امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164522
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۱۸
تعداد بازدید: 392
به گزارش پیروان موعود، رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: تلاش ها برای حفظ سهمیه اعزام حجاج ایرانی برای اعمال مناسک حج تمتع وعمره و برقراری دوباره ...

به گزارش پیروان موعود، رئیس سازمان حج و زیارت کشور گفت: تلاش ها برای حفظ سهمیه اعزام حجاج ایرانی برای اعمال مناسک حج تمتع وعمره و برقراری دوباره ارتباط با سعودی ها برای حضور حجاج ایرانی در مناسک سال آینده ادامه دارد.

«سعید اوحدی» در حاشیه آئین تجلیل از آزادگان شهرستان آمل افزود: با کارشکنی هایی که عربستانی ها پس از حج تمتع پارسال برای زائران درفاجعه منا داشتند، حجاج ایرانی امسال از این سفرمعنوی محروم ماندند، اما یکی از تکالیف کلیدی سازمان حج و زیارت در راستای تلاش برای اقامه حج واجب در سال آینده است.

وی در گفتگو با ایرنا ادامه داد: اکنون جمهوری اسلامی ایران به علت کارشکنی های مقام های سعودی و حفظ امنیت حجاج خود در شرایط قطع رابطه سیاسی با این کشور است وتاکنون توافق خاصی برای اعزام حجاج صورت نگرفته ، اما برای ازسرگیری روابط بین دوکشور وبرخورداری زائران ایرانی از فریضه حج به عنوان یک حق شرعی در تلاش هستیم وامیدواریم که با این تلاش ها شاهد تغییر رفتارمثبت عربستان باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور اضافه کرد: موضوع حج یک مسئله کاملا دینی ومذهبی است و سعودیها حداقل های اخلاق سیاسی در مذاکرات را رعایت نکردند، اما تلاش خودمان را صورت دادیم و جمع بندی بر این شد عربستان اراده سیاسی نداشته است.

* سعودی ها به وعده های پرداخت غرامت کشته های مکه و منا بی اعتنا هستند

اوحدی، با بیان اینکه مقام های سعودی وعده های خود مبنی بر پرداخت غرامت "حادثه سقوط جرثقیل در مکه" و "فاجعه منا" را نیز تاکنون عملی نکرده اند افزود: متاسفانه تاکنون دیه و غرامت ناشی از این دو حادثه به هیچ زائری از هیچ کشور دنیا که در مناسک حج گذشته حضور داشت پرداخت نشده است. امیدواریم آنها پاسخگو بوده و شاهد تغییر رفتارشان باشیم.

وی گفت: حج واجب حق شرعی ما است و همه باید تلاش خود را صورت دهیم تا زمینه اجرایی شدن دوباره حضور زائران ایرانی در مناسک حج باشیم.

* برگزاری نخستین کنگره بین المللی شهدای منا

رئیس سازمان حج و زیارت کشور همچنین از برگزاری "نخستین کنگره بین المللی شهدای منا" با حضور رییس جمهوری در روز 18 شهریور 1395 درتهران خبر داد و گفت: همچنین مراسم بزرگداشت نخستین سالگرد شهدای منا با محوریت سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران از اول تا نهم ذی الحجه برگزار خواهد شد.

اوحدی افزود: به درخواست جمعی از خانواده های شهدای شیعه و سنی منا که خواهان دیدار با رهبر معظم انقلاب بودند، این دیدار همزمان با سالگرد شهدای این فاجعه انجام خواهد شد.

وی دربخش دیگری به برگزاری مراسم روحبخش دعای عرفه در مصلی مراکز استان ها با محوریت بزرگداشت شهدای منا درنیمه دوم شهریورماه اشاره کرد ویادآورشد: با هماهنگی فرمانداران، شهرداران و شوراهای شهر خواسته شده تا کوچه ها و خیابان هایی درشهرهایی که شهدای این فاجعه دردناک را داشتند، نام گذاری شود و بخشی از موزه شهدا نیز به شهدای منا اختصاص پیدا کند.

شایان ذکر است موسم حج گذشته (ذوالحجه 1436 ــ 1394) با دو حادثه خونین به تلخی گرایید؛ ابتدا در حدود ساعت 17 روز جمعه 20 شهریورماه 1394 به وقت مکه مکرمه، یک جرثقیل بزرگ در داخل مسجد الحرام سقوط کرد که به کشته شدن و مجروحیت ده ها تن از حجاج منجر شد. سپس روز پنجشنبه 2 مهر 1394 (مصادف با عید سعید قربان) مسدود کردن راه منتهی به جمرات در سرزمین منا موجب ازدحامی عجیب گردید و سوء تدبیر آل سعود در کمک رسانی، باعث کشته و زخمی شدن بیش از 7000 زائر بیت الله الحرام از کشورهای مختلف شد.

آخرین اخبار
پربازدید ها