امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 165928
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 314
به گزارش پیروان مــوعــود، دهمین اجلاس گفت‌وگوهای مشترک اسلام و کلیسای ارتدکس روسیه با موضوع "نقش گفت‌وگو و همکاری اسلام و مسیحیت ارتدکس در ...

به گزارش پیروان مــوعــود، دهمین اجلاس گفت‌وگوهای مشترک اسلام و کلیسای ارتدکس روسیه با موضوع "نقش گفت‌وگو و همکاری اسلام و مسیحیت ارتدکس در تحقق صلح عادلانه و پایدار" طی 2 روز در تاریخ 7 و 8 مهر ماه 1395 برابر با 26 و 27 سپتامبر 2016 در مسکو برگزار شد.

نشست مذکور با حضور ابوذر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمهوری اسلامی ایران و عالیجناب متروپلیت فئوفان از قازان و تاتارستان نماینده پاتریارک اعظم روسیه انجام گرفت.

اعضای هیات کلیسای ارتدوکس روسیه به قرار زیر است: «آرخییِپیسکوپ پتیگورسک و چرکسیا فیوفیلاکت، آرخیماندریت الکساندر (زرکشف) روحانی کلیسای جامع نیکولایفسکی در تهران، کشیش دیمیتری سافونوف، دبیر روابط بین‌الملل بخش روابط خارجی کلیسا ابسته به اسقفی مسکو کشیش الکسی بلوسرکوفسکی، یوحنا واسیلف کشیش و استاد جلسات دینی دانشگاه سامارا و رئیس گروه اسلام شناسی حوزه علمیه قازان، یلنا دونایوا کارشناس ارشد انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، کاشیتسین همکار بخش روابط خارجی کلیسا.

اعضای هیات ایران به قرار زیر است: آیت الله علی تسخیری مشاور عالی رهبر ایران در امور جهان اسلام، آیت الله احمد بهشتی از اساتید حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام اکبری جدی نماینده دفتر مقام معظم رهبر ایران در مسکو، محسن اسماعیلی عضو مجلس خبرگان ایران، احمد احمدی رئیس انتشارات «سمت»، فاطمه طباطبایی استاد پژوهشگاه امام خمینی، زهرا رشیدبیگی رئیس بخش مرکز ارتدوکس و پروتستانیزم گفت‌وگوی ادیان وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی.

شرکت کنندگان در نشست، رهبران و پیروان دو دین ابراهیمی یعنی مسیحیت ارتدوکس و اسلام هستند که بر مبنای دو کتاب مقدس انجیل و قرآن به ایراد سخن پرداختند.

آنها در سخنانشان مفهوم صلح پایدار و عادلانه در مسیحیت ارتدوکس و اسلام را ارائه کرده، ابعاد نظری و عملی گفت‌وگوی ادیان در روسیه و ایران، مساله حمایت از اقلیت­های دینی در گفت‌وگوهای دینی و همچنین نقش و جایگاه تعاملات فرهنگی در پیشگیری از افراط گرایی مورد بررسی قرار گرفتند.

در جریان گفت‌وگوها، طرفین بر اهمیت روزافزون گفت‌وگوی ادیان به عنوان پلی بین پیروان ادیان مختلف اشاره کردند. تجربه و سابقه گفت‌وگوها در روسیه و ایران مورد بحث قرار گرفته و شرکت­ کنندگان بر سطح بالای همکاری­های دینی و اهمیت تبادل تجربیات به صورت عملی تاکید کردند.

طرفین بر این مساله توافق نظر دارند که ارزش­‌های اخلاقی مشترک در دو دین نامبرده مبنای اصلی همکاری­های اسلام و ارتدوکس هستند.

شرکت کنندگان همچنین خاطر نشان کردند که هدف اصلی گفت‌وگوی ادیان برقراری صلح عادلانه است.

آنها استفاده از شعارهای دینی به عنوان ابزار مشروعیت بخشیدن به اعمال غیر عادلانه و خشونت زا را محکوم می‌کنند.

شرکت کنندگان در نشست به موضوع تهدید افراطی گرایی با شعارهای دینی اشاره کردند که منجر به تخریب روابط سابقه دار بین مسیحیان و مسلمانان می­‌شود.

طرفین خاطرنشان کردند که افراطی گرایی در هیچ شکل و قالبی با دین ارتباط پیدا نمی­‌کند، زیرا ماهیت ادیان عشق به نزدیکان، احترام به نقطه نظرات دیگران و صلح و آرامش است.

حاضرین نسبت به آزار و اذیت مسیحیان در خاورمیانه و آفریقای شمالی که پیوسته افزایش پیدا می­‌کنند، ابراز نگرانی کردند. همچنین شرکت کنندگان بروز اسلام ستیزی و اسلام هراسی را در جهان غرب که در جهت محدود ساختن اعتقادات دینی انسانها می‌باشد، محکوم کردند.

در این میان نسبت به سرنوشت میراث دینی و اماکن مقدس توجه خاص مبذول شد: شرکت کنندگان نسبت به تخریب اماکن شریفه در خاورمیانه و اهانت به مقدسات مسیحیان و مسلمانان به ویژه در سوریه و عراق اظهار تاسف کردند.

طرفین اقدامات افراط گرایان و تروریست­‌ها را قاطعانه محکوم کرده و از جوامع اسلامی و مسیحی خواستند که از اقلیت­های دینی تحت ظلم افراط گرایان حمایت به عمل آورند.

اعضای هیات­ها به طور خاص اظهار کردند که حمایت از اقلیت­های دینی در مقابل آزار و اذیت­ها سهمی ارزنده در پیشبرد گفت‌وگوی ادیان دارد.

حاضرین در جلسه بر اهمیت نقش همکاری­های علمی و فرهنگی برای پیشبرد گفت‌وگوها تاکید کردند. تربیت نسل بعدی روحانیون و مومنین با معیارهای تساهل و تسامح دینی، آمادگی برای گفت‌وگو و احترام متقابل باید از همین امروز آغاز شود تا نسل بعدی مسیحیان و مسلمانان از تجربه همزیستی مسالمت آمیز و حسن همجواری مراقبت به عمل آورند.
 

منبع: تسنیم

آخرین اخبار
پربازدید ها