امروز : یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 26
۱۵:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 165126
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ - ساعت ۲۱:۲۷
تعداد بازدید: 378
به دلیل نزدیکى دوران زندگى حضرت جوادالائمه علیه السلام با ولادت امام مهدى علیه السلام حکمت خداوند اقتضا مى کرد که نویدها و بشارتهاى آن بزرگوار از امام مهدى علیه السلام فراوان باشد، چرا که عصر آن گرامى با میلاد محبوب دلها چیزى حدود 50 سال بیشتر فاصله نداشت .

به دلیل نزدیکى دوران زندگى حضرت جوادالائمه علیه السلام با ولادت امام مهدى علیه السلام حکمت خداوند اقتضا مى کرد که نویدها و بشارتهاى آن بزرگوار از امام مهدى علیه السلام فراوان باشد، چرا که عصر آن گرامى با میلاد محبوب دلها چیزى حدود 50 سال بیشتر فاصله نداشت .

و نیز انتظار مى رفت که نویدها در مورد نزدیک شدن میلاد پیشوایى که قرآن و پیامبر و امامان نور علیهم السلام از آن بشارت داده بودند، بمنظور آگاهى غفلت زدگان ، قوت قلب و آرامش خاطر مؤ منان ، در گسترده ترین شکل ممکن صورت گیرد اما دست فریب و خیانت رژیم عباسى حضرت جواد علیه السلام را در بهاران جوانى و طراوت و شکوفایى زندگى در حالى که هنوز 25 سال از عمر گرانمایه اش نگذشته بود، بوسیله سم خیانت به شهادت رساند و مانع از این بشارتها و نویدها در مورد حضرت مهدى علیه السلام شد.


امام جواد علیه السلام با سه تن از طاغوتهاى ((بنى عباس )) معاصر بود که هر کدام از آنها نسبت به وجود گرانمایه آن حضرت قلبى مملو از کینه و خشم داشتند و هر لحظه او را در فشار و تنگناى بیشترى قرار مى دادند و براى بدنام ساختن نام نیکو و بلند آوازه اش و به منظور خاموش ساختن نور وجودش ، توطئه ها مى چیدند و نقشه ها مى کشیدند، اما با وجود آن موانع و مشکلات که بر سر راه امام جواد علیه السلام بود باز هم کتابهاى حدیثى و مجموعه هاى روایى ما، از روایات و نویدهاى رسیده از آن حضرت در مورد وجود گرانمایه امام عصر علیه السلام تهى نیست .
براى نمونه :


1_ حضرت ((عبدالعظیم حسنى )) آورده است که : به محضر امام جواد شرفیاب شدم و تصمیم گرفتم که از او بپرسم : ((آیا او ((قائم )) آل محمد است یا دیگرى ؟)) اما پیش از اینکه سخن آغاز نمایم او فرمود:
((یا اباالقاسم ! ان القائم منا هو المهدى ! الذى یجب ان ینتظر فى غیبته و یطاع فى ظهوره و هو الثالث من ولدى .
و الذى بعث محمدا(ص ) بالنبوة و خصنا بالامامة انه لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتى یخرج فیه ، فیملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما.
ان الله تبارک و تعالى یصلح له امره فى لیلة ، کما اصلح امر کلیمه موسى علیه السلام اذ ذهب لیقتبس لاهله نارا فرجع و هو رسول نبى .)) (169)


یعنى : ((قائم )) ما خاندان وحى و رسالت ، حضرت مهدى است ، هموست که در دوران غیبتش باید مردم انتظار ظهورش را برند و پس از ظهورش فرمان او را به جان بخرند و سومین فرزند از نسل من است .
بخدایى که محمد(ص ) را به رسالت برانگیخت و ما را به امامت برگزید، اگر از عمر این جهان تنها یک روز باقى مانده باشد، خداوند آن روز را طولانى خواهد ساخت تا او ظهور نموده ، جهان را پر از عدل و داد سازد، همانگونه که به هنگامه ظهورش از ستم و بیداد لبریز است .
خداوند، کار قیام او را در یک شب تاریخى و جاودانه فراهم خواهد ساخت . همانگونه که کار رسالت و نبوت موسى بن عمران را به هنگامى که بسوى آن آتش رفت تا براى خاندان خویش از آن برگیرد، اصلاح فرمود و آن جناب در حالى بازگشت که به رسالت برانگیخته شده بود.))


((افضل اعمال شیعتنا انتظار الفرج .))
یعنى : پرفضیلت ترین و برترین اعمال شیعیان و دوستداران ما، انتظار فرج است .
2_ و نیز از حضرت عبدالعظیم حسنى آورده اند که :
به امام جواد علیه السلام گفتم :
((سرورم ! من امیدوارم شما ((قائم آل محمد)) باشید همان اصلاحگر بزرگى که زمین را لبریز از عدالت و دادگرى خواهد ساخت همانگونه که در آستانه ظهورش از ستم و بیداد لبریز است .))
آن حضرت فرمود:
((ما منا الا و هو قائم باءمر الله و هاد الى دین الله و لکن القائم الذى یطهر الله (عزوجل ) به الارض من اهل الکفر و الجحود و یملاها عدلا و قسطا، هو الذى تخفى عن الناس ولادته ، و یغیب عنهم شخصه و یحرم علیهم تسمته .
وهو سمى رسول الله و کنیه و هو الذى تطوى له ارض و یذل له کل صعب ...)) (170)
یعنى : ابوالقاسم ! همه ما قیام کننده به امر خدا و هدایتگر بسوى دین و آیین راستین او هستیم . اما آن قائمى که خداوند بدست او زمین را از کفر و شرک و ستم و بیداد پاک و آنگاه از عدل و داد لبریز مى سازد، کسى است که ولادتش از مردم پوشیده مى ماند و وجود گرانمایه اش غایب مى گردد و آوردن نام مقدسش به صراحت تحریم مى شود.
او همنام و هم کنیه با پیامبر خداست و کسى است که زمین براى او در هم پیچیده مى شود و هر سختى و مشکلى برایش سهل و آسان مى گردد... .

پانویس:
169- اثـبـات الهـداة ، ج 3، ص 497، ح 263 بـه نقل از ثواب الاعمال .
170- اثـبـات الهـداة ، ج 3، ص 498، ح 272 بـه نـقـل از ثـواب الاعـمـال و ص 520، ح 391 بـه نقل از برقى ، المحاسن ،

منبع:برگرفته از آثار آیة الله سید محمد کاظم قزوینی

 

آخرین اخبار
پربازدید ها