حضرت ایفا کند. این حرم مطهر به عنوان پایگاه عظیم فرهنگی وعلمی سهم فراوانی در گسترش فرهنگ مهدوی که همان فرهنگ رضوی است دارد؛ چرا که ائمه علیهم السلام « کلهم نور واحد» هستند.

 

اسداللهی خاطرنشان کرد: فضای حرم مطهر از نظر ظاهری برروح و روان افراد اثر مثبتی دارد و ملکوت حرم نیز که محل طواف ملائکه و انوار قدسی اولیای الهی است؛ روح و باطن زائران را آماده زمینه سازی برای ظهور و تلاش در این مسیر می کند.

 

وی افزود: این مکان شریف می تواند تبدیل به دانشگاهی برای زائران و انتقال فرهنگ مهدوی شود. خصوصا این که امام رضا علیه السلام در احادیث مختلف و به شکل گسترده نسبت به مباحث مهدویت اهتمام داشته و در ترویج فرهنگ مهدوی نقش بسزایی ایفا نموده اند.

 

مشاور در آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به برخی از فرمایشات امام رضا علیه السلام در این زمینه گفت: ما در آثار امام رضا علیه السلام، احادیث فراوانی را درباره اثبات وجود حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه، علایم ظهور، نشانه های ظاهری حضرت و حتی مباحث بعد از ظهور مشاهده می کنیم.

 

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: به عنوان مثال امام رضا علیه السلام فرمودند: با سوره قدر وجود امام زمان تان را اثبات کنید؛ به این شکل که از مخالفان بپرسید در شب قدر که ملائکه به زمین نازل می شوند و همه امور را به زمین می آورند (طبق تصریح قرآن) این ملائکه امور را برای چه کسی می آورند؟ و در زمین نزد چه کسی نازل می شوند؟

 

وی یادآور شد: طبیعی است که امور برای کسی آورده می شود که سنخیت و ظرفیت این مسئله را داشته باشد. بنابراین در واقع امام رضا علیه السلام از این طریق به اثبات حیات امام مهدی علیه السلام درعصر غیبت می پردازند.

 

کارشناس ارشد کلام اسلامی همچنین به واکنش حضرت در برابر شعر یا شعری که برای حضرت مهدی علیه السلام سروده شده بود اشاره کرد و گفت: شعر معروف دعبل خزاعی مشهور ومعروف است که درباره امام زمان و آمدن و ظهور ایشان صحبت کی کند و امام رضا علیه السلام در آن زمان با شنیدن این شعر گریستند و به احترام حضرت حجت برخاستند.

 

اسداللهی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حرم مطهر حضرن رضا علیه السلام در این عصر آخر الزمان با پاسخگویی به شبهات و سوالات جوانان و مردم می تواند دژ محکمی در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان باشد. بخصوص علمایی که در کنار این حرم و مضجع شریف گرد آمده اند می توانند پاسخگوی این نیاز جهان اسلام باشند.

 

وی یادآور شد: در روایات داریم که در آخرالزمان دو شهر مشهد و قم از امن ترین شهرها هستند. به نظرمی رسد این روایت اشاره به همین مسئله دارد که حرم امام رضا علیه السلام در این شهر قرار می گیرد و به برکت وجود ایشان، علمایی که از سر عنایت و ارادت به حضرت در این جا گرد آمده اند، می توانند هرگونه شبهه و تهاجم فرهنگی و ... را دفع کنند.

 

استاد حوزه و داشگاه افزود: ناگفته نماند که حضور سالیانه میلیون ها زائر غیر ایرانی از سراسر جهان در این مکان شریف نفش این آستان را در صدور انقلاب اسلامی و آمادگی جهانی برای حکومت عدل مهدوی صد چندان می کند.

 

منبع:خبرگزاری شبستان

آخرین اخبار
پربازدید ها