امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16489
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 271
موسی قربانی عضو سابق کمیسیون قضایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به نامگذاری‌ روزهای هفته قوه ...

موسی قربانی عضو سابق کمیسیون قضایی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به نامگذاری‌ روزهای هفته قوه قضائیه با عنوان «قوه قضائیه و حمایت ازحقوق شهروندی»، اظهار داشت: تلاش همه در دستگاه قضایی بر حفظ حقوق شهروندی است.

وی با اشاره به دوره ریاست آیت‌‌الله شاهرودی گفت: در زمان آیت‌الله شاهرودی بخشنامه‌ای در رابطه با حقوق شهروندی صادر شد که مجلس آن را به صورت قانون در آورد که این نشان از هماهنگی میان قوه مقننه و قضائیه در بحث حقوق شهروندی داشت.

وی افزود: همچنین دفتری برای پیگیری حقوق شهروندان ایجاد شد که توانست نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد، اما هنوز تا جایگاه مطلوب فاصله داریم.

عضو سابق کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد:‌ متاسفانه برخی قضات در بحث حمایت از حقوق شهروندی کوتاهی می‌کنند و آنچه که مدنظر مسئولین قوه قضائیه است، هنوز در بدنه دستگاه قضایی عملیاتی نشده که دلیل این امر می‌تواند کمبود نیروی انسانی باشد.

وی کمبود نیروهای کارآمد را دلیل دیگری دانست و گفت: البته در خارج از قوه قضائیه هم مسئولین و دستگاه‌های مختلف وظیفه دارند تا در بحث حمایت از حقوق شهروندی اقداماتی را انجام دهند.

قربانی نامناسب بودن فضای دادگاه‌ها و دادگستری‌ها را یکی از نمونه‌های نقض حقوق شهروندی دانست و گفت: برای مثال در فرودگاه‌ها، بانک‌ها و بیمارستان‌ها فضای مناسبی برای حضور ارباب رجوع وجود دارد اما متاسفانه ما در دادگستری‌ها چنین فضایی را شاهد نیستیم.

وی تاکید کرد: همه افرادی که به دادگستری می‌آیند مجرم نیستند و نباید به آنها به دید یک متهم نگاه کرد و امکانات رفاهی و فضای مناسب باید در دادگستری‌ها هم ایجاد شود.

این کارشناس مسائل قضایی به تلاش رئیس دستگاه قضایی در بحث حمایت از حقوق شهروندان اشاره کرد و گفت:‌ آیت‌الله آملی لاریجانی دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های زیادی را در رابطه با کاهش زندان‌ها، تسریع دادرسی و حفظ حقوق شهروندی ابلاغ کردند.

قربانی افزود: قوه قضائیه هنوز به استاندارد اداری نرسیده و تنها 70 درصد از کارکنان شرایط احراز سمت‌های اداری را دارند.

عضو سابق کمیسیون قضایی مجلس خاطرنشان کرد: تلاش مسئولین در راستای حفظ حقوق بشر مناسب بوده اما در این زمینه هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها