امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۱۲:۳۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 166082
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۵۵
تعداد بازدید: 4121
منتظر امام زمان (عج) باید با برخورداری از روحیه شجاعت، نسبت به امام و مقتدای خود ادب داشته و مطیع فرمان رهبر باشد و اگر در این مسیر اشتباهی هم صورت گرفت، سریع توبه کند و بازگردد.

حجت الاسلام و المسلمین حسین الهی نژاد، مسئول پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پیرامون این مطلب که هیئت های مذهبی در روز دوم محرم به مناسبت ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا، به عزاداری می پردازند، در خصوص رویارویی حر بن ریاحی با سیدالشهدا(ع)  و همچنین رویدادهایی که رخ داد تا حر در زمره یاران و شهدای امام حسین (ع) قرار بگیرد، پرداخت و اظهار کرد: قبیله حر بن یزید ریاحی، جزء سرشناسان کوفه و خود حر نیز از افراد مشهور کوفه بود و در ابتدای واقعه عاشورا، به عنوان فرمانده سپاه عبید الله بن زیاد وارد می شود و به رو در رویی با نهضت امام حسین (ع) می پردازد، مسیر حرکت ایشان را می بندد و مانع ورود سیدالشهدا(ع) به کوفه می شود.

 

توبه حر بن ریاحی با بصیرت بخشی های امام حسین (ع)

وی ادامه داد: این مانعیت بعد از مدتی با سخنرانی و بصیرت بخشی امام حسین (ع) و آگاهی که در وجود این شخص بود، تبدیل به توبه و بازگشت حر بن ریاحی می شود و فردی که در برابر سیدالشهدا(ع) قد علم می کند و جزء اولین گروهی است که در برابر ایشان می ایستد، در نهایت یار بصیر و باادراک امام حسین (ع) می شود و در رکاب ایشان جان خود را فدای ولایت و امام زمان خود(ع) می کند.

 

الهی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا حب به اهل بیت (ع) بویژه حضرت زهرا(س) موجب نجات حر بن ریاحی شد، افزود: حر زمانی که حرکت می کند تا روبروی کاروان امام حسین (ع) قرار گیرد، در بدو حرکت، براساس نقل ها، ندایی می شنود که بشارت بهشت به وی می دهد و موجب تحیرش می شود.

 

ادب حر بن ریاحی نسبت به حضرت زهرا (س)

مسئول پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه حر بن ریاحی اعتقادی به رویارویی با امام حسین (ع) نداشت و امید داشت که پایان این ماجرا به مصالحه ختم خواهد شد، گفت: حر بن ریاحی زمانی که در برابر امام حسین (ع) قرار می گیرد، اعلام می کند مامور هستم تا از ورود این کاروان به کوفه و بازگشت به مکه ممانعت کنم و سیدالشهدا(ع) در واکنش به این اقدام حر، خطاب به وی می فرماید؛ «مادرت به عزایت بنشید» و حر بن ریاحی براساس شناخت و حضور در کوفه و همچنین مشاهده حکومت امیرالمومنین امام علی (ع) علاقه ای خاص به خاندان امیرالمومنین(ع) داشت که به همین دلیل خطاب به امام حسین(ع) می گوید؛ حیف که مادرت حضرت زهرا(س) است و جوابی برای این حرفت نمی توانم، بدهم و بزرگان معتقدند، این محبت و ادب حر بن ریاحی نسبت به حضرت زهرا(س) موجب نجات حر شد و زمانی که وارد کربلا شدند و حر عزم عبیدالله برای جنگ را دید، عشق و علاقه به خاندان اهل بیت (ع) زمینه بصیرت و آگاهی اش را فراهم کرد و موجب فدایی شدن حر در رکاب امام حسین (ع) شد.

