امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 165710
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 326
به گزارش «پیروان مــوعــود »، برای گنجاندن عید غدیر خم به عنوان روز تعطیل رسمی در تقویم عراق، طرحی با جمع آوری100 امضاء تسلیم رئیس ...

به گزارش «پیروان مــوعــود »، برای گنجاندن عید غدیر خم به عنوان روز تعطیل رسمی در تقویم عراق، طرحی با جمع آوری100 امضاء تسلیم رئیس پارلمان عراق شده است.

'محمد اللکاش' از فراکسیون شهروند در پارلمان عراق روز دوشنبه در بیانیه ای با ذکر این نکته که غدیر، عید اکثریت مردم عراق است، گفت که درخواست گنجاندن این روز در تقویم تعطیلات رسمی عراق تسلیم رئیس پارلمان شده تا در جدول برنامه های پارلمان گنجانده شود.

به دلیل حاکمیت نظام های دیکتاتوری در عراق ، جشن عید غدیر خم ، روزی که پیامبر گرامی اسلام، حضرت علی (ع) را به جانشینی خود برگزید، همواره ممنوع بود، اما از سال 2003 میلادی و سقوط رژیم بعثی، این روز در عراق جشن گرفته می شود. با اینحال تاکنون این روز در تقویم رسمی عراق به عنوان روز عید و تعطیل عمومی، گنجانده نشده است.

براساس آخرین گزارش ها ، شوراهای استانی، مناطق جنوبی از جمه نجف، کربلا ، دیاله و ذیقار طی روزهای گذشته اعلام کرده اند که سه شنبه ، به عنوان روز غدیر خم تعطیل رسمی است و انتظار می رود تعداد دیگری از استان های جنوبی و مرکزی نیز این روز را تعطیل اعلام کنند.
شیعیان روز 18ذیحجه را به عنوان روزی که پیامبر گرامی اسلامی در آخرین حج خود در سال دهم هجری قمری در منطقه ای نزدیک مکه ،موسوم به غدیر خم، حضرت علی (ع) را با جمله معروف 'من کنت مولاه فهذا علی مولاه' به جانشینی خود برگزید، جشن می گیرند.

در عراق، برای اعیاد فطر و قربان معمولا بین 3 تا 5 روز تعطیل عمومی اعلام می شود و برای عید نوروز نیز یک روز سراسر عراق تعطیل رسمی است و در کردستان عراق تعطیلی نوروز یک هفته است.

آخرین اخبار
پربازدید ها