امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 165811
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۲۱:۱۷
تعداد بازدید: 236
به گزارش پیروان مــوعــود ، ارتش اسرائیل با یکی از بزرگترین بحران های تاریخ خود روبه رو است و آن فرار افسران ارشد و بسیار ورزیده از خدمت و بازگشت به ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، ارتش اسرائیل با یکی از بزرگترین بحران های تاریخ خود روبه رو است و آن فرار افسران ارشد و بسیار ورزیده از خدمت و بازگشت به زندگی غیرنظامی است به اضافه اینکه بسیاری از پست های حساس و کلیدی ارتش خالی مانده است.

نشانه‌های اولیه بحرانی که سیر صعودی گرفته است

نخستین نشانه های این بحران پس از شکست اسرائیل در جنگ تابستان سال 2006 علیه حزب الله لبنان  یا همان  جنگ 33 روزه نمود پیدا کرد.

اکنون این پدیده با توجه به تحولات عمیق جامعه اسرائیل سیر صعودی یافته است به ویژه اینکه اسرائیلی ها ترجیح می دهند فرزندانشان در ارتش خدمت نکنند.

به نوشته پایگاه «اسرائیل دیفنس» ارتش اسرائیل اکنون با بزرگترین بحران تاریخ خود روبه رو است که همان دشواری پیدا کردن افسران بلندپایه برای پرکردن پست هایی است که همچنان خالی مانده است.

سرپوش گذاشتن بر بحران ارتش

به دلیل حساسیت این بحران و نتایج احتمالی حاصل از آن برای وجهه ارتش این موضوع هنوز پنهان نگاه داشته شده است زیرا نهادهای امنیتی اسرائیل تاکید دارند که در این مورد به شکل علنی صحبت نشود.

در همین ارتباط اسرائیل دیفنس یادآور شد که ارتش اسرائیل عادت کرده است فقط اطلاعاتی را که خود می خواهد به رسانه ها درز پیدا کند، از همین رو موضوع بحران نبود و یا فرار افسران بلندپایه فقط در اتاق های دربسته پنهان مانده است اما این بحران بیش از پیش در حال نمود یافتن است.

کمبود افسران حتی با دره سروان

«عمیر ربابوت» سردبیر پایگاه اسرائیل دیفنس، یکی از سرشناس ترین تحلیلگران اسرائیل در این مطلب اعتراف کرد که اکنون بیشتر پست های نظامی بزرگ و حساس در ارتش اسرائیل خالی است و حتی افسرانی با درجه سروان هم کم پیدا می شود.

به گفته او این یک بحران بسیار حساس است و پیامدهایی برای ارتش اسرائیل دارد و به همین دلیل با اصرار دستگاه های امنیتی همچنان مخفی مانده است.

سردبیراسرائیل دیفنس همچینن تصریح کرد که این بحران جایگاه ارتش اسرائیل را تنزل داده و مزایای خدمت نظامی در دهه آینده می تواند مشابه خدمت در زندان ها و یا آتش نشانی و پلیس اسرائیل شود.

سابقه بحران جدی در ارتش اسرائیل

ربابوت نوشت: نخستین بحران بزرگ در ارتش اسرائیل بعد از جنگ اول علیه لبنان (1982) بروز کرد و با کاهش حقوق نظامیان آنها ترجیح دادند ارتش را ترک کنند و به همین دلیل افسرانی با سن 27 سال پست های حساس فرماندهی را اشغال کردند.

امروز پست های حساس نظامی به ویژه در یگان های فناوری امنیتی مانند یگان توسعه ادوات جنگی و زیرساخت های فناوری خالی است، در تشکیلات رزمی و یگان های لجستیک هم بیشتر پست ها همین وضع را داشته و خالی مانده است.

این گزارشگر اسرائیلی همچنین تاکید کرد: با فاش شدن فرار از خدمت نظامیان ارشد خواب از چشم فرماندهان ارتش اسرائیل ربوده شده است

مزایای مالی یکی از انگیزه‌های فرار از ارتش

ربابوت در توضیح دلایل مستقیم بروز این بحران در ارتش اسرائیل گفت که نظامیان اسرائیلی اکنون می توانند درآمدهای بیشتری در خارج از پایگاه های نظامی داشته و از امکانات رفاهی بیشتر برخوردار باشند و به همین دلیل ترجیح می دهند از خدمت نظامی فرار کنند.

اسرائیل دیفنس در ادامه این مطلب به نقل از یک مقام سابق ارتش اسرائیل نیز نوشت: مسائل مالی دلیل اصلی فرار نظامیان اسرائیلی از خدمت نیست بلکه مشکل بزرگتر است و به تغییرات عمیق در رویکرد جامعه اسرائیلی باز می گردد.

دوران خدمت در ارتش به سر آمده است

به گفته این منبع، مادر یک جوان یهودی اکنون تمایلی ندارد که فرزندش در ارتش اسرائیل خدمت کند و دورانی که اسرائیلی ها ترجیح می دادند در ارتش خدمت کنند، پایان یافته است.

این نظامی اسرائیلی همچنین یادآور شد  که اکنون نظامیان اسرائیلی جوان اگر با لباس نظامی در خیابان ها حضورپیدا کنند، احساس خجالت و شرم می کنند.
 

منبع: تسنیم

آخرین اخبار
پربازدید ها