امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16547
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۴
تعداد بازدید: 276
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «عبد الباری عطوان» در سرمقاله امروز روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت: اگر ورود علنی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «عبد الباری عطوان» در سرمقاله امروز روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت: اگر ورود علنی و آشکار «حزب الله» به نبردهای جاری در سوریه و حضور رزمندگان این حزب در کنار ارتش سوریه جهت آزادی القصیر نقطه تحول مهمی در بحران سوریه به شمار می‌آید، بدون تردید اگر تصمیمات نشست کشورهای موسوم به «دوستان سوریه» که شنبه در دوحه برگزار شد، به اجرا گذاشته شود، از حیث اهمیت می‌تواند، نقطه تحول مهمی در بحران سوریه تشکیل دهد، چون موجب برافروخته شدن آتش جنگی منطقه‌ای خواهد شد و آغاز موج جدیدی از عملیات‌های انتقامحویانه را به دنبال خواهد داشت که منطقه عربی و به طور خاص کشورهای عربی منطقه خلیج فارس را هدف خواهد گرفت.

آشکار است که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در این نشست در وضعیت بحرانی و نگران کننده‌ای به دلیل عدم تمایل آمریکا، فرانسه و انگلیس به دخالت نظامی مستقیم در بحران سوریه به سر می‌بردند و به همین دلیل تصمیم گرفتند، تمام تلاش‌های خود را بر گروه‌های تروریستی مسلح متمرکز کردند تا با در اختیار قرار دادن سلاح‌های مدرن و پیشرفته به آنها به ویژه موشک‌های ضد هواپیمای قابل حمل به تفوق هوایی ارتش سوریه در آسمان پایان دهند.

به عقیده نویسنده این مقاله، اگر کشورهای توطئه کننده علیه سوریه و به خصوص قطر و عربستان سعودی می‌دانستند که نظام سوریه ظرف دو سال سرنگون نخواهد شد، هیچ‌گاه در بحران سوریه درگیر نمی‌شدند.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به همراه 150 کشور شرکت کننده در اولین نشست کشورهای موسوم به دوستان سوریه در تونس و پس از آن در استانبول به رهبری آمریکا مرتکب خطای بزرگی در محاسبات خود شدند، وقتی اعلام کردند که نظام سوریه به سرعت و طی چند هفته یا چند ماه سرنگون خواهد شد و این کشورهای عربی از بازتاب‌های داخلی و منطقه‌ای این بحران در امان خواهند بود.

عطوان با اشاره به نشست اخیر دوستان سوریه در دوحه و تصمیم آنها برای مسلح کردن مخالفان نوشت: مسلح کردن معارضان سوری به موشک‌های ضد هواپیما به این معناست که این کشورها تلاش دارند، به هر طریق ممکن موازنه نظامی در سوریه را به سود خود تغییر دهند و نظام سوریه را در تنگنای شدید قرار دهند تا تمام پیروزی‌هایی را که ارتش سوریه در سه ماهه اخیر به دست آوردند را بر باد دهند، به همین دلیل این تصمیم را باید تصمیم بسیار خطرناکی به شمار ‌آورد که به مثابه «اعلام جنگ علیه منطقه‌» تلقی می‌شود.

سردبیر روزنامه القدس العربی نوشت: موشک‌هایی « مان باد» ی که عربستان سعودی برای «ارتش آزاد سوریه»‌ ارسال کرد، می‌تواند نقش موشک‌های آمریکایی «استینگر» ضد هواپیما را بازی کند که معادلات جنگ در افغانستان را به سود مجاهدان افغان تغییر داد و موجب شکست نیروهای اتحاد شوروی سابق در افغانستان شد.

به نوشته سردبیر القدس العربی، «شیخ حمد بن جاسم»، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در پایان نشست دوحه که تنها با مشارکت 11 کشور برگزار شد، با حضور در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که ارسال سلاح به گروه‌های مسلح در سوریه تنها راه پایان دادن به جنگ است و برای برقراری عدالت استفاده از قدرت و زور امری الزامی است و ارسال سلاح تنها راه تحقق صلح در سوریه است.

عبدالباری افزود: بدون تردید این سلاح‌های پیشرفته جنگ را تنها به میدان‌های کنونی نبرد در سوریه محدود نخواهد کرد بلکه کشورهای همجوار و تمام کشورهای عرب منطقه را در برخواهد گرفت، چون دوستان نظام سوریه که به عمد یا غیر عمد توسط دشمنان سوریه نادیده گرفته شدند، هیچ‌گاه دست بسته در برابر حامیان گروه‌های تروریستی نخواهند بود.

این نویسنده سرشناس عرب با اشاره به اقدامات کشورهای عربی علیه حزب الله نوشت: کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بیرون کردن شهروندان شیعی لبنانی متهم به وفاداری‌شان به حزب الله لبنان را آغاز کردند و این دلیلی آشکار بر بیم و هراس این کشورها از هدف قرار گرفتن منافع و مصالح آنها در آینده نزدیک است به ویژه اینکه این کشورها از این بیم دارند، مبادا این شیعیان لبنانی در سایه فتنه انگیزی‌های طایفه‌ای و مذهبی صورت گرفته به بمبی درحال انفجار علیه آنها تبدیل شوند.

بر اساس تحلیل این نویسنده عرب، اگر گزارش‌های خبری منتشره در مطبوعات عربی حوزه خلیج فارس که از وجود 4 هزار شیعی لبنانی سخن می‌گویند که در فهرست اخراج از این کشورها قرار دارند، این به معنای آغاز شمارش معکوس آغاز جنگ و تروریسم در منطقه است و چه بسا اعلام کویت مبنی بر عدم دخالت در مسلح کردن گروه‌های تروریستی در سوریه زنگ خطری در این ارتباط باشد.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که اگر حکومت‌های عربی حوزه خلیج فارس بتوانند، شیعیان لبنانی را از کشورشان اخراج کنند، آیا خواهند توانست شهروندان شیعی خود را هم از کشور اخراج کنند و این حکومت‌ها با این شهروندان خود می‌خواهند چه کنند، در حالی‌که براساس آمارها رسمی بیش از نیمی از جمعیت‌های این کشورها را مانند بحرین تشکیل می‌دهند.

سردبیر روزنامه القدس العربی اوضاع منطقه را نگران کننده خواند و نوشت: روزها و هفته‌های آینده روزها و هفته‌های نگران کننده‌ای خواهند بود، چون نیروهای منطقه‌ای و کشورهای قدرتمندی که از گروه‌های مسلح در بحران سوریه حمایت می‌کنند، همچنان منافع خود را بر منافع مردم سوریه و چشم داشت‌های آنها برای دستیابی به آزادی و دمکراسی نادیده می‌گیرند.

روسیه‌ای که موشک‌های آمریکایی استینگر در افغانستان این کشور را شکست داد، هم اکنون در سوریه اجازه نمی‌دهد، موشک‌های «مان باد» این کشور و سوریه را شکست دهند و سوریه‌ای که از سوی آمریکا و انگلیس متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه معارضان سوری شده، دیگر برایش اهمیت ندارد که حتی در عمل هم از این سلاح‌ها استفاده کند.

عبدالباری درباره خطر تسلیح معارضان هشدار داد و نوشت: تمام طرف‌ها در سوریه مسلح می‌شوند، چه نظام سوریه و چه گروه‌های مسلح و تمام کشورهایی که تقریبا در این کشور دخالت دارند، از ایران و حزب الله و روسیه گرفته تا آمریکا و اردن و ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و فراخوان‌هایی که برای جهاد و جنگ در سوریه داده و این روزها به وفور ملاحظه می‌شود. بدون تردید این نسخه‌ای سحرآمیز برای به سرعت کشاندن منطقه به جنگی فراگیر است.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور فرانسه درباره لزوم باز پس گرفتن مناطق تحت کنترل سلفی ها نوشت: اما خطرناک‌تر از تمام آنچه گذشت، اظهارات «فرانسوا اولاند»، رئیس جمهوری فرانسه است که طی دیدارش از دوحه گروه‌های تروریستی را تشویق به باز پس گرفتن مناطقی کرد که گروه‌های سلفی جهادی بر آنها تسلط دارند و این باز پس گرفتن این مناطق را مهمتر از مناطقی دانست که در دست ارتش سوریه است. چون اولاند براین باور است که عدم بیرون راندن این گروه‌ها از این مناطق دستاویز لازم به ارتش سوریه برای ادامه عملیات‌های نظامی خود در مناطق مختلف سوریه را خواهد داد.

اما اولاند نگفت که با این گروه‌ها در کشورهایی همچون اردن و ترکیه که در آن نفوذ بسیاری داشته‌اند، می‌خواهد چه کند. در حالی‌که اگر به فهرست کشورهایی که این سلفی‌های جهادی از آنها برای جهاد در سوریه آمده‌اند، نگاه کنیم، نام کشورهایی مثل تونس ،عربستان سعودی، اردن و یمن و غیره را خواهیم دید که به فهرست این کشورها افزوده می‌شود، در چنین حالتی رئیس جمهوری فرانسه می‌خواهد با این سلفی‌های جهادی چه کند.

القدس العربی در پایان این مقاله نوشت: بدون تردید این طرح فتنه‌ای جدید بین ارتش آزاد سوریه و هم پیمانان آن است که به طرح فتنه‌ انگیزی‌های طایفه‌ای و مذهبی پیشین افزوده می‌شود و کسانی‌که از راه حل سیاسی و کنفرانس ژنو 2 سخن می‌گویند و براین باورند که ارسال سلاح به گروه‌های مسلح سوریه را به صلح و ثبات سوق خواهد داد، سخت در اشتباه هستند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها