امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 164991
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 243
به گزارش پیروان موعود، شورای رهبری ائتلاف ملی عراق، بزرگ ترین ائتلاف شیعیان در پارلمان این کشور صبح امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای از درخواست ...

به گزارش پیروان موعود، شورای رهبری ائتلاف ملی عراق، بزرگ ترین ائتلاف شیعیان در پارلمان این کشور صبح امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای از درخواست وزارت امور خارجه عراق از همتای عربستانی خود برای تغییر «ثامر السبهان»، سفیر این کشور در بغداد استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، شورای رهبری ائتلاف ملی عراق در بیانیه خود آورده که اعضای شورا در جلسه اخیر خود به ریاست «ابراهیم الجعفری»، رئیس ائتلاف و وزیر خارجه این کشور، از درخواست این وزارتخانه از وزارت امور خارجه عربستان سعودی برای تغییر سفیر این کشور در بغداد استقبال کرده و آن را نشانه توجه و اهتمام به موفقیت روند گسترش روابط دوجانیه میان دو کشور دانستند.

در این بیانیه همچنین آمده که اعضای شورای رهبری ائتلاف ملی عراق بر گسترش روابط این کشور با سایر کشورهای جهان عرب در راستای دستیابی به منافع مشترک و ایجاد شرایط و فضای مناسب برای تحقق این مهم تاکید کردند.

از سوی دیگر، ائتلاف نیروهای عراقی، بزرگ ترین ائتلاف سنی ها در پارلمان عراق نیز با صدور بیانیه ای ضمن مخالفت با درخواست تغییر السبهان، آن را نشانه ورود دوباره و بدون توجیه این کشور به محور اختلاف با کشورهای عربی دانسته و مدعی شد که بغداد این درخواست را در نتیجه فشارهای «گروه های شبه نظامی سرکش» ارائه داده است.

ائتلاف نیروهای عراقی در بیانیه خود ضمن ابراز شگفتی از درخواست وزارت خارجه عراق برای تغییر سفیر عربستان، مدعی شد که این کشور دست یاری به سوی ملت عراق دراز کرده و در بحران امنیتی و انسانی کنونی نیز، پشتیبان آن بوده و هست.

در بیانیه بزرگ ترین ائتلاف احزاب سیاسی سنی در پارلمان عراق همچنین درخواست تغییر سفیر سعودی را توهین عمدی به نقش منطقه ای این کشور و همچنین یک مسئله بی سابقه و خطرناک قلمداد شده که عرف دیپلماتیک میان کشورهای متمدن تاکنون شاهد آن نبوده است.

ائتلاف نیروهای عراقی ضمن مخالفت با این تصمیم وزارت خارجه و درخواست دست کشیدن از آن برای حفظ منافع مشترک، بر این مسئله تاکید کرد که چنین تصمیم هایی باید در راستای منافع ملی و با توافق شرکای سیاسی اتخاذ شود.

آخرین اخبار
پربازدید ها