امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 166033
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۵۰
تعداد بازدید: 258
به گزارش پیروان موعود، کشورهای محور دشمن دولت و ملت سوریه، برای رسیدن به اهداف خود تاکنون دست به هر کاری زده اند اما موفق نبوده اند.سقف خواسته آنها ...

به گزارش پیروان موعود، کشورهای محور دشمن دولت و ملت سوریه، برای رسیدن به اهداف خود تاکنون دست به هر کاری زده اند اما موفق نبوده اند.

سقف خواسته آنها سرنگونی دولت قانونی اسد است، آمریکا با همراهی چند کشور دیگر در منطقه همچون ترکیه و رژیم سعودی، بیش از ۵ سال است که تلاش می کنند سوریه را ساقط کنند اما تفوقی در این زمینه نداشتند.

راهکاری که ایران از ابتدا بر آن تأکید داشته است این بود که برای دوران گذار در سوریه تنها مردم این کشور هستند که باید تصمیم بیگرند و نمی توان خواسته های خارجی را به آنها تحمیل کرد.

مردم سوریه اکنون در شرایط بسیار وخیمی قرار دارند، بسیاری از آنها کشته و زخمی شده اند و تعداد زیادی هم آواره گشته اند.

در این میان کشورهایی در منطقه اصرار بر کناره گیری اسد از ریاست جمهوری می کنند که خود هیچ نشانه ای از دموکراسی ندارند.

عربستان سعودی کشوری که به دست یک خاندان اداره می شود و همه چیز این کشور در دست خاندان سعودی است نمونه آن است.

انتخابات و نقش مردم در این کشور هیچ جایگاهی ندارد، مجلس و شوراهای شهری ایجاد نشده است و تنها رژیم پادشاهی سعودی است که برای مردم این کشور مسلمان تصمیم می گیرد.

چنین کشوری با این سیستم دیکتاتوری محض، اصرار دارد که در سوریه دموکراسی حاکم نیست و باید بشار اسد از قدرت کنار برود آنگاه مردم خود برای آینده سیاسی کشورشان تصمیم بگیرند.

آمریکا هم چنین نظری دارد، موضعی که از سوی واشنگتن دنبال می شود و نوچه های منطقه ای او هم آن را دنبال می کنند.

اما آیا پس از گذشت ۵ سال از بحران سوریه، آمریکا به این نتیجه رسیده است که راهکار ایران که  روسیه هم با آن همراه است، می تواند بحران این کشور را پایان دهد؟

مردم سوریه در این ۵ سال گذشته به خوبی توانسته اند دوست و دشمن را بشناسند، به همین خاطر می توانند در یک فرایند دموکراتیک آزاد و بدون تقلب، به فرد مورد نظر خود رأی دهند، اما برای این که فرایند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور کامل شود، نیازمند پاکسازی و باز پس گیری مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی تکفیری و گروهای معارض است.

ابتدا باید تکلیف تروریست ها و گروه های معارض روشن شود آنگاه برای برگزاری یک انتخابات برنامه ریزی گردد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست اخیر با تعدادی از فعالان و شخصیت های سوری با بیان این که بی تفاوتی بشار اسد احتمالا واشنگتن را به بررسی گزینه های جدید برای حل بحران سوریه وادار کند، مخالفان سوریه را به شرکت در انتخابات با حضور اسد دعوت کرد.

گزینه های جدیدی که جان کری از آن یاد کرده است چیست؟ آیا آمریکا در پایان دوران ریاست جمهوری اوباما می خواهد یک جنگ تمام عیار در سوریه راه بیندازد؟

یا این که با پذیرش مشروعیت و قانونی بودن ریاست جمهوری بشار اسد، با برگزاری انتخابات با حضور رئیس جمهوری کنونی سوریه موافقت کرده است؟

سایت روزنامه «نیویورک تایمز» آمریکا، یک فایل صوتی از جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست محرمانه چند روز قبل با فعالان سوری و دیپلمات ها منتشر کرده است.

کری در این نشست که در مقر هیئت هلند در سازمان ملل برگزار شد، تأکید کرد که در سایه تشدید درگیری ها در حلب بحث جدید در حال بررسی است.

وی پیشنهاد داد که مخالفان سوریه نیز در انتخاباتی که شامل بشار اسد، رئیس جمهور سوریه باشد، شرکت کنند.

کری تأکید کرد که کشورش هیچ گونه توجیه قانونی برای حمله به نظام اسد در اختیار ندارد، در حالی که روس ها به قوانین بین المللی توجهی نمی کنند.

وی تأکید کرد که کنگره آمریکا هرگز استفاده از زور را نخواهد پذیرفت.

در همین راستا، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه خبری بی بی سی گفت: در سایه تحولات کنونی سخت است که همچنان روند دیپلماسی را مفید بدانیم.

جان کری از یک سو می گوید کنگره با استفاده از نیروی نظامی برای حل بحران سوریه موافقت نمی کند، از سوی دیگر می گوید در سایه تشدید درگیری ها در حلب بحث جدید در حال بررسی است.

شکست تروریست ها در حلب پیرزوی بزرگی برای دولت و ملت سوریه خواهد بود و محور مقاومت را در مذاکرات دست بالا قرار خواهد داد.

این بحث جدید چه می توان باشد؟ آیا گزینه اقدام نظامی گسترده در سوریه از سوی آمریکا در دستور کار قرار گرفته است؟

یا این که به این نتیجه رسیده که باید بشار اسد را هم در فرایند انتخابات ریاست جمهوری در نظر داشته باشد؟

اما بحث جدیدی که می تواند در نظر آمریکا باشد و قطعاً هم وجود دارد، حذف فیزیکی بشار اسد است.

سیستم های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای منطقه از جمله رژیم جعلی اسرائیل، رژیم سعودی و ترکیه با همکاری سازمان سیا چند بار برای انجام این کار برنامه ریزی کرده اند، اما موفق به این کار نشده اند.

ترور بشار اسد همچنان در دستور کار آمریکا و کشورهای همپیمان او قرار دارد. ممکن است حتی با هدف قرار دادن محل اقامت او در دمشق همراه باشد. چنین اقدام تروریستی آسان ترین و بی دردسرترین تروری است که آمریکا می تواند انجام دهد.

اکنون مذاکرات برای ادامه همکاری روسیه و آمریکا در سوریه با بن بست روبرو شده است، معادلات منطقه هم به ضرر آمریکا رقم خورده است.

آمریکا برای این که از ادامه شکست های خود در سوریه بکاهد باید کاری انجام دهد. این کار با ترور بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه می تواند آغاز شود.

آخرین اخبار