امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16599
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۷
تعداد بازدید: 382
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در بخش سرسخن این شماره از دو ماهنامه تخصصی گزارش میراث مقاله «نقد تلخ است ولیکن بر شیرین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در بخش سرسخن این شماره از دو ماهنامه تخصصی گزارش میراث مقاله «نقد تلخ است ولیکن بر شیرین دارد» از اکبر ایرانی، مدیرمسئول و سردبیر نشریۀ آینۀ میراث به چشم می‌خورد.

در بخش «جستار» نیز یادداشتی بر برگ دوم کاغذ در زندگی و فرهنگ ایرانی تألیف ایرج افشار از حمیدرضا قلیچ خانی، مقدمه‌ای در باب اخبار النحویین قاضی سیرافی تألیف احمد مهدوی دامغانی، دو مهر نویافته از معاویه بن ابی سفیان از حسن رضایی باغ بیدی و یک اشاره نادر طبی در کهن‌ترین طومار نقالی از سجاد آیدنلو آمده است.

اما بخش دیگر این شماره از گزارش میراث به متن شناسی اختصاص دارد و در آن مطالبی با عنوان روش شناسی تحلیل متن – 2 : بازیابی متون – بازسازی متون نوشته سید محمد عمادی حائری به چشم می خورد.

مروری بر یک نسخه خطی دو زبانه فارسی – ترکی از دورۀ صفویه نوشته آنا دردی عنصری عنوان بخش «نسخه شناسی» شماره 52 – 53 گزارش میراث است.

بخش نقد و بررسی این شماره از نشریۀ گزارش میراث نیز به مقالات کتاب ورزِ اطلاع رسانی نوشتۀ الوند بهاری، تأملی در جایگاه فرهنگ و ادب فارسی در عرصه مجلات عربی از علی سلیمی و فرامرز میرزائی ، معرفی پایان نامه های تصحیح متون در دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز از خدیجه پورزرینی، نشر جلد دهم از تاریخ ادبیات فارسی نوشته مجد الدین کیوانی، مثنوی تصحیح نیکلسون از زنده یاد حسن لاهوتی، نسخه های خطی اسلامی غرب سوماترا: موانع در بررسی و حفاظت نوشتۀ ایرینا کانکووا، ترجمه زینب پیری، رساله ای دربارۀ گسترش فساد در گیلان تحت سیطرۀ امرای زیدیه اثر رسول جعفریان، مقدمۀ چاپ دوم کتاب المعتمد فی اصول الدین تألیف ویلفرد مادلونگ ترجمه مصطفی امیری، حیره الفقها و خجلت الفصحا اثر علی صفری آق قلعه، بیان الادیان و اسناد برده فروشی و منع آن در عصر قاجار اختصاص دارد.

در ایران در متون و منابع عثمانی (4) نیز آثار قره چلبی زاده عبدالعزیز افندی نوشته نصرالله صالحی بررسی شده است. اما بخش دیگر دو ماهنامه گزارش میراث به بایسته های تصحیح و بایسته های پژوهش اختصاص دارد.

در ادامه و در بخش «پاره ها و نکته ها» نیز مقالاتی با عناوین در حاشیۀ بیتی (2) اثر سید عبدالرضا موسوی طبری، نقد بر روایت دکتر معین از تاریخ بیهقی دربارۀ زندان بزرگمهر حکیم نوشتۀ وحید سبزیان پور، یادداشت هایی دربارۀ برنامه های رادیو و تلویزیون تألیف سید محمد دبیرسیاقی، زورقی یا زورقی؟ اثر سعید مهدوی فر آمده است.

بخش «تازه های متون» نیز به مقاله ای از بهروز پارسا تعلق دارد. سفرنامه نیز به رهاورد در سفرنامه سوئد نوشته محمدجعفر یاحقی می پردازد. نامه ها نیز عنوان بخش پایانی این شماره از گزارش میراث است.

گزارش میراث (پیاپی 52 – 53) دوماهنامه تخصصی اطلاع رسانی در حوزۀ نقد و تصحیح متون، نسخه شناسی و ایرانشناسی دورۀ دوم، سال ششم، شمارۀ سوم و چهارم مرداد ـ آبان 1391 به صاحب امتیازی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شد. 

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها