امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۱۳:۲۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 164866
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۱۲
تعداد بازدید: 4146
یکی از فلسفه های اصلی حکومت اسلامی این است که مقامات در کنار جایگاه مدیریتی و سیاسی، مقام معنوی و باطنی نیز داشته باشند، همان طور که در بالاترین جایگاه سیاسی و اجرایی کشور یعنی رهبری این اتحاد وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد قائم مقامی، استاد حوزه درباره شاخصه های دولتمردان زمینه ساز ظهور اظهار کرد: ما در نظامی هستیم که ماهیت و خصوصیات ویژه ای دارد. این نظام همانطور که در آغاز خود مبتنی بر انقلاب بوده، در تداوم نیز مبنای انقلابی اش را حفظ کرده و اصولا ماهیت آن، همین جریانی است که آغاز شده و انتهای آن به امید الهی ظهور امام زمان (ع) خواهد بود.

 

وی افزود: به عبارت دیگر ما واقعه انقلاب اسلامی را طلوع دولت آل محمد (ص) در عالم می دانیم. (صرفا طلوع و سرآغاز آن؛ نه اینکه بگوییم تمام اصل آن محقق شده است)، در اینجا بحث ارتباط میان حکومت (مبنای نظام و انقلاب) و دولت (قوه مجریه) پیش می آید.

 

این استاد حوزه تصریح کرد: این انتظار می رود که قوه مجریه که در میان سه قوه کشور مهمترین آنها محسوب می شود، هماهنگ با انقلاب و نظام باشد و با ضرباهنگ انقلابی حرکت کند.

 

حجت الاسلام قائم مقامی در ادامه بیان کرد: ما در سال های متمادی پس از انقلاب اسلامی تجربه های بسیاری داشته ایم و بعضا در برخی دولت ها ضرباهنگ دولت از ضرباهنگ انقلاب و اصل آن کُندتر بوده و از اصل نظام که نماد آن ولایت فقیه است، کندتر حرکت کرده است البته کند حرکت کردن به شرط اینکه انسان درصدد جبران باشد، قابل قبول است.

 

وی تاکید کرد:‌اشکال وقتی است که فاصله باشد و کسی یا کسانی بخواهند این فاصله را تشدید کنند، یعنی بگویند که اصولا باید فاصله وجود داشته و دو گفتمان مطرح باشد، یعنی انقلاب و نظام یک گفتمان داشته باشند و دولت یک گفتمان دیگر.

 

حجت الاسلام قائم مقامی این تفکر را اشتباهی بسیار بزرگ دانست و ابراز کرد:‌ چنینی اشتباهی در تجربه انقلاب ما وجود دارد و این تجربه ثابت کرد که نباید چنین باشد، دولت و دولتمردان که قوه اجراییانقلاب هستند تا آخرین حد امکان باید تلاش کنند که خود را با ضرباهنگ انقلاب تطبیق دهند و این معنا را به یاد داشته باشند که این نظام، نظامی الهی بوده، است و الهی خواهد ماند و اگر الهی بودنش را از دست بدهد، حرف جدیدی برای جهان ندارد.

 

این استاد اخلاق ادامه داد: یکی از مبانی الهی بودن نظام، انطباق دو مقام ظاهری و باطنی در وجود انسان است. یکی از فلسفه های اصلی حکومت اسلامی این است که کسانی که مقاماتی را در آن عهده دار می شوند در کنار مقامات ظاهری، مدیریتی، سیاسی، اعتباری و ... مقام معنوی و باطنی نیز داشته باشند همان طور که در بالاترین جایگاه سیاسی و اجرایی کشور که رهبری باشد این اتحاد وجود دارد و ما می بینیم کسی که در بالاترین جایگاه اعتباری و مدیریتی این کشور است بالاترین مقام معنوی و باطنی را دارد.

 

وی در ادامه گفت:‌ بنابر فلسفه انقلاب اسلامی، انتظار می رود این الگو تنها در همان حد یک مقام باقی نماند، بلکه در دولت نیز این انتظار وجود دارد یعنی رییس جمهور که نفر دوم مملکت به لحاظ سیاسی و اجرایی است باید توامان مقام معنوی، دینی و انقلابی کشور را نیز داشته باشد و همچنین وزراء.

 

حجت الاسلام قائم مقامی تاکید کرد:‌اینکه دولتمردان باید اهل فقاهت، روحانیت، زهد، معنویت و تقوا باشند جای شک و تردید ندارد؛ طبیعتا در جمهوری اسلامی این انتظار وجود دارد که اگر مقامی احراز شد اعم از سفیر، وکیل یا وزیر و یا رییس فلان سازمان این تصور پیش نیاید که ما باید بر مبنای مقامات مان برخوردار نیز باشیم یعنی اگر کسی مقام و مسئولیت بالاتری دارد باید میزان برخورداری او نیز بیشتر باشد، این یک منطق پادشاهی و سلطنتی است نه منطبق با ولایت.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در منطق ولایت هرچه مقام و مسئولیت شما بالا می رود مقام معنوی نیز بالا می رود. تئوری اشرافیت مدیران یکی از خطرناک ترین تئوری ها در انقلاب اسلامی است که امیدواریم مدیران ما هرگز به سوی ثروت اندوزی و اشرافیت نروند زیرا میل عملی به اشرافیت و دنیا و مادیات آن، منجر به تغییر عقیده و نظر می شود.

منبع:خبرگزاری شبستان

آخرین اخبار
پربازدید ها