امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۶:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 166149
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۷:۳۴
تعداد بازدید: 250
به گزارش «پیروان موعود»، 'ظافر الالقوشی' سخنگوی این گروه اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی با هماهنگی و همکاری با نیروهای نظامی عراق طرح ...

به گزارش «پیروان موعود»، 'ظافر الالقوشی' سخنگوی این گروه اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی با هماهنگی و همکاری با نیروهای نظامی عراق طرح ها مناسب و تدابیر لازم را برای هرگونه روریارویی احتمالی با نیروهای ترکیه در شمال عراق اتخاذ کرده است.

وی افزود که تصریحات مقام های ترکیه تحریک آمیز بوده و تمدید حضور آنها در خاک عراق دخالت آشکار در امور داخلی عراق است.
الالقوشی گفت که نیروهای الحشد الشعبی و نیروهای نظامی این کشور قادر به حمایت از سیادت عراق و دفع تجاوزت خارجی هستند.

'بینالی یلدریم' نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه در واکنش به مصوبه مجلس نمایندگان عراق در خصوص خروج نیروهای این کشور از شمال موصل، واکنش تند نشان داد و گفت: بغداد هر چه می خواهد بگوید، نیروهای ترکیه برای مبارزه با داعش و مقابله با تغییر ساختار قومی، خارج نخواهند شد.

آمار رسمی از حضور نیروهای ترکیه در عراق نیست ولی گفته می شود نیروهای ترکیه نه تنها در 'بعشیقه' که شمار آن ها به حدود 500 نفر می رسد و دهها دستگاه تانک و نیروی مکانیزه نیز در آن حضور دارد، در چند پایگاه دیگر در شمال عراق حضور دارند. توجیه حضور این نیروها، آموزش نیروهای محلی برای مقابله با داعش است.

اقدام ترکیه از اواخر سال 2015 در تقویت نیروهای زمینی و مکانیزه خود بدون هماهنگی و اطلاع دولت مرکزی عراق، در پادگان بعشیقه در 32 کیلومتری شمال موصل در عمق 100 کیلومتری اراضی، با واکنش تند عراق روبرو شده است.

وزارت خارجه عراق روز گذشته (چهارشنبه) در اعتراض به اقدام ترکیه برای تمدید یکساله حضور نیروهای خود در خاک عراق و تلاش برای شرکت در عملیات آزادسازی موصل سفیر این کشور در بغداد را برای هشدار دادن به این کشور احضار کرد.
همزمان 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق ضمن هشدار به 'ماجراجویی های ترکیه' از وقوع 'جنگ منطقه ای' ابراز نگرانی کرد و گفت که ترکیه در عملیات موصل حضور نخواهد داشت.
در همین راستا، سخنگوی آمریکایی نیروهای ائتلاف بین المللی در اظهاراتی دیروز چهارشنبه حضور نظامیان ترکیه را غیر قانونی و بدون موافقت دولت عراق خواند و گفت که نیروهای ترکیه بخشی از نیروهای ائتلاف بین المللی محسوب نمی شوند.

آخرین اخبار
پربازدید ها