امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 166153
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ساعت ۱۸:۳۷
تعداد بازدید: 475
در زمان حضرت ابراهیم (ع) تلاش شیطان برای پیاده کردن نقشه های شوم و فریبکارانه اش به اوج خود رسید زیرا فهمیده بود که مقام و جایگاه ابراهیم (ع) با دیگر پیامبرانی که تا از قبل از او از جانب خداوند فرستاده شده بودند،تفاوت بسیاری داشت.

وقتی پروردگار توانا اسماعیل (ع) را بعد از سالها انتظار فرزند از کنیزش هاجر به او بخشید، ابلیس دست بکار شد تا با تحریک احساسات زنانه، حسادت ساره را برانگیزد و به این ترتیب با دور کردن همسر و فرزند ابراهیم (ع) از او بتواند ضربه مهلکی زده و با کمک نیروهای پلیدش اسماعیل را از صحنه مبارزه حذف کرده و به تبع آن به مقصودش برسد اما خواست و اراده خداوند بر آن استوار بود که آنها با همه سختی ها و رنج رها شدن در بیابان خشک و بی آب زنده بمانند و تاریخ بشریت از آن دوران به بعد وارد مرحله جدی و سرنوشت سازی بشود.

 

مدتی بعد خداوند اسحاق (ع) را هم از ساره به ابراهیم (ع) بخشید اما وقتی اسماعیل به سن نوجوانی رسیده به او امر کرد که برای رضای الهی او را قربانی کند. ابراهیم (ع) با رضایت خاطر تن به قضا داد و اسماعیل عزیزش را به قربانگاه برد. ابلیس بی وقفه تلاش کرد که با القاء محبت شدید پدر و فرزندی عزم او را سست کرده و نا امیدش گرداند اما ابراهیم (ع) ضربه مهلکی متقابلا به ابلیس زد و با پرت کردن پاره سنگی به سمت او چشم راستش را هدف قرار داد و او را از خود دور کرده و با عزمی راسخ امتحان و ابتلای الهی را پشت سر گذاشت و لایق جایگاه امامت گردید.

مقدر گردیده بود که فرزندی از نسل ابراهیم (ع) قربانی شود ولی آن فرزند، اسماعیل و اسحاق نبودند! خداوند به ابراهیم گفت که نسل تو را برکت دادیم و تو را امام و پیشوا گردانیدم ...ولی عهد ما به ظالمین نمی رسد(سوره بقره، آیه 124). وقتی حضرت ابراهیم عنوان کرد که راضی بود به قربانی فرزندش و ای کاش این هدیه را پروردگار از او می پذیرفت خداوند به او از آینده خبر داد که روزی از نسلش قربانی بزرگی را قبول خواهد کرد؛ محبوبترین مخلوق در نزد حضرت ابراهیم محمد مصطفی (ص) بود و چون فرزند او را از فرزند خود بیشتر داشت و درد و رنج او برایش دردآورتر از قربانی کردن فرزند خودش بود، خداوند به او گفت که حسین بن علی (ع)، نوه برومند خاتم الاوصیاء(ص) از نسل اسماعیل (ع) در صحرای نینوا از روی ظلم و ستم توسط عده ای از امت محمد (ص) که به ظاهر به روش و سنت او هستند او را به همراه خانواده و فرزندان و همراهان به جز یکی از فرزندانش کشته خواهد شد و ابراهیم (ع) بسیار گریست و جزع فرمود.

 

بدین ترتیب نقطه عطف تاریخ رقم خورد؛ قوم ابراهیم (ع) از دو نسل اسماعیل و اسحاق (ع) ادامه یافت ولی عده کثیری از قوم اسحاق نبی (ع) در این میان فریفته شیطان شده و با شیطنت خود را قوم برتر عالم هستی معرفی کرده و درصدد لطمه زدن به نسل اسماعیل (ع) از روی حسادت و عداوت تا پایان مهلت مقرر شده بر آمدند. رسالت محمد (ص) و آمدن امامان معصوم (ع) بعد از او را نپذیرفتند به کمک ابلیس تلاش کردند تا خود را محبوب و برگزیده نزد پروردگار معرفی کنند و این تقابل و دشمنی آشکار همچنان ادامه دارد...

----------------------------------------------

اللهم عجل لولیک الفرج

آخرین اخبار
پربازدید ها