امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16484
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 71
فرهاد تجری نائب رئیس سابق کمیسیون قضایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اشاره به نامگذاری سومین روز از هفته قوه قضاییه با عنوان "قوه قضاییه و ...

فرهاد تجری نائب رئیس سابق کمیسیون قضایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اشاره به نامگذاری سومین روز از هفته قوه قضاییه با عنوان "قوه قضاییه و حمایت از حقوق شهروندی" اظهار داشت: بحث حقوق شهروندی همچون پیشگیری از جرم تنها مختص دستگاه قضایی نیست اما این دستگاه می‌تواند نقش اساسی و محوری را در تامین وحمایت از حقوق شهروندی داشته باشد.

وی تعامل و همکاری تمام نهادهای مرتبط با حقوق شهروندی را با دستگاه قضایی ضروری دانست و افزود: در قوه قضاییه نسبت به داشتن حق وکیل، حق شکایت، حق ورود و سایر حقوقی که از آن به عنوان حقوق اولیه شهروندی یاد می‌شود برای مردم فروگذار نکرده اما اقدامات فراتر از اینها نیاز به ساختاری اداری و همکاری سایر ارگانها دارد.

نائب رئیس سابق کمیسیون قضایی تامین امکانات عادلانه، دسترسی به اعتبارات و بهره وری از شرایط یکسان در توزیع امتیاز را از جمله ابعاد حقوق شهروندی دارد.

تجری تاکید کرد: بدون شک در چند سال اخیر قوه قضاییه اقدامات اساسی را در جهت حمایت از حقوق شهروندی داشته و در زمان آیت الله شاهرودی حرکتی جدید در این زمینه آغاز شد البته انتظار ما از مدیریت جدید دستگاه قاضی این بود که روند این حرکت را سرعت بیشتری ادامه دهد.

وی افزود: توقع ما از دستگاه قضایی این است که در تامین حقوق شهروندی تلاش و شتاب بیشتری داشته باشد و البته آیت الله آملی لاریجانی تا کنون در این زمینه گامهای موثری را برداشته است.

وی استقلال دستگاه قضایی را یکی از ویژگی‌های مهم قوه قضایی دانست و تصریح کرد: مدیریت‌های قوه قضاییه در طول دوران‌های مختلف تلاش داشتند تا با حفظ شان و استقلال دستگاه قضایی به اهداف قانون اساسی نزدیک شوند.

نائب رئیس سابق کمیسیون قضایی تصریح کرد: استقلال قوه قضاییه در مورد قاضی‌ها هم صدق می‌کند و حتی رئیس دستگاه قضایی نمی‌تواند در کار قضات دخالت کند و یا در رأیی که آنها صادر می‌کنند ببرد.

وی با اشاره به برخی از فشارها و موانعی که بر سر راه دستگاه قضایی است گفت: یکی ازدستاوردهای ارزشمند در دستگاه قضایی بحث پلیس قضایی بود که متاسفانه با برخی فشارها و محدودیت‌ها همراه شد اما به طور کلی دستگاه قضایی از جهت کمی و کیفی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

تجری در پایان خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب قوانین ما برگرفته از قوانین غربی بود اما پس از انقلاب قوانین ما منطبق با موازین شرعی شد به طوری که بسیاری از کشورهای اسلامی قوانین جمهوری اسلامی را به عنوان الگویی برای خود در نظر گرفتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها