امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۴:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16455
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 47
محمد بهزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که با توجه به آغاز فصل تابستان تولید و ...

محمد بهزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که با توجه به آغاز فصل تابستان تولید و مصرف برق در چه وضعیتی است، افزود: پیک مصرف برق در حال حاضر 42 هزار و 258 مگاوات شده است که نسبت به پیک سال قبل هنوز 1100 مگاوات پایین‌تر است.

وی ادامه داد:سال گذشته پیک مصرف برق در مرداد ماه به 43 هزار و 337 مگاوات رسیده بود اما در حال حاضر پیک مصرف برق به  42 هزار و 258 مگاوات  رسیده است.

وی اضافه کرد:پیش‌بینی ما این است که پیک مصرف امسال به 46 هزار و 200 مگاوات برسد که 4 هزار مگاوات به پیک موجود 42 هزار و 258 مگاوات اضافه شود بنابراین تمام نیروگاه‌ها آماده سرویس دهی هستند.

بهزاد خاطر نشان کرد: پیش‌بینی کردیم که 2 هزار مگاوات هم ذخیره نیروگاهی داشته باشیم.

*رشد 20 درصدی صادرات برق نسبت به پارسال

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی  در پاسخ به این سؤال که چه میزان از بابت صادرات برق به کشورهای همسایه طلبکار هستیم، گفت: بهتر است وارد مسائل مالی نشویم چرا که صادرات برق به خوبی ادامه دارد و پارسال نسبت به سال گذشته بیش از 30 درصد رشد صادرات برق داشتیم و امسال هم که صادرات ما تا الان 20 درصد بیشتر از پارسال بوده است.

به گفته وی، از لحاظ پیک حدود1600 مگاوات پیک صادرات برق ایران است.

*افزایش صادرات برق به ترکیه

بهزاد در پاسخ به این سؤال که صادرات برق به ترکیه و پاکستان به کجا رسید و گفت: صادرات برق به ترکیه افزایش یافته و از ولتاژ  230 کیلوولت به 400 کیلوولت ارتقا پیدا کرد ه است که همین باعث شده تا در حال حاضر میزان صادرات برق به 400 مگاوات برسد.

وی افزود: ایران به پاکستان علاوه بر 100 مگاواتی که در حال حاضر صادر می‌کند آمادگی دارد که خط 230 کیلوولت از چابهار به بندر گوآدر را ارتقاء و 130 مگاوات برق را صادر کند.

وی ادامه داد: 1000 مگاوات دیگر هم پیش‌بینی شده است که از زاهدان به کویته پاکستان انجام شود که بر اساس آن تفاهمنامه‌ای تنظیم و فرستاده شده است اما دولت پاکستان هنوز به آن پاسخی نداده است.

بهزاد اضافه کرد:به هر حال ایران می‌تواند به خوبی به پاکستان برق صادر کند و آنها با توجه به اینکه در برخی از شهرها روزانه 17 ساعت خاموشی دارند ما آمادگی کامل داریم که به آنها و سایر کشورهای همسایه صادرات برق داشته باشیم.

*صادرات برق به پاکستان و دریافت کالا به جای پول

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سؤال که آیا از پاکستان از بابت صادرات برق پول نقد دریافت می‌شود یا اینکه قرار است کالا و گندم دریافت کنیم گفت: به هر حال شرایط تحریمی وجود دارد و اگر نتوانیم پول بگیریم بالاخره کالاهای مورد نیاز را با هماهنگی بازرگانی خارجی دریافت خواهیم کرد.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار