امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164919
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 248
به گزارش پیروان موعود، ‘زمیحان مات زین’ از کارمندان بخش مذهبی وزارت کشور مالزی که به تازگی به سازمان زندان های این کشور پیوسته و برای ...

به گزارش پیروان موعود، ‘زمیحان مات زین’ از کارمندان بخش مذهبی وزارت کشور مالزی که به تازگی به سازمان زندان های این کشور پیوسته و برای بازپروری افراط گرایان و حامیان گروه تروریستی داعش اقدام می کند، براین باور است که این افراد در مواجهه با سلفی گری و وهابیگری، افراطی شده اند.

به نوشته روز دوشنبه تارنمای روزنامه ‘استار’، وی در گفت وگویی روش وهابیت را فراتر از افراطی گری دانست و هشدار داد از آنجا که وهابیون، مسلمانانی را که از آنهای پیروی نمی کنند، غیرمسلمان دانسته و ریختن خود آنها را جایز می دانند، این امر می تواند باعث شکاف میان مسلمانان شود.

وی گفت که علاوه بر گروه تروریستی داعش، گروه های دیگری از قبیل جماعت اسلامی، ابوسیاف، القاعده، جبهه النصره، بوکوحرام و الشبات همگی با پیروی از آموزه های وهابیسم و سلفی گری، رفتار وحشیانه خود را توجیه می کنند.
‘زمیحان مات زین’ که دارای دکترای فقه و فلسفه بوده و در مورد ‘مدیریت منازعات و داعش’ مطالعه می کند، گفت که این افراط گرایان احساس می کنند، مسلمان حقیقی هستند.
به گفته وی، این افراط گرایان ناشی از وهابیسم دیدگاه یا مجوزهای مذهبی دیگران از قبیل فتوای سازمان ها و یا شوراهای مذهبی را نمی پذیرند. آنها یک دولت به اصطلاح اسلامی می خواهند، اما دمکراسی و انتخابات را مورد پذیرش قرار نمی دهند.

این کارشناس مالزیایی، گفت: این گروه ها تمایل به سرقت، آدم ربایی، دزدی دریایی، توقیف اموال و دارایی، سرقت اسلحه، انجام حملات انتحاری و خرید مواد ساخت بمب دارند تا از این طریق نظام های فعلی که دولت ها ساخته اند و این قبیل گروه ها آنها را غیر اسلامی می دانند تخریب کنند و یک دولت به اصطلاح اسلامی بر اساس مدل خود طرح ریزی کنند.
وی با تاکید بر اینکه گروه های ترویستی موضوع جدیدی در مالزی نیست، گفت: روند موجود به این دلیل که ساختاری وجود ندارد و حملات می تواند در هر نقطه ای رخ دهد و افراط گرایان نیز تندروتر شده اند، به طور جدی نگران کننده است.
‘زمیحان’ همچنین ریاست مرکزی با نام ‘آسواجا’ که هدف از آن تلاش برای متوقف کردن تاثیرات وهابیسم و سلفی گری در مالزی است را بر عهده دارد.

استار نوشت: عربستان سعودی منابع مالی زیادی در اختیار دارد و یکی از اصلی ترین حامیان مالی بسیاری از موسسات خیریه و تشکل های غیردولتی در مالزی است و با این شرایط متوقف کردن تاثیرات وهابسیم کار مشکلی به نظر می رسد.

به نوشته این روزنامه، همچنین برخی افراد تاثیرگذار در مالزی در دفاع از وهابیسم و سلفی گری سخن می گویند. آنها ادعا می کنند وهابسیم و سلفی گری بخشی از اسلام سنی است و این موضوع را که وهابیسم – سلفی گری باعث تندوری و افراط گری در مالزی شده و باعث می شود مردم به داعش بپیوندند، رد می کنند.

چند ماه پیش، ‘شوکور حسین’ رئیس شورای ملی فتوای مالزی نیز این مساله را مورد تاکید قرار داد و اعلام کرد وهابیسم در مالزی ممنوع نیست، در حالی که این تفکر به دلیل کافر دانستن مسلمانانی که از آنها پیروی نمی کنند در مالزی جایگاهی ندارد.
وی همچنین اشاره کرد، مذهب یک موضوع ایالتی در مالزی است، این اقدام به مقامات ایالتی بستگی دارد که وهابیسم را ممنوع کنند و یا اینکه آن را مجاز بدانند.
‘جوهور’، ‘کداح’، ‘نگری سمبیلان’، ‘پهنگ’، ‘پراک’ و ‘سلانگور’ ۶ ایالت از مجموع ۱۳ ایالت مالزی فعالیت وهابیسم را ممنوع کرده اند.
‘اِنکو احمد فادزیل اِنکو علی’ کارمند ارشد موسسه تحقیقات استراتژیک اسلامی مالزی (ایکسیم) نیز معتقد است تنها یک عامل باعث پیوستن مردم به داعش نمی شود و پیوستن افراد جوان به این گروه نشان دهنده بالغ نشدن آنهاست.

به گفته وی، داده های پلیس مالزی مربوط به بازداشت شدگان داخلی و خارجی مرتبط با داعش نشان می دهد همه آنها در یک نکته و یا بیشتر با ایدئولوژی های وهابیسم / سلفی گری در چالش بوده اند.
این مقام مذهبی مالزی تصریح کرد این موضوع که عربستان سعودی چندین سال به مسلمانان مالزی بورسیه تحصیلی اعطا کرده و بسیاری از این افراد پس از بازگشت به مالزی در مناصب کلیدی سازمان های اسلامی قرار گرفته اند و برخی نیز استاد دانشگاه شده اند، بر کسی پوشیده نیست.
‘اِنکو احمد فادزیل اِنکو علی’ در ادامه گفت: آنها دسترسی رایگان به جوانان کم تجربه می دهند و به آسانی سال به سال بر اذهان بسیاری از جوانان تاثیر می گذارند. من نمی گویم همه اینها افراط گرا می شوند، اما به طور قطع بذر افراطی گری در این سنین در ذهن آنها کاشته می شود.
وی خواستار بازنگری جدی در دروس و موضوعات اسلامی در زمان تدریس رشته های مذهبی شد و گفت: برای متوقف کردن و یا کاهش خطر افراط گرا شدن جوانان، تغییر محتوای آموزشی از سال های اولیه مهم است و باید به گونه ای طراحی شود که پیام درست به آسانی منتقل و درک شود.
این مقام مذهبی همچنین از احزاب سیاسی مالزی خواست با اراده قوی از ورود این قبیل عناصر به احزاب جلوگیری کنند.

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه آیا مقابله با وهابیسم و سلفی گری، روابط نزدیک عربستان سعودی و مالزی را تحت تاثیر قرار نمی دهد، گفت: ما حق و حتی تعهد داریم چنین برداشت خشن و نادرستی از اسلام که در نهایت باعث افراطی گری و تروریسم می شود، را رد کنیم. کاملا غیرقابل پذیرش است که بگوییم چنین مکتب تفکری را با این بهانه که نمی خواهیم روابط خود را با پادشاهی عربستان سعودی محدود کنیم، رد نمی کنیم. یا اینکه بدتر، این بهانه را مطرح کنیم که این رد همکاری می تواند باعث از دست دادن سهمیه سالیانه حج شود.
کارشناس ارشد موسسه تحقیقات استراتژیک اسلامی مالزی (ایکسیم) در ادامه گفت: با این حال که شیعه یک مذهب اصلی در مالزی است، اما رد تفسیر شیعه از اسلام توسط مالزی در روابط بین ایران و مالزی تاثیری نداشته است.

وی گفت: به طور مشابه، رد وهابیسم و سلفی گری به معنای مخالفت با پادشاهی و دولت عربستان نیست. ما همچنان می توانیم از عربستان سعودی کمک مالی دریافت کنیم، اما نباید خود را بنده دکترین خطرناک آنها کنیم، به گونه ای که هنگام پذیرش کمک های مالی سعودی ها، ما روح خود را به آنها بفروشیم.
‘اِنکو احمد فادزیل اِنکو علی’ گفت: مالزی کمک های مالی از غرب دریافت می کند، اما مسیحیت که مذهب اصلی آنها را هرگز مورد پذیرش قرار نداده است.
وی گفت: خیلی ساده لوحانه است که بگوییم هنگامی که کمک های مالی از عربستان سعودی دریافت کرده ایم، ما باید وهابیسم و سلفی گری را بپذیریم. حتی مقام های برجسته ای در عربستان سعودی با صراحت آغاز به پذیرش این نکته کرده اند که وهابیسم و سلفی گری ریشه افراط گرایی و تروریسم است.

آخرین اخبار
پربازدید ها