امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16478
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 97
محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه کاربری نواحی با ساخت سد‌ها طی سالهای اخیر تغییر کرده است، اظهارداشت: همین امر موجب خشک شدن ...

محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه کاربری نواحی با ساخت سد‌ها طی سالهای اخیر تغییر کرده است، اظهارداشت: همین امر موجب خشک شدن تالابهای نواحی و مناطق مختلف شده است.

رئیس کارگروه تحقیقات مؤلفه‌های بیابان‌زایی بیان داشت: زمانی که محیط زیست رطوبت خود را از دست می‌دهد تمامی زیست‌مندان با مشکل روبرو می‌شوند چرا که از میزان آب مناطق کاسته می‌شود.

وی با بیان اینکه طی سالهای اخیر مجموع تعداد علف‌خواران اعم از کل، بز، قوچ، میش، گوزن، آهو و غیره به 110 هزار رأس کاهش یافته است ابراز داشت: این امر برای حیات وحش بسیار نگران کننده است.

درویش با اعلام اینکه کاهش آمار حیات‌وحش فقط ناشی از بیماری نیست، افزود: تغییر کاربری اراضی، فقر زیستگاه‌ها، شکار بی‌رویه و عواملی از این دست در تحقق امر مزبور تاثیر گذار بوده است.

رئیس کارگروه تحقیقات مؤلفه‌های بیابان‌زایی متذکر شد: باید تامین حق‌آبه محیط زیست به رسمیت شناخته شود به طوریکه اگر قرار است سدی ساخته شود تأمین حق‌آبه محیط زیست پایین دست آن نیز در نظر گرفته شود.

وی در ادامه افزود: بنابرگفته وزارت نیرو بین 90 تا 92 درصد آب به بخش کشاورزی، 4 تا 6 درصد به بخش شرب و مابقی به صنعت اختصاص داده شده است اما در این میان سهمی برای طبیعت منظور نشده است.

درویش خاطرنشان کرد: باید در چیدمان توسعه کشور حق‌آبه محیط زیست رعایت شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها