امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16536
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۴
تعداد بازدید: 96
«یوسف رزقة» کارشناس مسائل سیاسی فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نابلس اظهارداشت: هرچند رامی الحمدالله ...

«یوسف رزقة» کارشناس مسائل سیاسی فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نابلس اظهارداشت: هرچند رامی الحمدالله نخست وزیر تشکیلات خودگردان استعفای خود را پس گرفت، اما استعفای وی به خودی خود بیانگر حقایق بوده و پیام‌های خود را رسانده است.

وی در توضیح این مطلب تصریح کرد: الحمدالله مشوقی برای ادامه فعالیت نداشت تا جایی که احساس می کرد بندها گلو و دست‌های او را بسته و بدتر از آن مانع آزادی او شده اند از همین رو در صدد بازیافتن آزادی خود برآمده و استعفا کرد.

رزقه افزود: الحمدالله تحت فشار از استفعای خود صرف نظر کرد که البته این موضوع به شخص او مربوط می شود اما به عنوان یک ناظر و به عنوان یک صاحب حق به طور کلی معتقدم که استعفای نخست وزیر از وجود یک توده مریض پرده بر می دارد و پس گرفتن آن نشان دهنده سلامتی نیست.

وی در ادامه گفت: نمی توان گفت که یکه تازی در قدرت می تواند سلامت یک نظام را حفظ کند همانطور که رئیس تشکیلات خودگردان نمی تواند قدرت را در انحصار خود داشته باشد بنابراین استعفای الحمدالله هرچند از آن صرف نظر شده است، اما پیام‌های خود را رسانده است.

اظهارات زرقه در حالی است که هیچ کس تصور نمی کرد که رامی الحمد الله نخست وزیر تشکیلات خودگردان به این سرعت از این پست مهم که از سلام فیاض به ارث برده بود استعفا دهد.

استعفای الحمدالله درحالی صورت گرفت که وی به دلایل آن اشاره نکرد و به این ترتیب نگاهها را به سمت جلسه با محمود عباس رئیس تشکیلات خوگردان فلسطین جلب کرده و در انتظار نتایج حاصل از آن  در ارتباط با بررسی مشکلاتی که از روز نخست با آن روبه رو بود، ماند.

اما «تیسیر نصرالله» از اعضای ارشد جنبش فتح پیش از این با اعلام اینکه این موضوع بلافاصله پس از دیدار الحمدالله با محمود عباس حل و فصل شد، پیش بینی کرده بود که وی از استعفای خود صرف نظر کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: دلیل استعفای مزبور این بود که «محمد مصطفی» معاون امور اقتصادی تشکیلات خودگردان و نیز «زیاد ابو عمرو» معاون سیاسی آن از اختیارات خود پا را فراتر گذاشته بودند.

نصرالله در توضیح این مطلب افزود: یک شخص که در یک موسسه دولتی کار می کند نمی تواند با یک موسسه و نهاد دیگر حتی نهاد ریاست جمهوری در ارتباط باشد بنابراین معاونان تشکیلات خودگردان در اصل باید از نخست وزیر دستور بگیرند زیرا وی نیز به طور مستقیم، توصیه ها و دستورات را از رئیس تشکیلات خودگردان دریافت می کند.

وی تصریح کرد: در جنبش فتح تقریبا همه با ادامه فعالیت الحمدالله به عنوان نخست وزیر موافق هستند زیرا ترک این پست موجب ناامیدی و سرخوردگی شدید در بین فلسطینی ها می شود چرا که آنان به دلایل متعدد از الحمدالله استقبال گرمی کرده بودند.

نصرالله گفت: یکی از این دلایل این است که الحمدالله یک چهره موفق دانشگاهی است و در دانشگاه النجاح که ریاست آن را در اختیار داشت، تغییرات قابل ملاحظه ای را به وجود آورد.

تزلزل ساختار سیاسی تشکیلات خودگردان

«هانی حبیب» کارشناس مسائل سیاسی فلسطینی نیز اظهارداشت: نخست وزیر مستعفی چه به صرف نظر از استعفا متقاعد شود یا خیر برای کسانی که این موضوع را پیگیری می کنند، استعفای وی به این معنی است که ساختار سیاسی فلسطین  بیش از پیش متزلزل شده است.

وی تصریح کرد: استعفای وی فرصتی برای بازنگری و ارزیابی مجدد تشکیلات خودگردان در سازمان آزادیببخش فلسطین و به عبارت بهتر کمیته اجرایی آن است که مانند تشکیلات خودگردان در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته و تقریبا به طور عمد فعالیتی ندارد.

حبیب در مورد اختلافات الحمدالله با معاونان سیاسی و اقتصادی اظهار داشت: در قانون اساسی ما چیزی به اسم معاونان رئیس تشکیلات خودگردان وجود ندارد و این بدعت جدیدی است که به رئیس تشکیلات خودگردان اجازه می دهد روند فعالیت دولت را در اختیار خود داشته باشد در حالی که نیازی به این کار نیست و دولت در اصل متعلق به اوست.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها