امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16529
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۴
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، واشنگتن از مسکو خواسته «اسنودن» 29 ساله یکی از بی‌سابقه‌ترین افشاگران تاریخ سیاسی آمریکا را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، واشنگتن از مسکو خواسته «اسنودن» 29 ساله یکی از بی‌سابقه‌ترین افشاگران تاریخ سیاسی آمریکا را به این کشور مسترد کرده و به وی اجازه پرواز به سمت اکوادور برای اخذ پناهندگی ندهد.

آقای «ادوارد اسنودن» یکی از معاونان فنی سازمان سیا و از کارمندان یک شرکت دفاعی پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا است که در روزهای اخیر با افشای اسناد فوق‌العاده محرمانه‌ای از شنود تلفنی و اینترنتی دولت آمریکا از میلیون‌ها شهروند آمریکایی جنجال‌ساز شده است.

دادگستری آمریکا این پیمان‌کار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا را به جاسوسی، دزدی و تغییر در اسناد محرمانه متهم کرده است.

اطلاعاتی که آقای اسنودن درز داد از برنامه‌های گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا در جمع آوری اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی پرده برداشت.

بر اساس اطلاعاتی که وی منتشر کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا از شرکت مخابراتی «ورایزن»، یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی آمریکا، خواسته بود تا مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی شهروندان را در اختیارش بگذارد.

دولت آمریکا این طرح را تایید کرده و آنرا برای افزایش امنیت شهروندان لازم دانسته است. با این حال، فعالان حقوق بشر این برنامه اطلاعاتی دولت آمریکا را در تضاد با آزادی های فردی و حقوق شهروندان این کشور ارزیابی می‌کنند.

آقای اسنودن پیش از منتشر شدن خبر جمع آوری اطلاعات، به هنگ کنگ سفر کرده بود، اما روز یکشنبه در پروازی آنجا را به مقصد روسیه ترک کرد.

پیشتر آمریکا از دولت هنگ کنگ خواسته بود وی را به این کشور استرداد کند، اما هنگ‌کنگ از انجام این کار خودداری کرده و گفته بود که مدارک کافی برای دستگیری وی در اختیار ندارد.

احتمال می‌رود، اکوادور مقصد بعدی آقای اسنودن باشد. یک مقام اسبق اطلاعاتی به رسانه دولتی بی‌بی‌سی گفته است این افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا بنا به درخواست یکی از مقامات دولت هنگ‌کنگ صورت گرفته است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، خانم «کایتیلین هایدن»، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، امروز دوشنبه گفت: «از دولت روسیه انتظار داریم تمامی گزینه‌های پیش رو برای استرداد آقای اسنودن به خاک آمریکا و محاکمه به خاطر ارتکاب جرائمی که به آنها متهم است را در نظر بگیرد.»

وی از مسکو خواست با توجه به سوابق همکاری های دو کشور در موضوعات اجرای قوانین و استرداد مجرمین، از جمله در موضوع بمب‌گذاری ماراتن بوستون، این بار نیز مسکو همکاری‌های لازم برای استرداد اسنودن را به عمل آورد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها