امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1646
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۴
تعداد بازدید: 174
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، سردار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در نشستی که با ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، سردار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در نشستی که با حضور اساتید و مهندسین بسیجی کشور در حاشیه بازدید از هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، گفت: در دهه پیشرفت و عدالت که مقام معظم ولایت نامگذاری کردند این نمایشگاه الهامات زیادی را می تواند برای مهندسین و کسانی که به دنبال پیشرفت و ترقی کشور هستند داشته باشد.

نقدی با تاکید بر رصد و علت یابی موفقیت ها و ناکامی‌ها اظهار داشت: خیلی‌ها تصور می کنند که علت ناکامی ها نداشتن تخصص و دانش کافی است اما با بررسی عمیق تر، شاهد وجود تخصص های زیادی در کشور هستیم که بکار گرفته نشده چراکه اتفاقاً عامل بسیاری از موفقیت ها، داشتن توانایی در بهره گیری خوب و صحیح از ظرفیت های موجود است.

وی وجود بسیاری از ظرفیت هایی را که موجب پیشرفت در سالهای قبل شدند یادآور شد و افزود: عامل موثر در دستیابی به موفقیت ها و یا ناکامی در فعالیت ها، بحث خودباوری است یعنی اینکه یک مجموعه و یا یک فرد، اعتماد به نفس داشته و بر بکارگیری ظرفیت ها باور داشته باشد و بداند چیزی از دیگران کم ندارد.

نقدی قدم اول در پیشرفت را خودباوری دانست و تصریح کرد: این خودباوری را که امروز منشاء بسیاری از پیشرفت ها گردیده مدیون ولایت هستیم و امام راحل و امام حاضر موسس بسیاری از خودکفایی ها بودند. امام خامنه ای از دوران ریاست جمهوری خود، مشوق افراد فنی در نیروهای مسلح و سایر صنایع برای خودکفایی بودند. امام راحل چندین بار در مواضع خود، القای احساس ضعف و کمبود در مقابل بیگانگان را توسط اساتید به دانشجویان با بیان پیشرفت های دیگران، مذموم دانسته اند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین اصلی ترین چالش و مشکل کشور را مدیریت دانش عنوان کرد که فراتر از تخصص در پیشرفت ها بوده و ادامه داد: ضعف در مدیریت دانش یعنی اینکه نمی دانیم چه می دانیم. چراکه تخصص ها و ظرفیت های عظیمی وجود دارد که از آنها و روابط موجود بین آنها اطلاع نداریم و اگر مجموعه ای بداند که چه می داند و بر آنها اشراف کامل داشته باشد، بدون هیچ کار خاصی، دانش آن مجموعه سه برابر می شود.

وی تلاش دشمنان برای تحمیل قدرت بر کشور را یادآور شد و بیان کرد: استکبار مانع ورود کشور به بسیاری از حوزه های پیشرفت می شد ولی جوانان ما توانستند این حصار را شکسته و در بسیاری از رشته ها، لبه های علم را بدست آوردند و حتی خود آنها می گویند سرعت پیشرفت علمی ایران یازده برابر متوسط دنیاست.

وی به نقشه دشمن پس از دستیابی جوانان به علوم اشاره و خاطرنشان کرد: حال که این تخصص ها جوشیده و پیدا شده است دشمن اجازه مدیریت دانش را به ما نمی دهد و این را در مدیریت خود نگه می دارد تا یک متخصص ایرانی در شبکه طراحی شده دشمنان به عنوان یک کارگر باشد. صورت مسئله را آنها می دهند و تنها پاداش خوب، زمانی داده می شود که پاسخ مسئله ی آنان داده شود و این دانش برای حل مشکلات کشور خودمان استفاده نشود.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج، جوشش اختراعات در سنین مختلف کشور را نشانه ی دستیابی ایران به خودباوری و اعتماد به نفس بالا دانست و گفت: رسالت امروز جامعه علمی و فنی، مدیریت دانش در کشور است یعنی وصل کردن قطعات کوچک علم و تخصص در کشور با یکدیگر و ایجاد یک سیستم. علامت موفقیت مدیریت دانش در کشور نیز این است که خودمان صورت مسائل را طرح کرده و پاسخ آن را توسط ظرفیت داخلی و حتی با کمک دیگران حل کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: وقتی مدیریت دانش در اختیار ما باشد، به دلیل در اختیار داشتن طراحی و مدیریت اصلی و اداره امور بر اساس مصلحت خود، استفاده از علم دیگران یک فضیلت و قدرت است نه یک ضعف.

نقدی به مدیریت آی اس آی بر دانش جهان و کشور اشاره کردو افزود: موانعی همچون منفعت طلبی شخصی و قشری باعث می شود کسانی نگذارند مشکلات از صنعت ما به روی میز استادان و دانشجویان و محققان، جهت حل مشکل برسد و ما بایستی با جهاد بتوانیم مدیریت دانش را به داخل کشورمان منتقل کنیم.

نقدی با بیان این سوال که چرا نباید پایان نامه دانشجویان کشور، مشکلات خودمان را حل کند، تصریح کرد: بالا بودن قیمت دلار و وجود تحریم ها باعث شده تا موسسات تولید داخلی رونق یابند اما نباید همیشه رونق تولید در کشور تحمیلی باشد بلکه لازم است خودمان بصورت ساختاری رشد کنیم. فرایند فعلی و فشارها وابستگی به نفت خام را کاهش داده ولی بهتر است خودمان تصمیم به این کار بگیریم همانطور که تدبیر مقام معظم ولایت نیز همین بوده که متاسفانه توسط دولت وقت، اجرایی نشد.

وی خطاب به وزاتخانه ها و دستگاه های دولتی بیان کرد: وزارت نفت و صنایع برای هرسال یک کتاب شامل چند هزار مسئله فنی مربوطه را میان دانشگاه های صنعتی منتشر و توزیع کنند تا آنها این مسائل را حل کنند و به مشتریان آن تحویل دهند و در نتیجه مشکلات داخل کشور مرتفع و دانشگاه های ما برای پیدا کردن مسائل و نوشتن مقالات در اینترنت سرگردان نباشد.

وی به کم کاری دستگاه های دولتی در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد: حال که دستگاه ها این کار را نمی کنند بسیج به عنوان پرکننده این خلا ها در نظام برای این امر مهم اقدام کرده است و آنرا با سازماندهی جدید بسیج مهندسین عملیاتی می کند و بسیج مهندسین باید این چرخه را برقرار کنند و با همکاری بسیج اساتید دانشگاه ها و بسیج دانشجویی، زحمات اساتید و محققان را به مسیر حل مشکلات و مسائل کشور بیاورند تا حتی صادر کننده فناوری ها باشیم.

رییس سازمان بسیج مستضعفین نقش آفرینی بسیج مهندسین در چرخه فرآیند مدیریت دانش و راهیابی تکنولوژی به بازار را از حماسه های اقتصادی بسیج مهندسین دانست و خاطرنشان کرد: مدیریت دانش قدمی مهم است که کشور را به قله های اصلی برساند تا مطالبه مقام معظم ولایت عملی شود که معظم له فرمودند «هر دانشمندى اگر بخواهد به آخرین فراورده‌هاى علمى دست پیدا کند، ناچار باشد زبان فارسى را - که شما اثرتان را به زبان فارسى نوشته‌اید - یاد بگیرد».
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها