امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16558
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۴
تعداد بازدید: 98
علی مهدیان کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات صورت گرفته در قطر ...

علی مهدیان کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات صورت گرفته در قطر و جانشینی فرزند «شیخ حمد» به جای وی در مسند قدرت،‌ گفت: همسر امیر فعلی شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی از عشیره بزرگ «آل مسند» است. در زمان پدر شیخ حمد این وصلت صورت گرفت تا یک آشتی بین آل مسند و آل ثانی صورت بگیرد که این رسم اعراب است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به کودتای امیر فعلی علیه پدرش یادآور شد: بعد از به قدرت رسیدن شیخ حمد، آل مسند از طریق شیخه موزه برای به قدرت رسیدن این عشیره تلاش کرد.

مهدیان به اختلاف همیشگی آل مسند و آل ثانی برای به قدرت رسیدن این عشیره اشاره کرد و افزود: با قدرت گیری شیخ جاسم، نخست‌وزیری را تفکیک کردند که این امر موجب شد آل مسند بتواند «تمیم بن حمد آل ثانی»، فرزند شیخه موزه را جانشین پدر، آن هم در زمان حیات وی کند.

وی در پاسخ به این سؤال که این تحولات چه تاثیری بر سیاست خارجی قطر دارد، گفت: سیاست خارجی این کشور طی چند سال اخیر در اختیار آمریکا بوده و با توجه به ثروت هنگفت قطر، سیاست منطقه‌ای خود را از طریق این کشور دنبال کرده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: با توجه به وابستگی فرزندان شیخه موزه به انگلیس، سیاست‌های قطر به انگلیس متمایل می‌شود.

مهدیان درباره تغییر سیاست قطر نسبت به سوریه نیز گفت: شاید سیاست قطر در باره سوریه کمی ملایم‌تر شود.

وی یادآور شد: تغییرات داخلی قطر به موضوعات خارجی ارتباطی ندارد و می‌توان آن را یک تغییر نامتعارف داخلی دانست.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار