امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۶:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16544
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۴
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «واشنگتن‌تایمز»، گزارشی که قرار است وزارت خارجه آمریکا این هفته در مورد نقش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «واشنگتن‌تایمز»، گزارشی که قرار است وزارت خارجه آمریکا این هفته در مورد نقش ایران در منطقه آمریکای لاتین منتشر کند، نشان می‌دهد تهران نقشی در حمایت از هسته‌‌های تروریستی این منطقه ندارد.

یک منبع آگاه به این گزارش می‌گوید با وجود آنکه تعداد مقامات و اتباع ایرانی فعال در منطقه آمریکای لاتین در چند سال گذشته افزایش زیادی داشته، اما نقش و فعالیت تهران در این منطقه بسیار کمتر از آن چیزی است که پیش از این برخی نمایندگان کنگره اعلام کرده بودند.

این منبع آگاه که به دلیل ماهیت محرمانه گزارش نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید تحلیل‌های وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که هیچ مدرک قابل اتکایی وجود ندارد که نشان دهد توطئه‌ای تحت حمایت ایران در آمریکای لاتین قریب‌الوقوع باشد.

وزارت خارجه آمریکا تاکنون از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداری کرده است. پیش‌بینی می‌شود این گزارش تا پایان هفته برای «ادوارد رویس» رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور خارجی کنگره آمریکا ارسال شود.

آنطور که واشنگتن تایمز نوشته، انتشار این نتایج این گزارش می‌تواند موجب خشم و سردرگمی نمایندگانی شود که از وزارت خارجه تهیه این گزارش و اتخاذ تدابیری «علیه حضور خصمانه و فعالیت‌های ایران در آمریکا لاتین» را خواستار شده بودند.

تلاش‌های برای تصویب قانونی علیه حضور ایران در منطقه آمریکای لاتین پس از آن آغاز شد که وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرد ایران در تلاش بوده با به کارگیری یکی از کارتل‌های مکزیکی قاچاق مواد مخدر، سفیر عربستان در آمریکا را ترور کند. پس از آن هم یک تبعه ایرانی آمریکایی به همین جرم به 25 سال زندان محکوم شد.

واشنگتن تایمز در این مورد نوشته است که همین پرونده موجب شد تا نمایندگان کنگره به وزارت خارجه فشار بیاورند تا از حضور ایران در آمریکای لاتین جلوگیری شود. با این حال نوع و شکل هالیوودی سناریوی مورد ادعای وزارت دادگستری آمریکا در مورد ترور سفیر عربستان، موجب شده تا بخش بزرگی از اعضای دستگاه سیاست خارجی آمریکا هم آن را باور نکنند.

«جف دونکان» نماینده جمهوری‌خواه کنگره هم توضیح می‌دهد که وزارت خارجه اصلا به دنبال تهیه این گزارش نبوده و تنها تحت فشار کنگره دست به این کار زده. به گفته وی مقامات وزارت خارجه در محافل خصوصی اعلام کرده‌اند که نقش ایران و حزب‌الله در منطقه آمریکای لاتین کمرنگ است.

با این حال دونکان با پافشاری بر موضع قبلی خود می‌گوید اطلاعات موثقی از پلیس پاراگوئه دریافت کرده است که نشان می‌دهد ایران و حزب‌الله فعالیت زیادی در این منطقه دارند.

یک منبع غیردولتی اما نزدیک به دولت آمریکا می‌گوید وزارت خارجه در این گزارش حضور نیروهای ایرانی در این منطقه را رد کرده، اما نوشته است که هیچ مدرک مستند و موثقی وجود ندارد که نشان دهد ایران طرح و برنامه‌ای برای اجرا در این منطقه دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها