امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 165920
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۳۲
تعداد بازدید: 324
به گزارش پیروان مــوعــود،استفان لندمن  با بیان اینکه آمریکا، رهبر ناقضان حقوق بشر در ایالات‌متحده و خارج از آن است، این کشور را بیش از هر ...

به گزارش پیروان مــوعــود،استفان لندمن  با بیان اینکه آمریکا، رهبر ناقضان حقوق بشر در ایالات‌متحده و خارج از آن است، این کشور را بیش از هر کشور دیگری در تاریخ، مسئول جنایت‌های بزرگ علیه بشریت و جنگ عنوان کرد. او وضعیت حقوق بشر و رفتار با سیاه‌پوستان را در داخل مرزهای ایالات‌متحده نامناسب دانست. وی معتقد است که ایالات‌متحده بیش از اینکه دولت دموکراسی باشد، دولتی پلیسی به حساب می‌آید؛ به‌گونه‌ای که خیابان‌های داخلی شهرستان‌های آن، میدان‌های وحشت و ترور سیاه‌پوستان و افراد دیگر است. در ادامه مشروح گفت‌وگو قابل‌مشاهده است:

در حادثه چهارشنبه شب شارلوت، یک سیاه‌پوست به ضرب گلوله پلیس آمریکا کشته شد و چهار افسر پلیس در موج جدیدی از تظاهرات در شهر شارلوت، مجروح شدند. به دنبال این حادثه در روز پنج‌شنبه، فرماندار ایالت کارولینای شمالی اعلام وضعیت اورژانسی کرد. همان‌طور که می‌دانید ایالات‌متحده خود را به عنوان حامی اصلی و به بیانی، قهرمان حقوق بشر در سراسر جهان معرفی می‌کند؛ اما قتل‌های اخیر آمریکایی-آفریقایی تبارها توسط پلیس آمریکا، سؤال‌برانگیز بوده است. بااین‌وجود وضعیت حقوق بشر در ایالات‌متحده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استفان لندمن: هر زمان که حوادث خشونت‌بار و خبرسازی در آمریکا اتفاق می‌افتد؛ مانند حوادثی که اخیراً در نیویورک، نیوجرسی، شارلوت، تولسا، واشنگتن و دیگر شهرها اتفاق افتاده است؛ من هم نسبت به ادعای آمریکا در حقوق بشر دچار تردید می‌شوم. همچنین اتفاقاتی مانند حادثه اورلاندو، بمب‌گذاری در ماراتن بوستون، سان برناردینو و یا تیراندازی مرگبار پلیس به جوانان سیاه غیرمسلح و درنهایت تبرئه شدن آن‌ها از هرگونه مجازات این موضوع را تائید می‌کند.

آنچه تاکنون شاهد آن بوده‌ایم این است که آمریکا، رهبر ناقضان حقوق بشر در ایالات‌متحده و خارج از آن است و بیش از هر کشور دیگری در تاریخ، مسئول جنایت‌های بزرگ علیه بشریت و جنگ بوده است. از ابتدا جمهوری، آمریکا زندگی میلیون‌ها نفر را با طمع و سرکشی خود برای سلطه بر جهان گرفته است. نسل‌کشی علیه مردم بومی خود تنها یکی از این جنایت به حساب می‌آید.

جوامع آفریقایی-آمریکایی در ایالات‌متحده به‌طور فزاینده‌ای قربانی اصلی خشونت و تبعیض به شمار می‌روند. چرا؟ آیا فکر می‌کنید نظام سفیدپوست غالب، یک جنگ تمام‌عیار را علیه سیاه‌پوستان به راه انداخته است؟

استفان لندمن: آمریکا بسیار نژادپرستانه اداره می‌شود. حرکت جامعه آمریکا از سرمایه‌داری برای برده‌داری، قوانین جیم کرو را به نسخه مدرن آن تبدیل کرد و با گسترش حجم آزادی استفاده از حبس، این مردم رنگین‌پوست بودند که بیشترین آسیب را دیدند.

با توجه به قانون گفته‌های پروفسور حقوق میشل الکساندر، «بیشتر سیاهانی که قبل از آغاز جنگ داخلی 1950 به بردگی گرفته شده بودند امروزه در زندان‌ها و یا تحت عفو مشروط قرار دارند.»

قوانین نژادپرستانه مواد مخدر در آمریکا، بیش از همه «جوامع فقیر رنگین‌پوست» را هدف قرار می‌دهد. در شهرستان‌های ایالات‌متحده، جوانان سیاه می‌توانند در طول زندگی خود یک یا چند بار انتظار داشته باشند که رویه قضایی ناعادلانه آن‌ها را تحت تعقیب قرار دهد.

بیش از 60 درصد مردان سیاه‌پوستی که متولد 1965 و یا قبل آن، فاقد مدرک دبیرستان و دارای سوابق زندان هستند. کافی است به متن الحاقی حقوق مدنی 1964 قانون منع تبعیض نژادی نگاه کنید.

سیاه‌پوستان که از حق زندگی برخوردار شده‌اند، توسط نیروهای نظامی پلیس هدف قرار می‌گیرند و آزادی، آن‌ها برای دستگیری مجدد و یا مرگ آسیب‌پذیرتر می‌کند.

ایالات‌متحده بیش از اینکه دولت دموکراسی باشد، دولتی پلیسی به حساب می‌آید. خیابان‌های داخلی شهرستان‌های آن، میدان‌های وحشت و ترور سیاه‌پوستان و افراد دیگر است.

به ماه ژوئن برمی‌گردیم. جایی که مجلس سنای ایالات‌متحده یک سری اقدامات کنترل سلاح را تنها چند روز پس از تیراندازی کلوپ شبانه اورلاندو رد کرد. ازجمله، طرح‌های پیشنهادی برای دور نگه‌داشتن سلاح موجود در لیست سازمان دیده‌بان تروریسم، از دست مردم بود. در ایالات‌متحده سالانه بیش از 30،000 نفر به ضرب گلوله کشته می‌شوند. بر این اساس چگونه می‌توان این حرکت مجلس سنا را مورد تحلیل قرار داد؟

استفان لندمن: قوانین ماه ژوئن سنا و اقدامات اولیه کنگره برای کنترل اسلحه، تلاش‌های بیهوده‌ای بود که چندان هم سودمند واقع نشد. جوامع اقلیتی آمریکا در سراسر ایالات‌متحده در مناطق خشونت‌آمیز واقع شده‌اند و سالانه حدود 100000 حادثه در این مناطق صورت می‌گیرد که به استفاده از اسلحه مربوط می‌شود. در سال گذشته، نیروهای پلیس به بیش از 1100 قربانی عمدتاً بی‌دفاع که بخش اعظمی از آن‌ها را سیاه‌پوستان غیرمسلح تشکیل می‌دادند شلیک کرده‌اند.

آمریکا یک فرهنگ خشونت‌آمیز است. من هر بار که بیرون از خانه و در خیابان‌های شیکاگو قدم می‌زنم مراقب و متوجه این مسئله هستم. نیروهای پلیس در ملأعام جلیقه ضدگلوله می‌پوشند درحالی‌که قربانیان بی‌دفاع از شرارت تحت حمایت دولت پناهگاهی ندارند.
 

منبع: تسنیم

آخرین اخبار