 

شجاعت مثال زدنی حر در پذیرش خطا و بازگشت از آن

وی با اشاره به ویژگی ها و درس هایی که منتظران ظهور می توانند از داستان حر بن ریاحی منتظران ظهور بگیرند، تصریح کرد: حر بن ریاحی دارای شاخصه ها و ویژگی های بسیاری است که می تواند درس آموز برای ما باشد که یکی از آنها تبعیت محض از امام، رهبر و مقتدا است و دومین ویژگی را می توان شجاعت بی نظیر حر نسبت به بازگشت از خطا و گناهان گذشته دانست و این برای فردی که فرمانده و سرشناس است، بسیار سخت است که بتواند پی به اشتباه خود ببرد و با جسارت و شجاعت از این اشتباه برگردد، یعنی باید تمام حیثیت و جایگاه حقوقی خود را زیرپا بگذارد و از کارهای اشتباه خود توبه و انابه کند و به سمت ولایت و امامت بازگردد.

 

بصیرت بخشی حر بعد از توبه برای سپاه کوفه

الهی نژاد با بیان اینکه ویژگی سوم حر بن ریاحی که عبرت آموز است، بصیرت بالای وی است، ابراز کرد: حر پس از توبه بصیرت پیدا کرد و به آن پایبند شد و براساس آن در برابر لشکریان کوفه ایستاد و بصیرت بخشی کرد و به راهنمایی آنان پرداخت.

 

مسئول پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي ویژگی دیگر حر را ادب نسبت به امامت و اهل بیت (ع) دانست، گفت: زمانی که به سمت امام آمد، سر به زیر بود و دیگر نشانه ادب حر، در آن ابتدای رویارویی بود که گفت؛ حیف که مادرت حضرت زهرا(س) بود و ویژگی دیگر حر اشتباه پذیری بود و شجاعت حر نیز از این ویژگی برخاسته است.

 

حر بن ریاحی فدایی ولایت بود

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی حر بن ریاحی فدایی بودن برای ولایت بود که حر اولین شهید کربلا براساس روایات بود زیرا خودش به امام حسین(ع) اعلام کرد؛ من اولین کسی بودم که دل شما را شکست، می خواهم اولین فردی باشم که جانش را برای شما فدا می کند.

 

درس های حر بن ریاحی برای دو عصر انتظار و ظهور

حجت الاسلام الهی نژاد با اشاره به اینکه از داستان حر بن ریاحی برای دو مقطع زمانی عصر انتظار برای امام(ع) و عصر ظهور زمان می توان درس گرفت، افزود: این الگو در عصر حضور امام(ع) برخاسته است و می توان از آن برای این دو عصر الگوگیری کرد.

 

مسئول پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي با اشاره به اینکه عصر انتظار ، عصر حضور نایب امام زمان (عج)است، تاکید کرد: این عصر در زمان کنونی، عصر ولایت فقیه به عنوان نایب عام امام زمان (عج) است و ما باید از این جریان تاریخی حر بن ریاحی درس های تبعیت پذیری نسبت به ولایت و اوامر نایب عام امام زمان (عج) را کسب کنیم و همچون حر جان فشان باشیم و با برخورداری از بصیرت، به بصیرت بخشی برای دیگران بپردازیم.

 

وی اضافه کرد: برخورداری از شجاعت، درس و عبرت دیگری است که می توان از رفتار حر بن ریاحی در عصر حضور امام برای عصر انتظار امام زمان (عج) اخذ کرد و منتظر باید این ویژگی ها را دارا باشد و نسبت به امام و مقتدای خود ادب کند و مطیع فرمان رهبر باشد و اگر در این مسیر اشتباهی هم صورت گرفت، سریع برگردد و جان فدا باشد.

 

تجلی ویزگی های حر بن ریاحی در یاران واقعی امام زمان (عج)

حجت الاسلام الهی نژاد با اشاره به اینکه ویژگی های حر بن ریاحی در یاران امام زمان (عج) در عصر ظهور متجلی است، تاکید کرد: ولایت مداران واقعی در عصر انتظار یاران واقعی امام زمان (عج) هستند زیرا در آن دوران نیز تابع محض حضرت حجت (عج) خواهند بود و برای رسیدن به اهداف ایشان با شجاعت به جان فشانی می پردازند.

مسئول پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي در پایان خاطرنشان کرد: الگوهای عملی عصر حضور ائمه اطهار (ع) باید به دو عصر انتظار و ظهور منتقل شود و بر طبق آنان عمل کرد.

 

منبع:خبرگزاری شبستان

آخرین اخبار
پربازدید ها