امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164330
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۸:۱۳
تعداد بازدید: 340
به گزارش پیروان مــوعــود، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در مطلبی ...

به گزارش پیروان مــوعــود، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در مطلبی به بررسی اظهارات اخیر «ترامپ» نامزد جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر تاسیس داعش توسط «اوباما» و «کلینتون» پرداخته است.

بر اساس این گزارش عطوان در این خصوص می نویسد: معتقدیم که «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان دیوانه و دلقک نیست. این صفات را پیش از این در زمان «معمر قذافی» روزنامه‌های مصری در زمان اوج اختلافاتش با «محمد انور سادات» رئیس‌جمهوری وقت مصر یا جانشین وی «حسنی مبارک» به قذافی نسبت می دادند. اگر قدافی دیوانه بود، ۴۰ سال بر لیبی حکومت نمی کرد. این سخنان در شرایطی مطرح می شود که ترامپ به رقیبش یعنی «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها و رئیس سابق وی «باراک اوباما» اتهاماتی را نسبت داده و آنها را به دست داشتن در تاسیس گروه تروریستی داعش متهم کرده است و بدین صورت در کانون توجه رسانه ها قرار گرفته است؛ تا جایی که تیتر بسیاری از شبکه ها، روزنامه ها و تلویزیون ها شده است. در حقیقت این همان شگرد تبلیغاتی است که نباید اهمیت آن را کمرنگ کرد. زیرا این کار خودش دارای مکتب است و کارشناسان و نظریه پردازان مخصوص به خودش را دارد.

عطوان در ادامه تصریح می کند: هر چند ترامپ روز جمعه از طریق صفحه خود در فیسبوک این اتهامات را تکذیب و آن را طنز خواند اما هدف از بیان این سخنان از سوی نامزد جمهور خواه برای ما ثابت شد؛ زیرا بخش هایی از این اتهامات صحیح است و چنین اتهاماتی توجهات را به سیاست خونین آمریکا در منطقه عربی و همچنین مبانی این سیاست جلب کرد. بلاشک اوباما و کلینتون داعش را ایجاد نکرده اند ولی نومحافظه‌کاران که بیشتر آنها از جمهوری خواهان هستند، نقش پررنگ تری را در فراهم کردن بستری مناسب برای رشد این گروه ایفا کرده‌اند و آن هم زمانی که «جرج بوش» پسر را به کنترل خود در آورده و از وی برای تامین منافع اسرائیل استفاده کردند. آنها بوش را برای لشکرکشی به عراق متقاعد کردند تا این کشور را به اشغال خود در آورد. همچنین ارتش و نهادهای دولتی عراق را منحل اعلام کرد و فرقه گرایی و کینه ها را در عراق تقویت کرد.

تحلیلگر ارشد منطقه همچنین عنوان می کند: نومحافظه کاران همچنین جرج بوش را قانع کردند که رژیم های عربی مخالف با سیاست‌های آمریکا در خصوص حمایت از اشغالگر اسرائیل را تغییر دهد و جنگ‌های بوش علیه عرب‌ها و مسلمانان را تشویق کردند و نیز از رژیم هایی که با رژیم اشغالگر اسرائیل روابط‌شان را عادی‌سازی کردند، حمایت و آنها را تشویق کردند. خانم کلینتون، که در نظرسنجی‌ها با بیش از ۷ درصد اختلاف رأی از رقیبش ترامپ پیشی گرفته است، قاطعانه جنگ در عراق و تغییر نظام این کشور را تایید کرد؛ بنابراین وی در قتل یک میلیون عراقیِ تحت محاصره و قتل یک میلیون فرد دیگر توسط موشک‌ هواپیماها و تانک‌های آمریکایی دست داشته است. کلینتون همچنین یکی از مشتاق‌ترین افراد برای بمباران لیبی و تغییر نظام آن و دادن چراغ سبز به قتل معمر قذافی و کشیدنش روی زمین و سپس تعرض جنسی به جسدش بود. وی به صورت همزمان نیز به «مصطفی عبدالجلیل» رئیس شورای ملی موقت لیبی که در صدد دادن پاداش قاتل یا بازداشت کننده قذافی بود، اعتراضی نکرد و حتی از وی حمایت کرد.

تحلیلگر رأی الیوم تاکید می کند: این در حالی است که اوباما برخلاف کلینتون با جنگ علیه عراق موافق نبود و با آن مخالفت کرد اما اوباما از جمله بزرگترین حامیان ارسال هواپیماهای نظامی ناتو برای بمباران لیبی بود اما بعدها پشیمان شد و این اقدام را بزرگترین اشتباه خود طی دوران ریاست‌جمهوری‌اش خواند. اوباما بار دیگر این اشتباه خود را با اعزام نیروی زمینی‌اش به شهر«سرت» لیبی برای جنگ با داعش و از بین بردن این گروه تروریستی، تکرار کرد. این اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند به داعش «مشروعیت» دهد و همچنین به پیوستن صدها و چه‌بسا هزاران نفر به صفوف این گروه، کمک کند؛ زیرا آنها با آمریکایی می‌جنگند که لیبی را در وضعیت عراق یعنی فرو رفتن در هرج و مرج خونین، قرار داده است.

عطوان در ادامه نوشت: ما با این انتقادها از خانم کلینتون و واکاوی گذشته‌اش و هشدار درباره سیاست‌های او مبنی بر دخالت با قدرت بیشتر در لیبی و عراق و سوریه در گروه ترامپ قرار نمی‎گیریم و ترامپ را به او ترجیح نمی‌دهیم. به اعتقاد ما ترامپ با در پیش گرفتن سیاست‌های نژادپرستانه علیه مسلمانان و غیرآمریکایی‌های سفید پوست، نشانگر چهره واقعی آمریکا بدون روتوش و یا نقاب زیبایی و همچنین در بدترین شکل ممکن است. ترامپ با رأی آمریکایی ها و در انتخاباتی شفاف و آزاد به جایگاه کنونی دست یافته است و این سخن همچنین درباره کلینتون صدق می‌کند منتها تفاوت اساسی این است که افکار ترامپ مورد تایید بخش اعظمی از مردم آمریکا که افکار آنها در حال حاضر بر این کشور حاکم است، قرار گرفته است.

تحلیلگر ارشد منطقه در پایان نتیجه می گیرد: بدبینی به ترامپ از سوی برخی اشتباه بزرگ و بیانگر تحلیل نادرست و خوانشی غلط از سیاست های آمریکا و مطالبات مردم و گروه های سیاسی این کشور است که بر روی آن تاثیر و بر تصمیم هایش احاطه دارند و آن را به حرکت در می آورند. این امر، ما را به یاد مسخره‌کنندگان سرهنگ معمر قذافی می‌اندازد که اکنون بخش بزرگی از آنها به‌ویژه لیبیایی‌ها حسرت آن روزها را می‌خورند. این آمریکا است که پشت داعش قرار داشته و همچنان نیز پشت آن است و این گروه را تقویت می کند. همچنین گسترش ایدئولوژی افراطی این گروه را در بیش از ۲۰ کشور تاکنون تسهیل کرده و می‌کند. اوباما، کلینتون، ترامپ و پیش از آنها «دو بوش» پدر و پسر همه آمریکایی‌اند.

منبع: مهر

آخرین اخبار
پربازدید ها